Siemens plc yok !

Erolcum

Üye
Merhaba,
Siemens PLC, küresel çip krizi nedeniyle şuan bulunamıyor.. Diğer avrupa ve amerika menşeili plc lerde durum nasıl bilmiyorum. Çözüm olarak ne yapmaktasınız ? Alman ekolünden vazgeçemem diyip aylarca beklemek mi yoksa işler durmasın Delta plc de olur diyenlerden misiniz ? Delta, taiwan menşeili ve taiwan çip üreticisi olduğundan şuan delta da bir sıkıntı yok bildiğim kadarıyla.. Konuyla ilgili duyumlarınız var mı ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,
Siemens PLC, küresel çip krizi nedeniyle şuan bulunamıyor.. Diğer avrupa ve amerika menşeili plc lerde durum nasıl bilmiyorum. Çözüm olarak ne yapmaktasınız ? Alman ekolünden vazgeçemem diyip aylarca beklemek mi yoksa işler durmasın Delta plc de olur diyenlerden misiniz ? Delta, taiwan menşeili ve taiwan çip üreticisi olduğundan şuan delta da bir sıkıntı yok bildiğim kadarıyla.. Konuyla ilgili duyumlarınız var mı ?
Aynı durum schneider de yaşanıyor. SE tüm ülkelerdeki stoklarını Fransada toplamış durumda.
Vipa neden düşünmüyorsun?

Aynı durum schneider de yaşanıyor. SE tüm ülkelerdeki stoklarını Fransada toplamış durumda.
Vipa neden düşünmüyorsun?
Olabilir tabi ama bulunabiliyor mu ? Vipa da alman galiba, çip sorunu yok mu ? Hangi firma satıyor ? Otes Elektronik i buldum ama ne bir döküman ne de fiyat paylaşmış..
Forumdaki mesaj sayılarına bakarsan neden Delta görebilirsin.. Fatek de Taiwan menşeili muhtemelen o da bulunuyordur..

https://www.kontrolkalemi.com/forum/kategori/plc-genel.42/

corona virüsünün çıktığı ilk günlerde bim'e yoğurt almaya gitmiştim, kıtlık yaşanılacağına inanan ablalar, teyzeler beni dışarıya atmıştı. tahminimce cpu'da kıtlık yaşanacağına inananlar stok yapıyor, belkide haklılar.

Ana çip üreticisi Çin.. Alman siemens çinden çipi alamayınca plc üretimi çökmüş durumda.. Sadece plc değil otomotiv sektörü, iphone hepsi Çin in çipine muhtaç.. Çin de yağmur az yağdığından hidroelektrik santrallerinden kaynaklı elektrik üretimi düştüğünden çip üretemiyor diye okumuştum. Schneider ın plc leri fransaya toplaması çok ilginç, sanki başka plc yok dünyada ve tek akıllı fransız :)

Çip sorunu bütün sektörleri vurmuş durum da çok mu pahalı üretmek bunları ki firmalar çok büyük zararlar ediyor bence fabrikalar üretimi durduruyor üretim sayıları düşüyor

Burada da Taiwan ana çip üreticisi demiş.. Siemens, Schneider yanısıra Allen-Bradley de patlamış.. Taiwan patladıysa Delta da da bulunamama sorunu olma ihtimali var gibi gözüküyor.. Çip krizinin bir nedeni de pandemi nedeniyle evde oturan artınca laptop satışları arttığından çip üreticileri sürekli laptop bilgisayarlara çalışmış. Sorunun 2022 ve 2023 e uzanacağı söyleniyor. Omron da sorun var mı ? Çözüm şu arkadaşlar, hangi plc yi bulursanız gecikmeden onu alın :)

https://www.blackcountrychamber.co.uk/news/article/the-global-chip-shortage-—-the-story-so-far/

arkadaşlar, ustalar, konuya yabancıyım. kafama bir şey takıldı bilgisayardan linuxplc ile bu işler olmuyor mu?

arkadaşlar, ustalar, konuya yabancıyım. kafama bir şey takıldı bilgisayardan linuxplc ile bu işler olmuyor mu?
Olmasına olur ama pek tercih edilmez genelde. Codesys mesela windows için soft-plc yazılımı satıyor 420€ dan başlıyormuş.. Fabrika ortamında bilgisayar pek kullanmak istemezler normalde. Beckoff da twincat diye birşey satıyor benzer şekilde.. Bazı durumlarda bilgisayar daha uygun oluyor demek ki..

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri