Servo motoru Spindle olarak kullanmak mümkün mü?

Vfd sürücü olriarak belirttiğiniz sürücü için spindle hangisi oluyor bilemedim servodan daha ucuza gelir dediğiniz
Linux cnc ye bakcam
Usb kart bende düşündüm ama hangisi seçmeliyim bilmiyorum
Match 4 baz alırsam
1 kw servo motor alırsam bana fener mili lazım
Onu da yaptırmam gerekiyor sonrasın da ise match 4 5 eksen olarak 4 ve 5. Eksenler tablada. Bide şey var dikiş makinelerin de kullanılan 5000 rpm ye kadar olan servolar var sewing machine motor diye geçiyor ama bilmiyorum nasıl bi motor 0.75 kw 220v monofaze devir ayarı da var ama bi servo olamaz tabi ama beni cezbetmiyo da değil

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Talasli imalatta en kritik bilesenlerden birisi spindle motor, fener mili, pensler pens tutucu vs olan aksam.
Bu kisim dusuk salinimli ve rigit olmali ki kalite artsin.

O yuzden bu kismi butun olarak hazir almanda cok fayda var. Egreti tekniklerle bir araya gelecek duzenekten hayir gelmez.

Talasli imalatta en kritik bilesenlerden birisi spindle motor, fener mili, pensler pens tutucu vs olan aksam.
Bu kisim dusuk salinimli ve rigit olmali ki kalite artsin.

O yuzden bu kismi butun olarak hazir almanda cok fayda var. Egreti tekniklerle bir araya gelecek duzenekten hayir gelmez.
Bunun farkındayım o yüzden sorun yaşıyorum zaten
Cnc tezgahlarda bt30 bt40 vs spindleler var
Bunlar çok pahalı ve biyük şeyler bana bt20 gibi veya tts olarak lazım onuda bulamadım
Tts takım tutucunun konik olan yeri düz oluyor. Normak bt ve sk takım tutucular konik
Spindle fener milinin için de pulstat var takım kafasını kavrayıp içeri çektiren hava ile açma kapama yapıyor

Bunlar ciddi şeyler
Ben düzgün bişi yapmaya çalışıyor um düşünüyorum
Karar veremiyor um ne yapcağıma. Servo motor ve match 4 tamam diyelim ama fener mili büyük sıkıntı arel in düşük devirli 3 ve 6.000 rpm olan spindle motorları var 220v monofaze bundan kullanan varmı bilmiyorum nasıl iyimi ben yapmışken düzgün bişi olsun diye uğraşıyorum

Hacimli metal isleyeceksen bu is el yapimi cnc ile olmaz. Makinanin illaki dokum govdeli agir bir sey olmasi gerekiyor. Kaldiki zorlamada bu tip makinalar da zirliyor. Zirlama demek titreme demek. Eger bir sebeple is parcasi yada is mili titriyorsa mikrometreik dogruluklari unut. 0.1 mm dogrulugun altini da bekleme. Pozisyonlama sistemlerinin eksenleri bir kac on mikron hata ile pozisyonlayabilmesinin hic ama hic bir anlami yok. Onemli olan talas kaldirirken titresimler dahil hata, o kadar mikron da kalacak mi?

Tahta, plexglass gibi islerde zaten 0.1mm dogruluk yeterli.

Bu arada el matkabinin ucuna 5 mm parmak freze bagla. Matkabi cok siki tut ve bir metale kanal acmaya calis. Matkabin nasil elinden firlamak istedigini ve kollarindaki kas gucunun buna yetmedigini goreceksin. Yani kesme esnasinda dehset kuvvetler olusuyor. Yapacagin makina da aynen bu kuvvetlere maruz kalacak ve makine yapisi zayif ise mecburen titreyecek.

Neyse fikrinden vazgecirmek gibi niyetim yok ama bunlari bilmeden yasamadan makina yapmaya kalkarsan sonuc husran olur.

Son düzenleme:
Hacimli metal isleyeceksen bu is el yapimi cnc ile olmaz. Makinanin illaki dokum govdeli agir bir sey olmasi gerekiyor. Kaldiki zorlamada bu tip makinalar da zirliyor. Zirlama demek titreme demek. Eger bir sebeple is parcasi yada is mili titriyorsa mikrometreik dogruluklari unut. 0.1 mm dogrulugun altini da bekleme. Pozisyonlama sistemlerinin eksenleri bir kac on mikron hata ile pozisyonlayabilmesinin hic ama hic bir anlami yok. Onemli olan talas kaldirirken titresimler dahil hata, o kadar mikron da kalacak mi?

Tahta, plexglass gibi islerde zaten 0.1mm dogruluk yeterli.

Bu arada el matkabinin ucuna 5 mm parmak freze bagla. Matkabi cok siki tut ve bir metale kanal acmaya calis. Matkabin nasil elinden firlamak istedigini ve nerede ise kollarindaki kas gucunun buna yetmedigini goreceksin. Yani kesme esnasinda dehset kuvvetler olusuyor. Yapacagin makina da aynen bu kuvvetlere matuz kalacak ve makine eksenleri mecburen titreyecek.

Neyse fikrinden vazgecirmek gibi niyetim yok ama bunlari bilmeden yasamadan makina yapmaya kalkarsan sonuc husran olur.
Biliyorum mükemmel bi sistem yapamam beni uyardığın için teşekkür ederim
Döküm gövde yapmayı düşündüm ama bunu işetirken sıkıntı yaşıycamı bildiğim için giremedim bütçe +işcilik sorunu medeniyle.
Denemeden bşlemiycem nasıl bişi ortaya çıkcak zaten mekanik parçaları aldım bi spindle kısmı ve kontrol kısmı kaldı alcağım burdada kararsız kaldım şimdi ne yapcam diye match 4 kullanayımmı buna uygun ethercat kartlar var 6 eksen bu iş görürmü yada falcon i5 kontrol paneli var hangisi ni alayım yada fagor kontrol paneli var sormadım ne kadar bilmiyorum nokta lnc var orayla konuştum ama ne kadar başarılı bilmiyorum bi tane dc servo motor almıştım deneme yapmak için bugün onu deniycem akşam evde inşallah buraya video atmaya çalışırım

Piyasada satılan Servo motorlar diş çekmek için haddinden fazla hassas. Bi zararı olmaz tabii cüzdan haricinde. Bazı VFD suruculerde encoder desteği oluyor zaten (en dandik encoder yeterli). Düşük hızda yüksek Tork da sağlayabiliyorlar. Yaniiii servo almadan çok daha ucuza olabilr.
Mach3 paralel porttan kernel seviyesinde yazilmis driveri ile calisiyordu. yani gercek zamanlı olmayan bi işletim sisteminde iyi bir iş yapıyor. Ama win. bellek yonetimi her an olaya el koyabilir az veya cok. Oyle ise paralel port yerine mach3 4 vs için usb den vs baglanan kartlardan almak iyi bir fikir olabilir. Veya linux cnc muhtesem. ama ugrastirir. Bi de gelismis atraksiyonlar için ucuz fpga kartları var linux driver ları hazır. ama ulkemizde denk gelmedim.
Ülkemizde yok demişsiniz Linuxcnc ile Türkçe CNC Arayüzü geliştirmiş NOKTA CNC ile tanıştık. Ama Linuxcnc ile ben de çok uğraştım USB kartlar ile Linux kesinlikle çalışmaz. Çünkü Real Time bir işletim sistemi çekirdeğine Sahip linuxcnc. USB Gerçek Zamanlı çalışmaz alır bilgiyi tampon çipine biriktirip çıkışa aktarır. Yani gecikmeli iş yapar. Gerçek zamanlı olmağığından ciddi kontrol uygulamalarında USB kartlar hiç iş yapmıyor. Aşırı parazitten etkileniyorlar. (USB kopma sorunları hiç bitmez.) Sonuçta USB-Univesal Seri Hat anlamı bile yeterli bizim için. Data hızlı ve paralel akmalıdır. Yani çıkışlar girişler ile beraber hem okunmalı hem de yazılmalıdır. Gerçek Zamanlı olarak. CNC tezgahlar çok hassas işler için kullanılmaktadır. Hiçbir Büyük ve Ciddi CNC Router ve CNC üreticisi (Türkiye 'yi kastetmiyorum) USB kart takmaz makinasına. Ülkemizde Elinde Çay bardağı ile CNC Router eğitimi verenler olunca, bunların komik videoları youtube da pek çokça var. Eğitim düşüklüğü. Üzülmek mi; şabanın filmleri gibi gülmek mi. Ama aslında AĞLAMAK gerek.

Ülkemizde yok demişsiniz Linuxcnc ile Türkçe CNC Arayüzü geliştirmiş NOKTA CNC ile tanıştık. Ama Linuxcnc ile ben de çok uğraştım USB kartlar ile Linux kesinlikle çalışmaz. Çünkü Real Time bir işletim sistemi çekirdeğine Sahip linuxcnc. USB Gerçek Zamanlı çalışmaz alır bilgiyi tampon çipine biriktirip çıkışa aktarır. Yani gecikmeli iş yapar. Gerçek zamanlı olmağığından ciddi kontrol uygulamalarında USB kartlar hiç iş yapmıyor. Aşırı parazitten etkileniyorlar. (USB kopma sorunları hiç bitmez.) Sonuçta USB-Univesal Seri Hat anlamı bile yeterli bizim için. Data hızlı ve paralel akmalıdır. Yani çıkışlar girişler ile beraber hem okunmalı hem de yazılmalıdır. Gerçek Zamanlı olarak. CNC tezgahlar çok hassas işler için kullanılmaktadır. Hiçbir Büyük ve Ciddi CNC Router ve CNC üreticisi (Türkiye 'yi kastetmiyorum) USB kart takmaz makinasına. Ülkemizde Elinde Çay bardağı ile CNC Router eğitimi verenler olunca, bunların komik videoları youtube da pek çokça var. Eğitim düşüklüğü. Üzülmek mi; şabanın filmleri gibi gülmek mi. Ama aslında AĞLAMAK gerek.
Ben ne kullanmalıyım şimdi bilemedim

Kontrol kartı olarak yani
Ethercat var ddg381 6 eksen bu sadece bi örnek verdim bu ilgimi çekti ama bilmiyorum hiç bu kartı
Ben şimdi hangi kontrol kartını kullanayım yani usb sıkıntılı ise benim pc de paralel portta yok linux kullancaksam buna uygun bağlantı ve kart ne olmalı
Bilmiyorum ne yapcamı

linuxcnc için ucuz fpga kartları yok demek istedim.
Örnek :

LinuxCNC direkt paralelPort tan mis gibi calisir. Bi de hizli bir opto izolasyon eklendi mi gayet guzel olur bence.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri