Siemens Kompresör Sıkışması

aynı sorun bendede mevcut role ve plt değiştirdim fakat vınnnn sesi halen var şoklama yapmak istiyorum ,

motordaki ses.
http://vocaroo.com/i/s1ESIO3HcQ82

motor ölçüm değerleri
https://i.kontrolkalemi.com/1/PPGQp8.jpg

kaç mf kondanstör kullanmak lazım
bağlantısı nasıldır plt ye ,
ve nekadar devrede kalmalıdır tek bu nokta kaldı yada farklı bir düşünceniz varmıdır ?

benim de aynı danfos motor aynı arızayo yaptı şuan. Sizinki düzeldimi ?

Bu emare yanı kısa süreli cızırtı sesi gelip durması motor kalkış yapmıyor demektir. Bu durumda ;

1-) İlk bakılması gereken sargı omajları kontrol edilmeli. Ana sargı ve yardımcı sargı omajları tamam ise ,
2-) İkinci olarak buzdolabına gelen enerji 220 voltmu kontrol ediniz.
3-) Üçüncü bakılması gereken bu motora yol veren kalkış sistemidir. Kalkış sistemi ptc , kondansatör veya röle hangisi var ise görev yapıp yapmadığı kontrol edilmelidir. Mümkünse yenisi ile değiştirilip test ediniz.
4-) ilk üç yöntem soruna çözüm olmadı ise sona kalan motor sıkışmasıdır.

Motor sıkışmasında çözüm çok fazla değil.

1-) Sisteme büyük kapasiteli kondandatör ile kaldırmayı denemek
2-) Yardımcı sargıya direkt elektrik verip ( kısa süreli 3 - 5 saniye veya maksimum 10 saniye ) kalkış yapmasını denemek
3-) Sıkışmayı mekanik olarak çözmek ( Bir çekiç ile kompresör gövdesine darbe uygulamak )
4-) Kompresör sökülüp içi açılarak mekanik kontroller yapılması

Adım adım gitmekte fayda var. Kolay gelsin.

Yani usta çağırmam lazım kısaca motorda arıza olduğu kesin şuan tşkürler

danfossun r600 gazlı motorları kronik problemli sıkışma sorunlarlı çok fazla. bu motorlarda role arıza yapmaz motoru değiştirmeniz gerekiyor

Siemens bosch üç oldu şaşırtıyor beni eskidenmiş alman kalitesi..

özellikle arçelik yerine profilo almıştım arçelik olsa 12 senede dolap bozulmazdı sanırım .

Konuyu hortlatacağım ama aynı sorun bende de var spp6 klima şok kondansatörü alıp şoklama yapmak istiyorum. Sanırım motoru boşa aldıktan sonra ortak uç ve ana sargı pinlerine kondansatörü bağlayıp yardımcı sargıyı kısa devre yaptırarak motoru sürmeyi denemem gerekiyor. Bu kondansatörler nerede satılıyor ve bu işlem rg600 gazlı bir motor için tehlikeli değil mi?
Danfoss kompresörlerin klasik arızasıdır bu sıkışma olayı. Şok kapasitörle şoklayarak açabilirsiniz. Eğer açılmıyorsa, 2-3 adet şok kapasitörü paralel bağlayın, daha sonra şoklayın. %90 açılacaktır. Yine de açılmıyorsa değiştirin. (Şok kapasitör fiyatı, 8-10 tl civarındadır. Bu söylediklerim sadece Danfoss için geçerlidir.)
H

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri