Serbest piyasada elektrikçinin sorumlulukları?

bagztov

Üye
Herkese merhaba, iyi forumlar dilerim.
Ben merak ediyorum acaba serbest piyasa elektrikçilerinin yaptıkları işlerde ne gibi sorumlulukları var?

Mesela bir müşteri geldi, eski müstakil bir evi var. Dışarı bir yere priz istedi. Baktık evde kaçak akım koruma rölesi ve topraklama yok. Bir şey olur da bu adam o prizden çarpılırsa sorumluluk elektrikçinin mi oluyor?
Muhtemelen elektrikçinin sorumluluğu olur.

Ama prizi yapmadan önce kaçak akım koruma rölesi ve topraklama yok diye uyardık. Röle ve topraklama işiyle birlikte prizin fiyatı x TL olur dedik. Adam da sadece priz çek zaten ara sıra kullanacağım derse. Bir şey olduğunda yine elektrikçi mi sorumlu oluyor?
Yoksa uyarı yapıldığını fakat müşterinin kendi isteğiyle prizin topraksız olduğu ve tesisata kaçak akım koruma rölesi takılmadığını açıklayan bir yazı mı imzalatmak gerekir? O zaman sorumluluk elektrikçiden çıkmış mı olur? (Tabii ki gevşek bağlantıdan dolayı prizin yanması, kablonun ısınıp erimesi v.s gibi sorumluluklar her zaman elektrikçinin sorumluluğudur diye düşünüyorum.)

Veya mesela prize 3x2.5 TTR çektik. Adam da 3x0.75 seyyar kabloyla kaynak makinesi çalıştırıp prizi yaktı. Sonra 3x0.75 kabloyu ortadan kaldırıp elektrikçiyi suçlarsa ne gibi işlemler olur? Mesela bir denetleme kurumu gelip prize çekilen kablonun kesidi kaynak makinesi için yeterli deyip çeker gider mi yoksa yapılan bağlantılara bakıp gevşeklik bulursa işler değişir mi? Eğer bağlantılarda da gevşeklik yoksa nasıl olur? O zaman adamın seyyar kablo kullandığı anlaşılır mı ne olur?

En basitinden dükkanda seyyar kablo isteyenler oluyor. Ne çalıştıracaksın diyorum ne yapacaksın işte seyyar kablo yap sen diyorlar. Halbuki mesafeye göre çalıştırılacak cihaz veya cihazlara göre bir kesit belirlenmesi lazım ama insanlar pek önemsemiyor. Aslında elektrik hiç ihmale gelmez. Ben öyle biliyorum.

Aklına başka örnekler gelenler de anlatabilir. Bilelim yani sorumluluklarımızı. Herkes işinin hakkını versin yani ben o düşüncedeyim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Meslek ayaklar altına düşmüş ne sorumluluğu be kardeşim.hic bır değerin yok kıymet bilen yok.senin aslinda ne kadar büyük sorumluluk tasidignn farkında olan yok....bir arıza olur yapıldımi yapıldı..patron müdür arıza çözülmüş mu cozulmus ona bakar
nasıl yaptın nasıl çözdün belkide 3-4 saat uğraştın alakadar etmez onları..çokta kasma..serbest piyasada da sen doğru olanı yap dürüst ol dandik mal kullanma kendini bil vicdanın rahat olsun gerisi önemli degil

Bununla ilgili bazı kuralların ,yönetmeliklerin yeniden yazılması gerekiyor ,örneğin belli bir sözleşme gücü üstündeki tesislerin bakımının zorunlu olması gibi (senede bir kez tesisat uygunluk ,topraklama kontrolleri raporlanmasını var biliyorum),istihdam ve elektrik güvenliğine büyük katkı sağlayacaktır,işletme ve Bakım işleri altında yetki sınıfları var pratikte çok bir işe yaramıyor,
İşletmeler kendi bünyelerinde teknisyen,tekniker çalıştırmak yada bunun hizmetini profesyonel olarak yapan firmalardan alacaklarından dolayı işini iyi yapanlar da artacaktır.
İşlerini iyi yapan ,kendini geliştiren , mesleğini seven insanların artması bu işten kazancın artmasıyla olur,YouTube da bir İngiliz teknisyen var , elindeki arıza bulma cihazları bir çok ustada yoktur bilmez,bırakın fabrika tesisatını ev tesisatında kopmuş kablonun yerini hesapla ölçerek buluyor .
Bizler işimizi çağın gerektirdiği yeniliklere imkanımız ölçüsünde ayak uydurup ,yapılan işin güvenliğinden her daim sorumlu olduğumuzun bilinciyle iş yapmalıyız ,takdığımız bir fişin bile ,yaptığımız yanlış bağlantı ile bir insanın yaralanmasına ,hayatını kaybetmesine yol açağını Kolay gelsin.

Meraklısına İngiliz Elektrikçi

Meslek ayaklar altına düşmüş ne sorumluluğu be kardeşim.hic bır değerin yok kıymet bilen yok.senin aslinda ne kadar büyük sorumluluk tasidignn farkında olan yok....bir arıza olur yapıldımi yapıldı..patron müdür arıza çözülmüş mu cozulmus ona bakar
nasıl yaptın nasıl çözdün belkide 3-4 saat uğraştın alakadar etmez onları..çokta kasma..serbest piyasada da sen doğru olanı yap dürüst ol dandik mal kullanma kendini bil vicdanın rahat olsun gerisi önemli degil
Valla doğru söylüyorsun. Özellikle fabrikada çalışıp boş zamanlarında elektrik işlerini yapanlar zaten mesleği ayaklar altına düşürdü. Bizim verdiğimiz fiyatlar çok yüksek geliyor insanlara. Adamın arızasını çözüyorsun dediğin gibi 3-4 saat uğraşıyorsun. Fiyata çok diyor. Hiç düşünmüyor arabanın yakıtı var, vergisi var, işletme vergisi var, kirası var, el emeğin var. Bir de aklınca rekabet etmeye çalışan meslektaşlarımız var.
Çok büyük sorumluluklar taşıyoruz ama kimse değer vermiyor. Köyün birinde tahta elektrik direkleri beton direklerle değiştirildi. Faz - nötrün ters bağlandığı direklerde evlerde hep kaçak oldu. Kiminin ineği öldü, kiminin musluğunda faz vardı.. Adam suyu açmak için musluğu kavrasa ölecek belki.

Bununla ilgili bazı kuralların ,yönetmeliklerin yeniden yazılması gerekiyor ,örneğin belli bir sözleşme gücü üstündeki tesislerin bakımının zorunlu olması gibi (senede bir kez tesisat uygunluk ,topraklama kontrolleri raporlanmasını var biliyorum),istihdam ve elektrik güvenliğine büyük katkı sağlayacaktır,işletme ve bakım işleri altında yetki sınıfları var pratikte çok bir işe yaramıyor,
İşletmeler kendi bünyelerinde teknisyen,tekniker çalıştırmak yada bunun hizmetini profesyonel olarak yapan firmalardan alacaklarından dolayı işini iyi yapanlar da artacaktır.
İşlerini iyi yapan ,kendini geliştiren , mesleğini seven insanların artması bu işten kazancın artmasıyla olur,YouTube da bir İngiliz teknisyen var , elindeki arıza bulma cihazları bir çok ustada yoktur bilmez,bırakın fabrika tesisatını ev tesisatında kopmuş kablonun yerini hesapla ölçerek buluyor .
Bizler işimizi çağın gerektirdiği yeniliklere imkanımız ölçüsünde ayak uydurup ,yapılan işin güvenliğinden her daim sorumlu olduğumuzun bilinciyle iş yapmalıyız ,takdığımız bir fişin bile ,yaptığımız yanlış bağlantı ile bir insanın yaralanmasına ,hayatını kaybetmesine yol açağını Kolay gelsin.

Meraklısına İngiliz Elektrikçi

Yazdıklarınızda haklısınız. Yalnız İngiliz usta da işinde harbiden ustaymış.

Çok güzel bir forumumuz var bence. Çok keyif alıyorum bu forumda takılırken. Ayrıca mesleki olarak bir şeyler de öğreniyoruz sizin gibi büyüklerimizden.
Güzel insanlar var burada ,emin ol para versen maaş bağlasan yapılmaz burada yapılanlar,ters cevap verenmi aramazsın ,aradığı sorunun cevabını bırakıp yıllarını bu işe veren tanımadığı insanla didişenmi çok kızıyorum bazen ,sabırla cevap veren bütün forumdaşlara sevgiler,saygılar.

@ardem kardeş burada çok değerli insanlar var ama sormasını bilmeyen o kadar çok insan var ki, elektronikten anlarım diyor biraz argo kaçacak bir cacık bilmiyor. ne yaşa ne de ustalığa saygı göstermiyor, sanırım bizler bu çağın insanları değiliz. onlarca örnek var bazen kızıyorum ters yanıt veriyorum, yahu ben bu yaşımda kendime usta demiyorum tamirciyim diyorum. ama vatandaş ben elektronikten anlıyorum diyor , soruyorum ölçtün mü diye ölçü aletim yok diyor ama bu bozulmuş olabilir mi diyor hadi cevap ver ve sinirlenme. işini layıkıyla yapanlara inandıkları güç versin kuvvet versin kazanç versin.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri