Siemens s7 1200 - schnider m221 tcp/ip haberleşmesi

merhaba arkadaşlar simens s7 1200 ile schineder m221 haberleştirdim modbus tcp/ıp ile ama istediğim verileri alamadım. %md0 , %md2,%md4,%md6,%md8,%md10 schinerder adreslerinden veri alcam ama alamadım.m221 modbus kayıtçı tablosu bulamadım bilen biri yardımcı olabilir mi ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
aslında öle bir tablo yok arkadaşım sen tabloyu oluşturutorsun .. eğer master siemens ise gönderip okuyup yazdığın data bloğa yazıyor . o data blok gidiyor m221 den okuyor ..
adresleme m221 de zaten yapmışsın . modbus table dediğimiz aslında m221 için kon uşuyorum %m ile başlayan adreslerdir.
yani data pointer kullanılır . işaretleyici . m221 için 16 kareli bir a4 kadar sayfa çizdiğini düşün
m221 için konuşuyorum
%m0.0 dediğimiz yer 0. bytın 1. biti
%mb0 dediğimiz yer 0. wordun 1. bytı
% mw0 dediğimiz yer 0.word
%md0 dediğimiz yer 0.ve 1. word

aslında hepsi aynı yerde yani %md0 dediğinde mx0.0 dan mx3.7 ye kadar olan bitleri anlayacaksın
eğer siemens okuyorsa atıyorum 40001 dediğin adres mw0 dır 10001 dediğin adres m0 dır . yani özel bir atama yapmana gerek yok siemenste olduğu gibi bir data bloğa ihtiyacın yok ..
eğer siemens slave ise siemns slavedb eklediğin data blok gene 40001 den başlar adres orasıdır
anlatamadım değilmi özür dilerim anlatamadım
aslında çok basit çok çok basit modbus haritası ve wordlar asimetrik tir . yani 0 dan başlar gider sen pointrle bunları işaretlersin hepsi o

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri