Servo motoru Spindle olarak kullanmak mümkün mü?

eren586

Üye
Merhaba iyi akşamlar
Ben masaüstü cnc dik işlem yapmaya çalışıyorum monofaze
alüminyum işleyecek
cnc spindle servolar 2.2 kw 380v den başlıyor ve benim için çok büyük bir motor
normal 1kw servoyu fener mili ne bağlasam trier ile
spindle gibi kullanamazmıyım neden böyle bişi istiyorum işlediğim parçaya diş çekebilmek için
başka yolu varmı yada ne yapmalıyım bilmiyorum burada hep takılıyorum.

hiç biyerden destek de alamadım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Spindle gucunu ne belirler?

Kesme kuvveti ve donme sayisi.

1Kw yetermi yetmez mi buna karar vermek zor. Hangi malzemeyi hangi takimla kac devirde keseceksin?

Gerci bunlari soylesen bile cevap veremem ve soruna olur olmaz demek kolay degil.

Daha once degisik gucte motor kullanmis olanlarin tecrubelerini kullanabilirsin.

Yada cok guclu bir motor ile deney duzenegi kurup kesmek istedigin malzemede islem yaparken motorun harcadigi gucten yola cikip kendi sonuclarini elde edeceksin.

1 kw yı örnek verdim
Ben 1.5 kw taktım diyelim ve fener miline tahrik verirken 1/2 yapcam
Takım değiştirebilmek istiyorum çünkü sk takım tutucu olarak aktütöelü drawbar

Normal arel hertz gibi motorlar yüksek devirli olanlar yani 1.5 kw alüminyumu işleyebiliyor nette gördüğüm kadarı ile
Benim takacağım takım ise yüzey tarama ve parmak freze işlemleri
çap 10 en yüksek parmak freze için

Bendeki makinedeki spindle 1.5KW ve isimi goruyor. Spindle gucum neyi etkliyor? Keserek ilerleme hizimi.

Eger sorun servo motorun spindle olarak kullanilip kullanilamayacagi ise kullanabilirsin. Servo motorlar diger motorlara kiyasla surucusu uygun olmak kaydiyle kisa sureligine nominal guclerinin 2..3 kati yuklerle basedebilir.

Bendeki makinedeki spindle 1.5KW ve isimi goruyor. Spindle gucum neyi etkliyor? Keserek ilerleme hizimi.

Eger sorun servo motorun spindle olarak kullanilip kullanilamayacagi ise kullanabilirsin. Servo motorlar diger motorlara kiyasla surucusu uygun olmak kaydiyle kisa sureligine nominal guclerinin 2..3 kati yuklerle basedebilir.
ben sürekli yüksek devirde kullancam ama devir sınırını aşmıcam diş çekmem gerektiğinde kaç devir gerekliyse o devire gelicek panel üzerinden normal cnc tezgahında program yazarken kesme devrimi ilerleme hızını yazabiliyorsun ya gcode olarak veya cam olsun
diş çekcem örneğin 120 devir gerek yada 50 devir olsun tork kaybı olmadan bunu yapabilmek istiyorum bunuda sadece servo yapıyor
normal arel hertz gibi motorlar kullancak olsam böyle uğraşmazdım ama dik işlem olması için gerekli
ben sürekli yüksek devirde kullancam ama devir sınırını aşmıcam diş çekmem gerektiğinde kaç devir gerekliyse o devire gelicek panel üzerinden normal cnc tezgahında program yazarken kesme devrimi ilerleme hızını yazabiliyorsun ya gcode olarak veya cam olsun
diş çekcem örneğin 120 devir gerek yada 50 devir olsun tork kaybı olmadan bunu yapabilmek istiyorum bunuda sadece servo yapıyor
normal arel hertz gibi motorlar kullancak olsam böyle uğraşmazdım ama dik işlem olması için gerekli
servo devir 5k ise 5 kyı geçmicem

markası ne yüksek devirli spindle mi arel yada hertz yada forza

Optimum Marka makinemin kendi uzerindeki spindle motoru.

Asenkron öleyse emin değilim
Mümkün olursa motor etiketini atabilirmisiniz yada motor modeli tip vs ne ise resim olmasada olur türünü bilsem yeter heral de

Diş çekebiliyon mu
Optimum kaç model yani siz frezeden bahsediyorsunuz
cnc yemi çevirdiniz

Optimum Marka makinemin kendi uzerindeki spindle motoru.
Bende instada bi otomasyoncuya sordum yeni öğrendimEKSENLERDE KULLANDIĞIMIZ SERVO MOTORU SPİNDLE OLARAK KULLANAMIYORMUŞUZ ÖĞRENEBİLDİĞİM DETAY BU

Onlar becerememis. Muhtemelen surucuden kaynakli bir sorun yasamislardir.
Bendeki spindle servo degil. Optimum MH 25-SV

Servo motorun tork hiz grafigi kusura bakmayim ben donemem mi diyor?

Son düzenleme:
Onlar becerememis. Muhtemelen surucuden kaynakli bir sorun yasamislardir.
Bendeki spindle servo degil. Optimum MH 25-SV

Servo motorun tork hiz grafigi kusura bakmayim ben donemem mi diyor?
Abi bu tezgahı kullanabilcek yerim atölyem olsa hiç uğrsşmazdım cnc yle bunu alırdım 380v

Yorumuna güldüm yani güzel anlam da Allah da sizi güldürsün.
Eğerki normal bi servo 3000 rpm de sürekli dönebilir se bu çok güzel birşey tabi
Ben bilmediğim için elime hiç servo motor dshi almadım ki

Bide spindleyi servo yaparsam eğer kontrol paneli gerekcek ssnırım bunu da bilmiyorum takıldığım ikinci hususta bu. Match 3 veya 4 simultane çalışıyor mu 5 eksen aynı anda sorunsuz olarak cam yapabiliyormu bilmiyorum
Bu günlerde başım çok dumanlı

Piyasada satılan Servo motorlar diş çekmek için haddinden fazla hassas. Bi zararı olmaz tabii cüzdan haricinde. Bazı VFD suruculerde encoder desteği oluyor zaten (en dandik encoder yeterli). Düşük hızda yüksek Tork da sağlayabiliyorlar. Yaniiii servo almadan çok daha ucuza olabilr.
Mach3 paralel porttan kernel seviyesinde yazilmis driveri ile calisiyordu. yani gercek zamanlı olmayan bi işletim sisteminde iyi bir iş yapıyor. Ama win. bellek yonetimi her an olaya el koyabilir az veya cok. Oyle ise paralel port yerine mach3 4 vs için usb den vs baglanan kartlardan almak iyi bir fikir olabilir. Veya linux cnc muhtesem. ama ugrastirir. Bi de gelismis atraksiyonlar için ucuz fpga kartları var linux driver ları hazır. ama ulkemizde denk gelmedim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri