seslekontrol

slymn22

Üye
arkadaşlar sesle bir evi n aydınlatma sistemini ve diğer üniteleri kontrol etmek mümkünmü ve böyle bir sistem varmıdır...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
tabikide fakat nasıl bir ses ile ne şekilde yapmak istediğiniz önemli.kişiye özel ses ile komut oluşturmak istiyorsanız öncelikle bir donanımınız ile sesi alıp filitrelemeli,bir işlemci denetleyici yada fpga(cazip) kullanıp çıkış katındada röle benzeri bir lemanla hertürlü cijhaz kumanda edilebilir..

tabikide fakat nasıl bir ses ile ne şekilde yapmak istediğiniz önemli.kişiye özel ses ile komut oluşturmak istiyorsanız öncelikle bir donanımınız ile sesi alıp filitrelemeli,bir işlemci denetleyici yada fpga(cazip) kullanıp çıkış katındada röle benzeri bir lemanla hertürlü cijhaz kumanda edilebilir..

bir ev düşünelim ortalama 4 tane odası var bu dört odanın hepsine sesi ala bilmek için çeşitli yerlerine mikrafon koyup bu mikrafonları belli bir merkezde alıcıda doplayarak (bilgisayar yada diğer ses kontrol ünitelerinde ) aydınlatma sistemini yada diğer cihazları mesela varsa otomatik perdeleri falan bu sistemle kontrol etmek istiyorum bu sistem uygulanıla bilirmi :?
böyle bir sistemi sağlıklı uygulamak için ne gibi kontrol ünitelerine ihtiyac duyarım...?

Son düzenleme:
slymn22 arkadaşım dediklerini yapmak tabikide mümkün şimdi ses ile dediğin hertürlü donanım kontrol edilebilir hatta yazmadığın birçok şey dahil.burada sorun sesi alıp işlemek 4 adet odada ayrı 4 mikrofonu düşünürsek bu mikrofonların herbiri kendi odası içeisinde diğerlerinden etkilenmeden çalışması için bu sesleri bir filitreden geçirmelisin.sonra her mikrofondan aldığın verileri bilgisayara seri port usb yada diğer portlarla aktarıp işlemek için yine bir donanım oluşturmnalısın.sonra bilgisayarda aldığın verileri işlemek için güzel bir program yazmalısın ..

hazır modül şeklinde bilmiyorum biraz araştırmalısın fakat donanım,program ve montaj baya maliyetlidir.Bu işleri kendin mi yapmak istiyorsun yoksa hazır mı almayı düşünüyorsun bunu anlayamadım fakat bu işleri kendin yapmak istiyorsan bilgisayarda ses işleme üzerine çalışmalısın kadın sesi erkek sesi ayırarak başlayabilirsin.

...yapacağın, sesli komut yazılımı, otomatik boost veya alçaltmalı sesi. böylece portlar aracılığı ile istediğin şekilde kumanda edebilirsin, neyi kumanda etmek istiyorsan...

Öncelikle Gvz diye bir program var. Bu program ile bilgisayara sesli komut verebiliyorsun. Yani ses tanıma teknolojisine sahip bir program. İkincisi bilgisayarın seri yada paralel portunu kullanarak yaptığın elektronik devreyi çalıştırabilecek bir program yazıyorsun. Ve bu Gvz programına konuştuğun zaman hangi programı çalıştırmak istiyorsan onu kaydediyorsun. Benim evim şu anda bu şekilde . Işıkları yakmak için, perdeleri açmak için ve çocuğumun beşiğini sallamak için hep ses sistemi kullanıyorum. Ve tamamen kablosuz ayrıca. 25 tl ye aldığım bir kablosuz zilin alıcı ve verici elektronik devrelerinde küçük değişiklikler yaptım. Bu şekilde sistem kablosuz çalışabiliyor.

Öncelikle Gvz diye bir program var. Bu program ile bilgisayara sesli komut verebiliyorsun. Yani ses tanıma teknolojisine sahip bir program. İkincisi bilgisayarın seri yada paralel portunu kullanarak yaptığın elektronik devreyi çalıştırabilecek bir program yazıyorsun. Ve bu Gvz programına konuştuğun zaman hangi programı çalıştırmak istiyorsan onu kaydediyorsun. Benim evim şu anda bu şekilde . Işıkları yakmak için, perdeleri açmak için ve çocuğumun beşiğini sallamak için hep ses sistemi kullanıyorum. Ve tamamen kablosuz ayrıca. 25 tl ye aldığım bir kablosuz zilin alıcı ve verici elektronik devrelerinde küçük değişiklikler yaptım. Bu şekilde sistem kablosuz çalışabiliyor.

slm ustam bu devre konusunda bilgi vere bilirmisin...

Forum istatistikleri

Konular
128,213
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri