Siemens buzdolabı elektronik kartı 220v

talipm

Üye
Arkadaşlar iyi akşamlar elime geçen buzdolabı kartını güç vererek test etmek istiyorum lakin faz ve nötür girişleri tam olarak kart üzerinde belirtilmediği için risk almak istemiyorum resimdeki ürün yardımcı olur iseniz memnun olurum
D715C0D2-0E23-4201-B501-DE6B59953443.jpeg

sanırım kartı söken sensin, ben de bir seferde bulamıyorum ama karta gelen kablolardan anahtar ac girişi bula bilirsin ama sağ tarafta olması lazım bu kartta. hiç bir şey bilmiyorsan varistör amcanın bacaklarından gir ama seri lamba bağlamayı unutma.

Arkadaşlar iyi akşamlar elime geçen buzdolabı kartını güç vererek test etmek istiyorum lakin faz ve nötür girişleri tam olarak kart üzerinde belirtilmediği için risk almak istemiyorum resimdeki ürün yardımcı olur iseniz memnun olurum Ekli dosyayı görüntüle 93338
Sağdaki üç bacağın faz nötr toprak olduğu belli ama sen kartın üzerinden bunları ayıramayacak kadar tecrübesiz isen bence bu işi de yapma.

sanırım kartı söken sensin, ben de bir seferde bulamıyorum ama karta gelen kablolardan anahtar ac girişi bula bilirsin ama sağ tarafta olması lazım bu kartta. hiç bir şey bilmiyorsan varistör amcanın bacaklarından gir ama seri lamba bağlamayı unutma.
Sağdaki üç bacağın faz nötr toprak olduğu belli ama sen kartın üzerinden bunları ayıramayacak kadar tecrübesiz isen bence bu işi de yapma.
Maşallah 🧿 ordan bakınca F.N.T Olarak görünüyor değilmi sen röntgen kullan kartın arka yüzeyinide gör durum hiç göründüğü gibi değil
Kart ben söksem inan bu soru için buraya uğramazdım yenine yanıtın için sağolasın.

Maşallah 🧿 ordan bakınca F.N.T Olarak görünüyor değilmi sen röntgen kullan kartın arka yüzeyinide gör durum hiç göründüğü gibi değil

Kart ben söksem inan bu soru için buraya uğramazdım yenine yanıtın için sağolasın.
bak güzel insan, varsayılan olarak soru soranlar genelde kartı söken kişilerdir. birincisi sen bunu belirtmemişsin. ikincisi anladığım kadarıyla tamircisin, üçüncüsü ben kart tamirini, elektroniği 45-46 yaşından sonra öğrendim. ben faz nötr bilmem ama varistörden 220 geçer diye biliyorum. bu arada ben çakma elektronikçiyim. fazla anlamam.

bak güzel insan, varsayılan olarak soru soranlar genelde kartı söken kişilerdir. birincisi sen bunu belirtmemişsin. ikincisi anladığım kadarıyla tamircisin, üçüncüsü ben kart tamirini, elektroniği 45-46 yaşından sonra öğrendim. ben faz nötr bilmem ama varistörden 220 geçer diye biliyorum. bu arada ben çakma elektronikçiyim. fazla anlamam.
Hayır tamirci değilim öğrenmeye çalışıorum
image.jpg

Orada yüksek wattli bir sigorta direnç var . Oradan takip ederek enerji girişine gidebilirsin . Rölenin bobin uçlarından da nötr bulabilirsin . Oradan devam .

Son düzenleme:
Hocam bu bir kontrol kartı. Bu kartın sağlam olup olmadığını ancak işin ustası bilir eğer yedek parça olarak elinize geçtiyse. Siz 220 v verseniz dahi diğer sensörler olmadığı için kart yol vermeyecek. Tamir etmek istiyorsanız önce gözle bakıp arızalı görünen parçaları kontrol etmelisiniz sonra kartın kararan bölgelerinde bir sıcaklık artışı olmuş mesela demek ki birşeyler yolunda gitmiyormuş o kısımda oraya bakabilirsiniz. Gözle görünen bütün kontroller yapıldıysa gerisi parçaları tanımaya kalıyor. Bir transistörün çalışma mantığını bilmeden bunlar çok zor iş. Bu kartlarla uğraşmak yerine daha giriş seviyesi olan 12v trafo, 5v adaptör gibi ürünleri inceleyin derim en azından tehlikesi daha az ve sonucunu hemen öğrenirsiniz. Bu kartı ne kadar tamir ederseniz edin mutlaka cihazın üzerinde denenmesi de gerekir ve tehlikelidir.

Hayır tamirci değilim öğrenmeye çalışıorum
varistör yaklarından 220v verebilirsin
Evet ustam dediğin gibi seri lamba bağlayıp varistör bacaklarından karta 220v verdim patla çatlama vb. olumsuz durum olmadı lamba hiçbir tepki vermedi. Kart üzerinde kısa devre oluşturan bir durum yok gibi geliyor bu durumda
buzdolabı donduruyor diye servis kart atılası deyip değişime gitmiş komşuda bu kartı bana verdi esasen bende merak ettim baktım kartta gayet temiz ve sigorta diyor transistör triyaklar sağlam . zaten dorun dolabiçinin aşırı soğuması olduğu halde servis kart değişimi yapmış ve sorun devam ediyor yani bir servis kazazedesi daha oldu hatalı teşhis. Bu varistör üzerinden voltaj olayını aldım günün en önemli faydalı durumu teşekkürederim bol kazançlar 👍
image.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri