Siemens s7-200 ve deney setlerini kullanamıyorum

infilak

Üye
Arkadaşlar okulumda siemens s7-200 plc ve deney setleri var. Ayrıca yazılımıda siemens tarafından orjinal olarak gönderilmiş Milli Eğitim okulumuza göndermiş. Bilgisayar öğretmni olmama rağmen bir türlü birlgisayar nasıl bağlandığı ve deney setlerini nasıl kullanılacağını çözemedim.
Okulda tıl olarak duruyor. nereden başlayacağımı bilemiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Hocam Recep Çetin'in "S7-200 PLC'lerle Otomasyon" kitabı sizin ve öğrencilerinizin işini görecektir. Saygılar...

(Bu arada PLC programına müdahale etmeden önce var olan programı Upload ederek yedeklerseniz iyi olur)

Sevgili infilak
1.sendeki PLC ile beraber gelen cd den V3.2 STEP 7 MicroWIN SP4 prıgramını bilgisayara kur
2.Sonra PLC ile beraber gelen disketi aç disketin içerisinde hazır yazılmış ileri geri çalışan ledder diyagramını bilgisayar at.
3.Bu diyagramı V3.2 STEP 7 MicroWIN SP4 ile aç
4.sonra PLC yi bilgisayara bagla(PLC ile beraber gönderilen AVG kablosu ile bağla bilgisayarın seri portu ile PLC deki seri port girişine)
5.PLC nin 220 beslemesini bağla V3.2 STEP 7 MicroWIN SP4 progranımdan Download butonuna bas ledder diyagramı PLC ye yüklenir.
6.PLC ile bilgisayar baglantısını kes(AVG kablosunu çıkart)
7.PLC nin çıkış uçlarına deney setinde gönderilen 12 V luk motoru bağla
8.PLC nin giriş ucuna deney setinden bir anahtar bağla
9.PLC yi run konumuna al
10.PLC ye bağladığın anattarı (çift yollu)konum değiştir
11.PLC ye bağlı moorun iki yöndede döndüğünü göreceksin
12.Büyük güçlü motorlara direk PLC den yol verme PLC yanar.Büyük güçlü motorlara yardımcı role ile yol vermelisin PLC çıkışları 12V tur.DİKKAT!!!

UMARIM BAŞARIRSIN KOLAY GELSİN

hocam iyi günler.Ben trakyalıyım.Eğer bu bölgeye yakın bir yerlerde ikamet ediyorsanız bizzat gelip yardımcı olmaya çalışırım.

Cevaplar için teşekkür ederim. Deneyeceğim bunları.
Okulum Bilecik'te Kız meslek lisesi bilgisayar bölümü olduğu için direk olarak plc ile ilgili ders te yok ama okula gönderdiler. Hizmet içi eğitime başvura mıyorum. Çünkü PLC hizmet içi eğitimleri Erkek Teknik açıyor. Kurum farkı olduğu için benim müracatımı kabul etmiyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri