siemens s7200 pc bağlantı hatası

haltın

Üye
Merhaba,
version 3.1 s7-200 programı laptopta yüklü iken s7 200 ile sorun olmadan program oluşturabiliyordum.
Bu program pc de yüklü iken version 4.0 pc me kurdum. Şu anda plc ile pc arasında bağlantı kuramıyorum.
Bağlantı yönergelerine uygun olarak ayarları yapsamda bir türlü başarılı olamadım
interface kısmında com1 olması gerekirken
bu ayara geldiğimde com1 yok
com2
com3
com4
com5
com6
com7
usb var

ama com1 yok sorun com1 i seçemediğimden mi yoksa başka bir sebepmi?
İki gündür bununla uğraşıyorum yapamadım.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Küçük bir ipucu bile belki sorunu çözecek. Lütfen yardımcı olun.
Şu an pc de microwin version 3.1 ve 4.0 birlikte kurulu
version 3.1 le programı açtığımda plc yi görüyor
ama version 4.0 plc yi görmüyor.
Version 4.0 olanı orijinal cd den yükledim. Acaba nerede hata yapıyorum?

version 4.0 da pc ile plc haberleşiyor ancak request in error hatası veriyor.

Kardeş normalde hiçbir ayara gerek kalmadan bağlanabilmen lazım (Anlaşılan sende eski seri portlu kablodan var. Bu durumda "Local Connection" dan Com port seçmelisin). Com Port seçimi yaparken bigisayarıyın "Aygıt Yöneticisi"nden Kabloyu taktığın seri portun hangi port olduğunu öğren (Com2, Com3, .... Com6 vs.) O portu seç...
Birde PLC içinde önceden bir program yüklüyse ve haberleşme hızı 9.6 kbps dışında ayarlanıp yüklenmişse bu durumda da bağlanamazsın (MicroWin default değeri 9.6 kbps dir). Bunu anlamak ve bağlantyı sağlamak için Communications ekranında sol altta "Search all baud rates" 'in yanındaki kutuyu işaretle ve Sol üstte duble click yazan yere çift tıklayarak PLC bulmasını bekle...
Şimdilik aklıma gelen bunlar umarım işine yarar... Eğer olmazsa yarın Siemens'i aramanı tavsye ederim..
Kolay Galsin...

Son düzenleme:
Cevap yazdığınız için teşekkürler.
pc aynı plc aynı önceden normal çalışıyordu.
Tek sıkıntı version 3.1 i internetten indirmiştim. Bazı özellikler çalışmıyordu.
Version 4.0 orijinal bunu kurunca. Bağlantı hata vermeye başladı.
Şimdi programı yeniden kuruyorum. Dediklerinizi deneyeceğim.
Siemensi aradığım zaman yardımcı oluyorlarmı? Bunu hiç bilmiyordum

Program bir türlü düzgün çalışmıyor.
İnternetten indirdiğim version 3.1 adres değiştirirsem çalışıyor
Orijinal cd den yuklediğim version 4.0 ise adres değiştirince bir ara çalıştı ondan sonra ne yapsam çalışmadı.
İki program aynı anda yüklü olunca acaba sıkıntı olurmu?

PG/PC ayarlarına bir bak derim.Bir de hangi ara modulle haberleşiyorsun?cp5522 gibi bir kartla mı ,PC adaptor ile mi ? bunları kntrol et
S7 200 'de upload/download yapman için stop'a alman gerekebilir?

PG/PC ayarlarına bir bak derim.Bir de hangi ara modulle haberleşiyorsun?cp5522 gibi bir kartla mı ,PC adaptor ile mi ? bunları kntrol et
S7 200 'de upload/download yapman için stop'a alman gerekebilir?

Ayarlara defalarca baktım. Laptop ile plc arasında pc/ppi kablo ile bağlanıyorum.
Ayrıca diğer forum başlıklarındaki yardımlaşmayı malesef plc konu başlığında göremedim. Ben 4 senedir bu siteye üyeyim. Birçok defalar bana yardımcı oldular. Bende elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Ama plc başlığı altında birşey sorduğumda çok ilgisiz kalınıyor. Sebebi nedir bilmiyorum.

Konumuza dönersek. Dediğim gibi şu anda pc de microwin 3.1 ve 4.0 ikiside yüklü. Orijinal olanı yeni yüklediğim version 4.0.
Bugun adres bilgilerini değiştirdiğimde version 4.0 ile pc haberleşti. Adresleri otomatik olarak bulamıyor. Değiştirsemde çoğu zaman haberleşme olmuyor.
Ayrıca orijinal programda da program oluşturmak istediğimde çoğu sembolün üzerinde kırmızı renkli çarpı işareti var. Bu semboller ile program oluşturduğumda compile hatası veriyor. Mesela bunlardan birisi TOF, clock

Ayarlara defalarca baktım. Laptop ile plc arasında pc/ppi kablo ile bağlanıyorum.
Ayrıca diğer forum başlıklarındaki yardımlaşmayı malesef plc konu başlığında göremedim. Ben 4 senedir bu siteye üyeyim. Birçok defalar bana yardımcı oldular. Bende elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Ama plc başlığı altında birşey sorduğumda çok ilgisiz kalınıyor. Sebebi nedir bilmiyorum.

Konumuza dönersek. Dediğim gibi şu anda pc de microwin 3.1 ve 4.0 ikiside yüklü. Orijinal olanı yeni yüklediğim version 4.0.
Bugun adres bilgilerini değiştirdiğimde version 4.0 ile pc haberleşti. Adresleri otomatik olarak bulamıyor. Değiştirsemde çoğu zaman haberleşme olmuyor.
Ayrıca orijinal programda da program oluşturmak istediğimde çoğu sembolün üzerinde kırmızı renkli çarpı işareti var. Bu semboller ile program oluşturduğumda compile hatası veriyor. Mesela bunlardan birisi TOF, clock

Eline pc ya da pg alan kendine otomasyoncu diyor.bişey bilip bilmeden giriyolar tesislere de ondan arkadaşım.sen boşver takma kafana...

eğer 4.0 ile haberleşebiliyorsan 3.1'i kullanma .Aklıma bu geliyor mantıklı olan.
Adres bilgilerinden kastın nedir?sembol tablosu var mı?
bence sen sistemde yüklü olan yazılımı upload et.sonra senin elindeki projeyi aç.ikisini compile yap.eğer senin elindeki yazılımla sistemdeki yazılım farklıysa dogal olarak çarpı işareti görürsün.
TOF dediği off delay timer,clock da cpu'nun zamanı ile ait.
bence sen dediğim gibi yazılımı upload et makinana o şekilde online ol

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri