C# ile aktüatör hız/zaman/konum kontrolü

Arkadaşlar merhaba,

Elimde Festo firmasına ait 500N'luk bir aktüatör ve sürücüsü var. Benim isteğim bu aktüatörü bilgisayar ortamında özgürce kontrol etmek. Bunu visual studio c# ile yapmak istiyorum. Fakat bu noktada kafama takılan bazı noktalar var. C# ve bu aktüatör sürücü arasında iletişimi nasıl kuracağım? Aktüatörün enkoder'ından aldığım geri beslemeyi nasıl c# üzerinden görebilirim? Bu aktüatörün kontrolü için nasıl bir algoritma kurmam gerekiyor? Donanımsal ve yazılımsal olarak yardımcı kaynaklara nasıl ulaşabilirim?

Amacım her şeyi bir anda yapmak değil aşama aşama ilerlemeyi planlıyorum. Bu yüzden her fikre açığım. Donanımsal ve yazılımsal her bilgiye ve öneriye açığım. Amacım öğrenmek ve bilgimi artırmak. yardımcı olursanız sevinirim dostlar.

Sürücü neyle haberleşiyor yani bilgisayara nasıl bağlanıyor. Sürücünün bir dökümanı varsa paylaşman gerekiyor.

Öncelikle teşekkürler.

Sürücü neyle haberleşiyor yani bilgisayara nasıl bağlanıyor. Sürücünün bir dökümanı varsa paylaşman gerekiyor.
elimdeki aktüatör-esbf-bs-100-150-5p dokümanı: https://www.festo.com/media/pim/267/D15000100122267.PDF

sürücüsüne dair bilgi bulamadım sürücü üzerinde ad/etiket yoktu. bu sebeple onun dokümanını paylaşamıyorum.

Peki nasıl bir yol izlemeliyim? İlk baktığımda görmem gereken şey ne olmalı? Planlarımı nasıl yapmalıyım?

İzlemen gereken yol. Motorun nasıl sürüldüğünü bilmek. Dökümanın 27. Sayfasına baktığımda servo ve step motor görüyorum yani kapalı sistem var. Doğrudan motoru kontrol etmek veya pozisyonunu öğrenme şansın yok. Özellikle servo motor varsa sürücüyle haberleşmen şart. Sürücünün dökümanını bulup nasıl haberleştiğini öğrenip bilgisayara ona göre bir program yazman gerekiyor. Şu anda halihazırda nasıl kullanılıyor bu sürücü. Bilgisayar üzerinde bir programla mı yoksa herhangi bir makinaya mı bağlı durumda.

halihazırda bilgisayar üzerinde bir programı mevcut. bu programı işin içine katmadan direkt sürücü ile haberleşip bir program yazmayı planlamıştım ama program içerisinde de değerli olabilecek veriler olduğunu düşünüyorum. belki de onun içeriğinde değişiklik yapabilirim. onu da kurcalıyorum diğer yandan ama ana olarak hedefim sürücü-bilgisayar haberleşmesi sağlayarak servo motora sahip bu aktüatörü parametrelere dayalı olarak sürmek.

halihazırda bilgisayar üzerinde bir programı mevcut. bu programı işin içine katmadan direkt sürücü ile haberleşip bir program yazmayı planlamıştım ama program içerisinde de değerli olabilecek veriler olduğunu düşünüyorum. belki de onun içeriğinde değişiklik yapabilirim. onu da kurcalıyorum diğer yandan ama ana olarak hedefim sürücü-bilgisayar haberleşmesi sağlayarak servo motora sahip bu aktüatörü parametrelere dayalı olarak sürmek.
Aygıt yöneticisinde cihaz eğer seri port olarak görünüyorsa bir şansın var ama eğer sürücünün kendi ismiyle görünüyorsa o sürücü için yazılmış bir yazılımdır ve hiçbir şansın yok.

Aygıt yöneticisinde cihaz eğer seri port olarak görünüyorsa bir şansın var ama eğer sürücünün kendi ismiyle görünüyorsa o sürücü için yazılmış bir yazılımdır ve hiçbir şansın yok.
Öncelikle vakit ayırdığın ve yönlendirmelerin için çok teşekkür ederim. Kafamda 2 soru var.

1- Aygıt yöneticisinde sürücü kendi ismiyle gözüküyorsa bu kısmı aşmam mümkün değil mi? Değilse neden değil? Beni engelleyen kısıtları ortadan nasıl kaldırabilirim?

2- Aygıt yöneticisinde seri port olarak gözüküyorsa izlemem gereken yol ne olacak?

1- alet kendi adıyla görünüyorsa hiçbir şansın yok üretici firma keriz değil. Kendi sürücüsünü kendi yazılımıyla kontrol ettirir. Driver ve gereken kontrol komutları gizlidir.

2- seri port olarak görünüyorsa dökümanında muhtemelen nasıl kontrol edileceği yazıyordur. O komutları kullanarak rs232 kullanan herhangi bir cihazla kontrol edebilirsin.

1- alet kendi adıyla görünüyorsa hiçbir şansın yok üretici firma keriz değil. Kendi sürücüsünü kendi yazılımıyla kontrol ettirir. Driver ve gereken kontrol komutları gizlidir.

2- seri port olarak görünüyorsa dökümanında muhtemelen nasıl kontrol edileceği yazıyordur. O komutları kullanarak rs232 kullanan herhangi bir cihazla kontrol edebilirsin.
teşekkür ederim yardımlarınız için. umuyorum sorunsuz tamamlayabilirim bu süreci.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri