Siemens V90 Servo Program ve Türkçe Döküman

makrosedat

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Siemens V90 serisine ait servo motor ve sürüler ile ilgili program ve tükçe dökümanları aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
Siemens V90 servo sürücüyü programlamak için mini usb'ye ihtiyacınız olacaktır.

http://makrootomasyon.com/siemens-dokuman-ve-yazilimlar/
siemens-dokuman-ve-yazilimlar.rar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
6SL3260-4NA00-1VB0 Sinamics V90 için 50 pin kontrol bağlantı konnektörlü kontrol kablosu, 1 m 199euro
6SL3260-4NA00-1VA5 Sinamics V90 için konnektörlü kablo ve terminal blok, 0,5 m 93euro

S71200 plc ile v90 servoyu harici pozisyonlama sürmem gerekiyor..Servo sürücüleri sipariş ettim geldi. fakat kutudan x8 konnektörleri çıkmadı. Satın almam gerekiyor. sizce hangi ürünü almalıyım. 1.Üründe kablonun bir ucu konnektörlü diğer ucu açık... 2. üründe terminal bloğu da olmasına ragmen fiyatı daha düşük..Nedenini bilen var mı..

Soketleri ve konnektörleri piyasadan bulabilirsiniz. Hatta bazı yazıcı kabloları direk uyuyor hiç lehimlemeye bile gerek kalmıyor.

6SL3260-4NA00-1VB0 Sinamics V90 için 50 pin kontrol bağlantı konnektörlü kontrol kablosu, 1 m 199euro
6SL3260-4NA00-1VA5 Sinamics V90 için konnektörlü kablo ve terminal blok, 0,5 m 93euro

S71200 plc ile v90 servoyu harici pozisyonlama sürmem gerekiyor..Servo sürücüleri sipariş ettim geldi. fakat kutudan x8 konnektörleri çıkmadı. Satın almam gerekiyor. sizce hangi ürünü almalıyım. 1.Üründe kablonun bir ucu konnektörlü diğer ucu açık... 2. üründe terminal bloğu da olmasına ragmen fiyatı daha düşük..Nedenini bilen var mı..

50 pin konnektör takımın içerisinde dahil değildir. haricen satılan bir üründür. bunu firmanın söylemesi gerekiyor.
50 pin konnektör ile ilgili 3 farklı ürün bulunmaktadır.
1.ürün 50 pin konnektör 9 € civarlarında
2. ürün 50 pin konnektör 1 metre kablolu 78 € civarlarında (bu ürünün liste fiyatı düştü.)
3. ürün 50 pin konnektör 0,5 metre kablolu bu ürün stoklarımda mevcut değildir. Terminal bloğunun olması servonun yanına raya montaj edebiliyorsunuz. Buradan bağlantıları plc giriş-çıkışlarına ve diğer yerlere dağıtabiliyorusunuz.1 metre de terminal bloğunun olmaması bağlantıların direk klemenslere veya plc giriş ve çıkışlarına yapılabiliyor olmasından kaynaklanır.

Ekli dosyalar

• 1.ürün 50 pin konnektör.jpg
    1.ürün 50 pin konnektör.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 60
  • 2.ürün 50 pin 1 metre kablolu.jpg
    2.ürün 50 pin 1 metre kablolu.jpg
    611.8 KB · Görüntüleme: 56
50 pin konnektörü alsam kendim bağlantılarını yapabilir miyim...daha doğrusu kullanmayacağım uçları boşta mı bırakmam gerekiyor...Sadece pulse ,yön, alarm reset ve servo ready uçlarını kullanmak istiyorum....

Bu kadar az bağlantı için bağlantıları kendiniz yapmanızı tavsiye ederim. yaklaşık 10 adet lehimleme yapacaksınız.kaç adet servonuz var bilmiyorum fakat 1 adet de yaklaşık 70 € kara geçersiniz. :)

servo yu 5 vdc ile mi 24 vdc ile mi süreceksiniz. çünkü iki farklı puls giriş pinleri var.
plc nizin markası nedir?
ayrıca servonun çıkışı npn'dir bilginiz olsun. alarm .çıkışı için röle kullanmanız gerekebilir.

bağlantılar ile ilgili takıldığınız yer var ise yardımcı olurum.

Öncelikle ilgin için teşekkür ederim makrosedat...
24VDC ile sürüyorum...Servo çıkışı Npn ise plc girişlerini de npn kullanacağım..Plc çıkışlarını zaten npn olarak kullanıyorum..
Plc olarak Delta 28SV ve siemens s71200 kullanıyorum..Projeye göre değiştiriyorum.. ama V90ı ilk defa kullanacağım..

Plc çıkışlarında pnp kullanmanızda fayda var. çünkü npn çıkışlı plc lerde +24 vdc yi direk verip - ucu dolaştırdığınız için sistem de parazit olması halinde sistem üzerinde devreyi tamamlama ihtimali olabiliyor. bunun ile ilgili 2-3 yerde böyle bir sıkıntı yaşadık (dahili pozisyonlamada yaşamıştık) pnp çıkışlı plc kullanarak sıkıntıyı çözmüştük.
yani önerim servo girişlerine pnp (plc çıkışı pnp tavsiyem) vermenizi tavsiye ediyorum.
24 vdc puls girişleri 36-37-38-39 nolu pinleri kullanmanız gerekiyor. direnç kullanmanıza gerek yok.
servo yu devreye alırken programı kullanmanızı tavsiye ederim. devreye alma işlemi çok hızlı olur.

Programdan kastınız vassistant yazılımı mi...plc çıkışının npn veya pnp olmasına göre 36 ile 37 nin ve 38 ile 39un yeri değişiyor kanımca. .. birde npn sistemlerin pnp sistemlere göre parazite karşı daha verimli olduğunu okumuştum. . Yanlış mı biliyorum..

Evet devreye almak için kullanacağınız vassistant yazılımı .
npn de 36 ve 38 pinlere direk 24 vdc veriliyor.37 (puls) ve 39 (dır) a plc den puls ve dır ucları veriliyor.
servo girişlerinde ortak uca +24 vdc verir iseniz sisteminizde parazit var ise - ile devreyi tamamlaması kolay olur. eğer servo girişlerinde ortak uca -24 vdc verir iseniz sisteminizde parazit olsa bile girişin kabul edeceği voltaja kadar gelmesi gerekiyor.
2-3 yerde bu konu ile tecrübe yaşadım plc çıkışlarını pnp yaparak bu durumu çözdüm.
ürün gruplarımıza bakmanız için sitemizi ziyaret edebilirsiniz (yazılım ve dökümanları indirmek için de).
takıldığınız yerde arayabilirsiniz. sedat kaya 0507 85 222 85.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri