Seri Lamba

kkkmert

Üye
Elimde 2 adet 220V 40W lambayı seri bagladım ve 220V şebekeye bagladım birisi parlak o kadar da parlak değil birisi çok az ışık veriyor halbuki gerilimi eşit bölüşmeleri ve aynı ışığı vermelerei gerekmiyormu lambaların ikiside aynı firmanın farklılıkda yok.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu konuyu daha yeni Lise ögretmenime sordum lambalar aynıda olsa bazı kalitesiz lambalar bunu yapabilir dedi.Yani 40W yazsada o lamba 50W veya 30W olabilir dedi öz dirençleri farklı oldugu için biri parlak digeri sönük yanabilir dedi.

lambaların ikiside yenimi biri eski biri yeni ise ohm farklılığı görülebilir ikiside yeni ise ohm metre ile ölç ikisininde ohm değerinin farklı olduğunu göreceksin

Lambaların ikiside yeni dediğin gibi ölçtüm dirençleri farklı biris 95 ohm diğeri 175 ohm değer gösteriyor lambalar Bizim marka ve CE işareti var üretim maden in PRC ne beklenir ki dikkat etmedim üretime markaya.

Lambaların ikiside yeni dediğin gibi ölçtüm dirençleri farklı biris 95 ohm diğeri 175 ohm değer gösteriyor lambalar Bizim marka ve CE işareti var üretim maden in PRC ne beklenir ki dikkat etmedim üretime markaya.
vermiş olduğun direnç değerlerine göre lambaların 40W olması imkansız
P=UxU/R formülünden
95ohm olan=500w
175ohm olan =275W çıkar

Direnç değerini tekrar ölçtüm yine aynı yazdığım değerler 95 ohm 175 ohm birde iş yerindeki ölçü aleti ile ölçüyüm bakalım ordaki ölçü aleti ne direnç gösterecek.Lambanın üstünde 40W yazıyor ureticinin yazdığı .

vermiş olduğun direnç değerlerine göre lambaların 40W olması imkansız
P=UxU/R formülünden
95ohm olan=500w
175ohm olan =275W çıkar
lambalar soğuk durmdayken direnç değerleri düşüktür. ısınınca direnç değerleri yükselir.

gerçekten dirençelr eşitse eşit akım çeker.içinde kullanılan flamanlar kesit farkı vardır.söylediğin rakamların doğru orantı kurarsak biri 40 watt diğeri ise 25 watt gibi görünüyor.sen deneyi seri bağlarken aynı anda yaktığın için flamanlar aynı anda ısındığından bu görüş devre dışı bırakmak lazım.ama sonuçta imalat hatası görünüyor.zamanında müşterek anten tesisatı yaparken firma koaksiyel kablonun canlı ucunu çıplak telden yapardı.aynı firma bir sonraki üretimde çıplak tel bulamamış emaye bakır tel kullanmış.bizde bazı dairelerde neden görüntü yok diye epey araştırmıştık.firma bazen böyle şeyler ayapabiliyor.k.g.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri