Siemens CPU 1215C hakkında ( ethernet portlarına ıp atama )

Merhaba, Siemens s7-1200 cpu-1215c PLC modelinde üzerinde 2 adet ethernet portu bulunmakta.

-Bu portlar switch mantığında mı çalışır yoksa ikisinede ayrı ayrı IP atama şansımız var mıdır?
-Eğer ayrı ayrı IP atayabiliyorsak IP atama işlemi nereden yapılır ? ( properties sekmesinde sadece bir adet ıp bölümü bulunmakta )
- ve son olarak portun birinden okuduğum ve PLC' nin data bloklarına kaydettiğim verileri, diğer port IP adresi üzerinden okuyabilir miyim?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
m.ozkanguney merhabalar :
1215 plc tek ıp alır çift port sadece siviç gibi çalışır,aynı anda iki farklı ip atayamazsınız

Teşekkürler mmtkaya1. s7-1500 serisinde bu durum farklı ama değil mi?

Birde size başka bir sorum olacaktı: burada ki use router seçeneği tam olarak ne işe yarar bu konuda bilginiz var mı ? Şöyle ki yapmak istediğim uygulamada başka bir plc ile haberleşeceğim ve aldığım verileri data bloka aktaracağım. ve c# üzerindende bu plc den verileri alacağım. Fakat sunucu ile veri alacağım plc nin aynı ağda olmasını istemiyorum bu sebeple use router seçeneği acaba işimi görür mü bilginiz var mı ?
61032

Sisteminizde router var ve bu router üzerinden gerekli konfigirasyonu yaparsanız iki farklı ip bloğu üzerinden erişebilirsiniz.

Sisteminizde router var ve bu router üzerinden gerekli konfigirasyonu yaparsanız iki farklı ip bloğu üzerinden erişebilirsiniz.

Tam olarak anlayamadım biraz daha açabilir misiniz ?

Şöyle anlatayım ben sorumu :

Örneğin slave mantığında bir plc düşünün ıp adresi 192.168.0.30

Ve benim master olarak kullanacağım plc Ip adresi ise haberleşmesi adına 192.168.0.31

Ben şimdi bu master plc deki verileri sunucu üzerinden okumak istiyorum ama sunucumda 192.168.0 ağında olmasını istemiyorum. Çözüm olarak burası ‘use router’ seçeneği aklıma geldi ama farklı bir işe mi yarıyor? Yada benim sorunuma bir çözüm öneriniz varmı acaba

Eğer elinizde router tipi swich var ise başka bir ip bloğundan 192.168.0.31 bloğuna full erişim için yönlendirme verirsiniz ve router swich ip adresini master plc ye use router seçeneğinde yazarsınız böylece farklı ip bloğuna router aracılığı ile erişirsiniz

Eğer elinizde router tipi swich var ise başka bir ip bloğundan 192.168.0.31 bloğuna full erişim için yönlendirme verirsiniz ve router swich ip adresini master plc ye use router seçeneğinde yazarsınız böylece farklı ip bloğuna router aracılığı ile erişirsiniz

Router adres bölümüne 192.168.5.30 yazdığımda donanım derlemesi yapınca şöyle bir hata alıyorum:

PROFINET interface: IP address 192.168.0.31 and default router IP address 192.168.5.30 of interface X1 : PN(LAN) are in different subnets. (Subnet mask: 255.255.255.0)

yapmak istediğim şey aslında tam olarak şu şekilde:

192.168.0.31 IP adresli PLC 'ye Router Adres kısmına yazdığım IP adrei ile erişmek verilerini almak istiyorum, mümkün mü bu acaba ? veya bu dediğimi farklı nasıl yapabilirim?

Farklı olarak Şöylede anlatayım durumu:

A cihazındaki verileri B cihazı ile çekeceğim, B cihazındaki verileri de C cihazı ile çekeceğim. ama A ile C cihazları aynı ağda olsun istemiyorum. B cihazı dediğim cihaz elimdeki cpu1211C plc ve üzerinde tek bir ethernet portu var, bu durumu nasıl çözebilirim?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri