Ses Kartına Dışarıdan Besleme?

Sagucu

Üye
İyi günler, Behringer marka harici bir ses kartım var. Ses kartımın gitar girişi üzerinden basit kulaklık mikrofonlarını da (2-3 liralık kapsül mikrofonlar) kullanmak istiyorum. Pasif bir giriş olduğundan mikrofonu besleyemiyor. Dışarıdan pille besleme yapan basit bir mikrofon devresi buldum. Bu devre üzerinden aldığım sinyaller karta zarar verir mi? Devrenin şemasını ekledim. Usb çıkışından aldığım 5 V ile ya da 9v luk pille beslemeyi düşünüyorum.

images.png

Ses kartımın pasif girişi sağdaki 6.3 mmlik jak girişi.
images-1.jpeg

Kullanabilirsiniz, bir problem olmaz, yalnız söz konusu mikrofon kapsülleri genellikle 1,5 volt pil ile beslenir.

Kullanabilirsiniz, bir problem olmaz, yalnız söz konusu mikrofon kapsülleri genellikle 1,5 volt pil ile beslenir.
Mevcut pek çok kapsül mikrofon devresi 3-9 V arasında besleme gösteriyor. Mikrofondan önce de 1K ike 10 K arasında direnç uygulanmış. Direnç değeri ses kazancını ne kadar etkiler bilemiyorum. Bundan on yıl önce pilsiz radyo devresi yapıp bilgisayarın mikrofon girişine bağlayarak gece radyoları dinliyordum, elim devreye değince bir parazitlenme oldu ve pc nin tümleşik ses kartını yaktım. ☺ pilsiz devreyle ses kartını yakınca pilli devreyle yeni ses kartına sinyal verme fikri beni biraz gerdi
(Herhangi bir preamp devresi)
images-4.png

1. Bu tür kapsüllerin ortalama çalışma voltajları 1 - 2V arasında ve seri dirençle 10V kadar olabilir. Çektikleri akım 0.4-0.5 mA arasındadır
2. Kullanılan seri dirençle kazanç ayarı değişmez, sadece akımı sınırlayarak voltaj düşürmek için kullanılır.
3. Deneme yaparken PC'nizin mikrofon girişinin bozulma sebebi statik elektriktir, yoksa bütün gitar amplileri daha ilk kullanımda bozulurdu, gtaristler jack'ı çıkarıp parmakla test ederler.
4. Mikrofon beslemesi için pil kullanmanızı tavsiye ederim. İki adet pil ve seri 2k2 direnç ve 1uf kondansatör kullanırsanız hiç bir problem olmaz.
Kolay gelsin

1. Bu tür kapsüllerin ortalama çalışma voltajları 1 - 2V arasında ve seri dirençle 10V kadar olabilir. Çektikleri akım 0.4-0.5 mA arasındadır
2. Kullanılan seri dirençle kazanç ayarı değişmez, sadece akımı sınırlayarak voltaj düşürmek için kullanılır.
3. Deneme yaparken PC'nizin mikrofon girişinin bozulma sebebi statik elektriktir, yoksa bütün gitar amplileri daha ilk kullanımda bozulurdu, gtaristler jack'ı çıkarıp parmakla test ederler.
4. Mikrofon beslemesi için pil kullanmanızı tavsiye ederim. İki adet pil ve seri 2k2 direnç ve 1uf kondansatör kullanırsanız hiç bir problem olmaz.
Kolay gelsin
Anlıyorum, teşekkürler. Radyo devresinin çıkışına süzgeç kondansatör koymamıştım, topraklamayı kalorifer borusuna bağlayarak kazancı yükseltmiştim. Belki elim değince parçalar birbirine temas ederek kartta anlık voltaj atlaması yaratmıştır. Genelde mikrofon devrelerinde süzgeç kondansatörleri 100 nF olarak kullanıyorlar, burada 1mikrofarad olarak kullanmışlar. Değerin büyümesi bas frekansları güçlendirir diye tahmin ediyorum.

Devreyi yaptım. Oldukça iyi sonuç aldım. Bilgisayarın usb çıkışından aldığım 5 V luk gerilimi 10 K dirençle kapasitif mikrofona verdim. 10 mikrofarad kondansatör ile süzerek ses kartı girişine taktım. Ses hassasiyeti ve frekans dengesi iyi. Jak ucunda sessiz odada 10 mili volt, mikrofona şiddetle üflediğimde 400 mili volta kadar gerilim öçtüm.
İnce kalem pillerden aldığım 3 voltluk gerilimle de devreyi denedim. Ses volümünde azalma olmadı ancak 500-1000 Hz, 5kHz-10kHz arasında ciddi frekans kaybına bağlı netlik kaybı oldu. Yine de bu kayıp ekolayzır üzerinden oynamayla kurtarılabiliyor. Sürekli pil kullanılacaksa direnç (4.7K) değerle değiştirilebilir. Bilgisayarın fişi iyi topraklanmalı, yoksa güç kaynağı usb de olsa, pil de olsa 50 hz lik Şebeke gürültüsü temiz kayıt almayı engelliyor.

20221209_111438.jpg

Elinize sağlık, birkaç detay var:
1. Condenser mikrofonlar genelde pil ile kullanılıyor, tabiki iyi filtre edilmiş adaptörlerle de kullanabilirsiniz.
2. Hangi voltajda iyi sonuç aldıysanıız onu kullanın (üreticinin dökümanı yoksa)
3. Blendajlı kablonuz, biraz ince, canlı iletkenin etrafı iyice ekranlanmamış ise 50Hz "Hum" gürültüsünü duyarsınız.
4. Condenser mikrofonlar profesyonal kullanımda nefesli enstrümanların önüne konmaz. (Onun için fazla hava ile üflemeyin). Önünde sadece 1mm delik olan kapsül içinde mikrofonlar var
5. Voltmetre ile ses ölçerseniz yanlış ölçüm alabilirsiniz. (Dalga şeklinden kaynaklı) True RMS voltmetre, ölçümü daha doğru kılar.
6. En doğrusu Osilaskop kullanmak, hatta, meraklı iseniz Spektrum Analizör en iyisi.
Kolay gelsin

Elinize sağlık, birkaç detay var:
1. Condenser mikrofonlar genelde pil ile kullanılıyor, tabiki iyi filtre edilmiş adaptörlerle de kullanabilirsiniz.
2. Hangi voltajda iyi sonuç aldıysanıız onu kullanın (üreticinin dökümanı yoksa)
3. Blendajlı kablonuz, biraz ince, canlı iletkenin etrafı iyice ekranlanmamış ise 50Hz "Hum" gürültüsünü duyarsınız.
4. Condenser mikrofonlar profesyonal kullanımda nefesli enstrümanların önüne konmaz. (Onun için fazla hava ile üflemeyin). Önünde sadece 1mm delik olan kapsül içinde mikrofonlar var
5. Voltmetre ile ses ölçerseniz yanlış ölçüm alabilirsiniz. (Dalga şeklinden kaynaklı) True RMS voltmetre, ölçümü daha doğru kılar.
6. En doğrusu Osilaskop kullanmak, hatta, meraklı iseniz Spektrum Analizör en iyisi.
Kolay gelsin
Blendajlı kabloyu ağır olduğu için bilerek kullanmadım, mikrofonu kayıtlarda gövdeye koli bandıyla tutturduğum için bu tür kablolar ağır geliyor ve bantı yerinden söküyor. Kapasitif mikrofon bağlantılarında kablolardan kaynaklı gürültü sorunu yaşamadım. Piezo mikrofonlarda ise mutlaka blendaj istiyor.

Amacım enstrüman gövdesinden tiz karakterli kasa seslerini almaktı, Gövdeye yapışmış mikrofona doğrudan yüksek ses geldiği için giriş düzeyini ses kartından yarı yarıya düşürüyorum, bu şekilde doğal gürültü seviyesinden de epey uzaklaşıyor ve anlık parlak ve net sesler alıyorum. Piezo mikrofonlara göre çok daha iyi tiz ses alıyor.

Bilgisayar fişinin prize bağlandığı yerdeki topraklama çentiklerini içe doğru bükünce fişin toprak temas sağlandı ve şebeke gürültüsü bir anda kesildi. Bunun dışında ciddi bir gürültü sorunu yok.

Bu devreyi pille kullanmak istersem 4.5 voltluk pillerden kullanırım sanıyorum. Şimdilik bilgisayar başı kayıt yaptığım için usb en pratik enerji kaynağı.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri