Servo motoru driver ile pc(c#) üzerinden kontrol etmek

Merhaba,

Elimde 2 adet servo motor + motor ucuna bağlı lineer aktüatör + servo sürücüsü bulunmakta. İsteğim servo motorların ucundaki lineer aktüatörlerin hızını, konumunu bilgisayar üzerinden c# ile kontrol etmek. PLC işin hiçbir yerinde olmayacak. Fakat ben bu işlerde yeni olduğum için pek bilgim yok. sürücüyü direkt pc üzerinden c# ile kontrol edebilir miyim? pwm kontrolü sağlayıp hız konum kontrolü yapabilir miyim c# üzerinden? araya ekstra bir mikrodenetleyici/mikroişlemci, pcb vb koymam gerekir mi? arduino ile bu işi yapabilir miyim?

döküman oku diyin okurum, tavsiye verin değerlendiririm, şunu bunu izle öğren diyin yaparım. amacım bilgi ve tecrübe kazanmak. Çok müşkül durumdayım yardımlarınızı bekliyorum.

Eger servo sürücünüz modbus üzerinden haberleşmeyi destekliyorsa gerekli dataları c# vs dillerde yazıp usb to rs485 dönüştürücü üzerinden göndererek gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.Ancak bu işlem çok kolay bir iş degil.crc vs hesaplatmanız gerekiyor ve cihazın kabul ettigi data formatını iyice anlamanız gerekir.
En kolayı pc üzerinden arduino kartına gerekli dataları göndererek puls dir komutları ile ardunio kartın çıkışından servoyu sürmek.

Eger servo sürücünüz modbus üzerinden haberleşmeyi destekliyorsa gerekli dataları c# vs dillerde yazıp usb to rs485 dönüştürücü üzerinden göndererek gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.Ancak bu işlem çok kolay bir iş degil.crc vs hesaplatmanız gerekiyor ve cihazın kabul ettigi data formatını iyice anlamanız gerekir.
En kolayı pc üzerinden arduino kartına gerekli dataları göndererek puls dir komutları ile ardunio kartın çıkışından servoyu sürmek.
öncelikle teşekkürler. kafama takılan bir husus var. ben arduino üzerinden aynı motorun hız/konum/zaman parametrelerini nasıl kontrol edebilirim? yani daha doğrusu edebilir miyim? ayrıca arduino üzerinden alacağım çıkış gerilimi servo motor için yetersiz kalacak. bu durumda nasıl bir çözüm sağlayabilirim?

Kullanacagın servo motorun pdf dosyalarını incele,her servo motor mutlaka kendine ait bir sürücü ile kullanılır.

Kullanacagın servo motorun pdf dosyalarını incele,her servo motor mutlaka kendine ait bir sürücü ile kullanılır.
evet elimde mevcut, buraya da yüklüyorum datasheetini. benim merak ettiğim nokta şu;

elimde halihazırda bir servo motor ve servo motor sürücüsü varken ben bunları bilgisayara bağlayarak onlara "x mesafesine v hızında git v hızında gel ve bunu 1000 kere yap" demek istiyorum. burada direkt sürücüye etki etmek için nasıl bir yol izleyebilirim? visual studio üzerinden hız ve konum parametrelerini yükleyebilir miyim? ben arada arduino kullanmayı planlıyorum. motor sürücüsünden çıkan verileri arduino üzerinden bilgisayara aktararak visual studio c# ile hız ve konum parametrelerini oraya pwm pinlerinden girmek istiyorum. bu mümkün mü? olası sorunlar ve çözümleri nelerdir?

Ekli dosyalar

• CMMT-AS_EN.pdf
    2.1 MB · Görüntüleme: 15
  • EMMT-AS_EN.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 12
Ben festo ile ilgili herhangibir çalışma yapmadım,ancak piyasada olan birçok sürücünün harici puls dır girişleri ile veya modbus protokolu üzerinden kontrol edilebildigini biliyorum.Onun için size en kolay olanını yani puls dır ile sürmenizi bunun içinde pc de bir program yazarak rs232 üzerinden arduinoya gidecegi adım miktarını ve yönünü göndermeniz gerektigini daha sonrada bu arduino aldıgı bu datalara göre servo sürücüye puls dir göndererek motorun hareket ettirilebileceginizi,bu yöntemin acemi kullanıcılar için en basit yöntem oldugunu ve bunu kullanmanızı tavsiye ettigimi belirtmek isterim.
Daha profesyonel yapmak isterseniz festoyu arayın ve teknik destek isteyin.Sizin cihazınızda ethernet girişi var,büyük ihtimalle TCP/IP üzerinden modbus protokolu ile de kontrol saglanabilir.
burayı inceleyin.:
https://www.festo.com/net/en-lv_lv/SupportPortal/default.aspx?cat=5758&tab=18&s=t

Ben festo ile ilgili herhangibir çalışma yapmadım,ancak piyasada olan birçok sürücünün harici puls dır girişleri ile veya modbus protokolu üzerinden kontrol edilebildigini biliyorum.Onun için size en kolay olanını yani puls dır ile sürmenizi bunun içinde pc de bir program yazarak rs232 üzerinden arduinoya gidecegi adım miktarını ve yönünü göndermeniz gerektigini daha sonrada bu arduino aldıgı bu datalara göre servo sürücüye puls dir göndererek motorun hareket ettirilebileceginizi,bu yöntemin acemi kullanıcılar için en basit yöntem oldugunu ve bunu kullanmanızı tavsiye ettigimi belirtmek isterim.
Daha profesyonel yapmak isterseniz festoyu arayın ve teknik destek isteyin.Sizin cihazınızda ethernet girişi var,büyük ihtimalle TCP/IP üzerinden modbus protokolu ile de kontrol saglanabilir.
burayı inceleyin.:
https://www.festo.com/net/en-lv_lv/SupportPortal/default.aspx?cat=5758&tab=18&s=t
teşekkürler yardımınız için, gün sonuna doğru söylediklerinizi odaklanacağım.

burayı inceleyin.:
hocam selamlar,

Sürücü bağlantılarını inceledim kabloların üstüne CAN yazmışlar. CanBus kullanılıyor yani. Servo sürücü, servo motor, lineer aktüatör birbirine ve bilgisayara bağlı. Bilgisayar üzerinden kontrol ettim bağlantılar COM Port olarak gözüküyor. şimdi kafama takılan şu, Ben c#'tan servo sürücüye hangi parametreleri kullanarak veri göndereceğim? hangi veri tipinde hangi bağlantı noktasına? bunu nasıl öğrenebilirim?

Yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler.

Merhabalar.
1 sene sonra tekrar konuyu canlandirayim mi?

Home pozisyonu ve 2.eksen (x,y) koordinatlari olan bir cevrim icin servo kullanacagim.
Şöyleki; robot kol home poziyonundan sirasiyla,
x1,y1 e.gidecek sonrasinda home pozisyonuna,
x2,y2 e. Sonra home.
x3,y3 e sonra home.
x4,y4 e sonra home.
4 adimli bu cevrim gerekirse 3 kere tekrarlanacak. Yani toplam 12 pozisyona gidip tekrar home gelecek.
Koordinatlar hesaplanirken de kullanici dostu bir arayuze ihtiyacim var. Sanki yap boz oynar gibi parcalari gorsel olarak bir ekrandan secmek istiyorum. Tetristeki gibi parcalari hem cevirip hem de yonlendiriyormus gibi dusunebilirsiniz.
Ms dos isletim sistemi ile calisan bir bilgisayarda bile yapilmis bir programda calistigini gorunce kolay olabilecegini düşünüyorum.
Servolara cevrim koordinatlari nasil gonderebirim ayrica kullanici dostu bir arayuzu nasil yapabilirim.
Kisacasi palet uzerine koli dizme olarak dusunebilirsiniz. Fakat koliler değişik pozisyonlarda konulacak gibi.
Uzun olduysa kusura bakmayin.
Teşekkürler saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri