senkron jeneratörlerin kompanzasyonu

electrics

Üye
arkadaşlar, bir senkron jeneratör otomatik gerilim regülatörü ile gerilimi sabitlenir peki ama kompanzasyon nasil oluyor? bildiğim kadari ile senkron jeneratörlerin kompanzasyonunu da AVR yapiyor ama nasil? gerilimi sabit tutmak kompanzasyon yapmak demek mİ? Eğer öyle ise bir kitapta gördüm eski bir kitap bir jeneratör kontrol şemasi vermiş, orada bir uyartim dinamosu var bir de güç düzeltme rölesi diye bir röle var, kafam karişti biraz size danişayim dedim...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
avr , uyartım uçlarındaki gerilimi ayarlar. jeneratörlerde aktif güç dizel motordan, reaktif güç alternatörden alınır. daha çok aktif güç gerekli ise, dizel motor yakıtı artırılır, daha çok reaktif güç gerekli ise alternator uyartımı artırılır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri