Seri Port- Pic Haberleşmesi (Donanımsal) (Acil Konu)

ertan2002

Üye
Merhaba arkadaşlar,

bitirme çalışmamda bölüm başkanı benden uzaktan kontrollü bir sistem istedi. Proje çok kapsamlı, o yüzden adım adım gitmem gerek.. şuan için takıldığım iki kısım var, biri yazılım biri de elektronik kısmında..

elektronik kısmında takıldığım şeyden önce şöyle birşey yapmak istiyorum..

seri port dan gönderilen bir veriyi pice okutturup ona göre çıkış vermek istiyorum. Bu çıkışlar da 2 yada 3 fazlı sistemleri çalıştıracak kontrol elemanını tetikleyecek.. şimdi sorularıma gelirsek

pic in logic 1 i 5 volt, bu 5 volt ile AC ile çalışan cihazı açıp kapatacağım, bunu için anahtarlama elemanı olarak röle kullanılabilinir ancak röle dillrinde bir çok problem olacağı için alternatif arıyorum.. DC ile çalışmadığım için transistör kullanamıyorum. Triyak için de AC gerekli.. Elimde + 5 v ile AC sistemde anaharlamayı nasıl yaparım ?

ikinci soru da pic ile ilgili, seri porttan gönderdiğim veriyi pice nasıl okutturacağım. bazı piclerin seri port okuma özelliği varmış ancak bu konu hakkında çok fikrim yok, araştırdım biraz ama tatmin edici birşey bulamadım. bazıları + - 10 volt seri port çıkışından dolayı max 232 kullanılması gerektiğini yazmışlar.. bu entegreyi kullanmak şart mı? Kontrol edeceğim sistem çok önemli olduğu için (üniversitenin her yerine müdahele eden bir sistem) hataya, bozulmaya,kilitlenmeye... yer olmaması lazım. En kaliteli biçimde nasıl yaparım bunu?

ayrıca maliyetin düşük olması da gerekli ilerde kullanılabilinir olması için. Pic in yapacağı iş sadece seri porttan gelen veriye göre çıkış verdirecek olması. Bunu için yüksek maliyetli olmayan pic tavsiye eder misiniz?

Bu çarşamba günü kontrol edilecek sistemi inceleyeceğim,o zamana kadar bu olayı çözebilirsem rahat edeceğim ..

Teşekkür ederim

1.sorununa gelince +5V dc ile 220V ac motoru bile çalıştırabilirsin nasıl mı dersen picin çıkışına solid state röle baglarsan olur.İnternette araştırırsan bulup yaparsın basit bir devresi var yüke göre triyak seçersin olur biter.2 .sorunun da ise Seri Portta -10v +10v gibi gerilimler bulunur.Bu gerilim ile PIC le işlem yapmamız imkansız.Bunun için MAX 232 bu tür uygulamalarda genellikle tercih edilen bir entegredir.Bu entgere bu gerilimleri PIC in anlayacağı 0V 5V seviyelerine getirir.Seri haberleşmesi olan ve pin sayısı çok olan bir pic elde etsen daha iyi olur.18F serilerini araştırmanı öneririm.

cevabınız için çok teşekkür ederim. solid state röleyi söylemeniz güzel oldu :) çekilecek yüke göre röle araştırmasını yaparım..sanırım tetiklemek için pic in çıkışındaki gerilim yetmeyecek gibi.. sanırım anahtarlama olarak röleden başka alternatif yok?

max 232 için de sanırm rx ve tx leri çıkışlara pic e bağlayacağım.. birisi veri alma biri veri yollama işi yapıyor sanırm.. seri haberleşmesi olarak önerebileceğiniz pic var mı fiyat konusunda.. Çünkü bir çok çeşit pic var ve eğer kullandıysanız tavsiye edebileceğiniz şeyler olabilir..

önerilerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum

teşekkürler

solid state röle yi kendinde yapabilirsin piyasada 40tl civarı fıyatı kendin daha ucuza getirirsin googleye yaz çıkar zaten 4-5 elemanı var zaten onları alıp yapabilirsin.pice gelince 18f2423 entegresini kullandım ama temin etmen biraz zor olabilir sana önerim 16f628A entegresini inceleyebilirsin.

...
pic in logic 1 i 5 volt, bu 5 volt ile AC ile çalışan cihazı açıp kapatacağım, bunu için anahtarlama elemanı olarak röle kullanılabilinir ancak röle dillrinde bir çok problem olacağı için alternatif arıyorum.. DC ile çalışmadığım için transistör kullanamıyorum. Triyak için de AC gerekli.. Elimde + 5 v ile AC sistemde anaharlamayı nasıl yaparım ?

ikinci soru da pic ile ilgili, seri porttan gönderdiğim veriyi pice nasıl okutturacağım. bazı piclerin seri port okuma özelliği varmış ancak bu konu hakkında çok fikrim yok, araştırdım biraz ama tatmin edici birşey bulamadım. bazıları + - 10 volt seri port çıkışından dolayı max 232 kullanılması gerektiğini yazmışlar.. bu entegreyi kullanmak şart mı? Kontrol edeceğim sistem çok önemli olduğu için (üniversitenin her yerine müdahele eden bir sistem) hataya, bozulmaya,kilitlenmeye... yer olmaması lazım. En kaliteli biçimde nasıl yaparım bunu?
...

Kontrol edeceğiniz yük nedir?(Motor; selenoid; kapı, kepenk vb...)
Nasıl bir kontrol düşünülüyor?(On/Off; rampalı, inverter vb...)

Triac hakkında ki bilgileriniz eksik. Triac DC ile de kullanılabilir. Tetikleme sinyalleri için ise MOC3041 kullanılabilir.
Haberleşme konusunda RS232 arabirimi kullanılmalı güvenlik açısından. Fakat bahsetmiş olduğunuz şartlarda RS232 kullanımı tek başına yeterli olmayacaktır kanımca. Mesafe konusunda sorun olacaktır. Endüstriyel bir ortamda kullanımı da uygun değildir. Alternatif olarak RS422/RS485, CanBus düşünebilirsiniz. Tavsiyem CanBustan yana olacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri