jeneratörleri manuel paralelleme

cypriot24

Üye
Arkadaşlar herkese kolay gelsin. Benim siz değerli ustalarıma birkaç sorum olacak.

Tesisimize 1998 yılında kurulan 2 adet 350kVA jeneratörler kurulduktan yaklaşık olarak 2 yıl sonra önce birinin, birkaç hafta sonra da ötekinin alternatörleri yandı. O zamanlar bu işyerinde çalışmadığım için alternatörlerin neden dolayı yandığını bilmiyorum. Daha sonra alternatörler MarelliMotori marka yeni alternatörlerle değiştirildi fakat değişimi yapan firma mevcut kontrol panolarının bu 2 jeneratörü senkron çalıştırmak için çok tehlikeli olduğunu söylemiş. Bu nedenden ötürü o zmandan beri jeneratörler tek tek yüke veriliyor. Fakat şimdileride yük arışından dolayı tek jeneratör limitlerde çalışıyor ve özellikle sıcak günlerde aşırı ısınmadan devreden çıkıyor. Yani jeneratörleri paralel yapmak gerekli.
Öncelikle tüm sistemi gözden geçirdim ve eksik olan bağlantıları şemaya göre tamamladım. sistem PLC kontrollü ve bir senkronizasyon rölesi ile yük paylaşım üniteleriyle otomatik senkron yapabiliyor. Ayrıca manuel senkron yapabilmek için de uygun. Yük paylaşım üniteleri elektronik governörü kontrol ediyor. Ayrıca panolar üzerinde birer ayarlı direç ile de devir ayarı yapılabiliyor. fakat otomatik voltaj regülatörleri sadece manuel olarak ayarlanabiliyor. Panolar üzerinde manuel senkorn için çiftli frekansmete, çiftli voltmetre ve faz açılarını gösteren senkronoskop cihazı var.
Ben öncelikle test modunda her iki jeneratörün devirlerini manuel olarak eşitledim ve avr'dan voltajlarını da eşitledim. Öncelikle manuel senkron yapmak istiyorum. Benim ustalara sormak istediğim jeneratörler çalışırken senronoskop cihazının ibresi sürekli belirli bir yüne dönüyor. Tam 0 noktasında (faz açıları eşitken) jeneratör kontaktörünü kapatmam gerektiğini biliyorum fakat senkronoskop sürekli bir yüne döndüğü için 0 noktasında sonkron olacak şalteri kapatırsam faz açıları yine kaymayacak mı? Yani kısa bir süre sonra jeneratöreleri fazları aranda faz açılarının değişmesinden dolayı gerilim farkı oluşmayacakmı? Senkronoskop ibresinin bir noktada durması gerekir mi? Ayrıca bu sistemi güvenli senkron yapabilmek için atladığım bir nokta varsa beni aydınlatırsanız sevinirim.

Saygılarımla

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Manuel senkronizasyonu unut ve hiç uğraşma. Toplamda 700kVA güçten bahsediyoruz basit bir deney seti değil. İşletmede her enerji kesildiğinde panonun başına koşup uğraşacak mısın?
Çözüm-1: Otomatik Senkronizasyon panosu yaptırıp devreye almak.
Çözüm-2: Yükü ikiye bölüp Şebeke enerjisi kesildiğinde, her yük grubunu bir jeneratör besleyecek şekilde sistemi tasarlamak. İki ana barası arasına kuplaj motorlu şalteri. Önce şebeke ve kuplaj şalteri açar sonra jeneratörler besleme motorlu şalterleri kapatır. Şeklinde bir çalışma.

Cevabınız için teşekkür ederim
öncelikle manual senkron denemek istememdeki amaç yükü ayırıp herhangi bir istenemeyen durumda yüke zarar vermemektir. fakat yukarıda sorduğum faz açıları olayından tam emin olamadığım için alternatörlerin birbirine zarar vermesini de istemiyorum. alternatörlerin daha önce neden yandığını bilmediğim için bu yöntem ile hareket etmek istedim. Tabii ki eğer sorun çıkmazsa hedefim sistemi otomatik senkron yapmak. otomatik senkron konusunda da bir sorun yok gibi görünüyor.(senkronizasyon rölesi ve yük paylaşım ünitelerinde elektronik bir sorun yoksa tabii). yükü ikiye bölme seçeneği hem çok zahmetli hem de jeneratörlerden biri arıza yaparsa yükün yarısı enerjisiz kalacağından iyi bir seçim değil.

Cevabınız için teşekkür ederim
öncelikle manual senkron denemek istememdeki amaç yükü ayırıp herhangi bir istenemeyen durumda yüke zarar vermemektir. fakat yukarıda sorduğum faz açıları olayından tam emin olamadığım için alternatörlerin birbirine zarar vermesini de istemiyorum. alternatörlerin daha önce neden yandığını bilmediğim için bu yöntem ile hareket etmek istedim. Tabii ki eğer sorun çıkmazsa hedefim sistemi otomatik senkron yapmak. otomatik senkron konusunda da bir sorun yok gibi görünüyor.(senkronizasyon rölesi ve yük paylaşım ünitelerinde elektronik bir sorun yoksa tabii). yükü ikiye bölme seçeneği hem çok zahmetli hem de jeneratörlerden biri arıza yaparsa yükün yarısı enerjisiz kalacağından iyi bir seçim değil.

Yükü ikiye bölme seçeneği tesisin yapısına göre(yük dağılımına göre) değişir bazı sistemlerde çok kolay bazılarında zor olur o konuda haklısınız.
Ancak jeneratörlerden biri arızalandığında otomatik senkronizasyon sistemi de yapmış olsanız yük atma sistemi kurmazsanız mevcut jeneratörünüz aşırı yükten trip edecektir ki bu çok daha kötü bir durumdur.
Yok benim talep gücümü tek jeneratör karşılıyabiliyor diyorsanız çözümü yine kolay jeneratör-1 arızalandığında kendi şalteri açar kuplaj kapar tüm sistemi jeneratör-2 besler bu tamamen konfigirasyona bağlıdır. Neticede bu otomasyon plc veya logo ile yapılacağından basit program değişimiyle çözülür. Bilmem anlatabildim mi? Manuel senkronizasyonla uğraşmayın.

senkronoskop saat yönünde dönerken düşük bir hızla bu hızıda herhangi bir makinanın frekansını (devrini)oynayarak yaparsın.saat başına 5 kala ikinci jeneratörü gir.eğer gavarnör sistemin yük giriş çıkışına eşit tepki veriyor ise parellelde güç kayması oluşmaz.ufak kaymalarıda devir potu ile giderirsin.ama akımlardada kayma olmamalı.buda voltaj regülatörlerinin parelelde aynı tepkiyi vermesi ile alakalı.tabi arkadaşın dediği gibi güç büyük dikkat etmekte fayda var.

senkronoskop saat yönünde dönerken düşük bir hızla bu hızıda herhangi bir makinanın frekansını (devrini)oynayarak yaparsın.saat başına 5 kala ikinci jeneratörü gir.eğer gavarnör sistemin yük giriş çıkışına eşit tepki veriyor ise parellelde güç kayması oluşmaz.ufak kaymalarıda devir potu ile giderirsin.ama akımlardada kayma olmamalı.buda voltaj regülatörlerinin parelelde aynı tepkiyi vermesi ile alakalı.tabi arkadaşın dediği gibi güç büyük dikkat etmekte fayda var.

Cevabınız için teşekkür ederim. senkronoskop yavaş dönüyor. ben bunun paralele girmeden önce durması gerekir mi onu merak etmiştim. yük paylaşım üniteleri GAC LSM672. LSM 672'lerden governörlere direk bağlantı var. Sanırım eşit yük paylaşımı için LSM'ler governörlere bilgi gönderiyor.

Senkronoskop her halukarda kaymadan mütevellit döner çünkü sonuçta kristal osilatörle sabit tutulmuş olan bir elektronik devreden bahsetmiyoruz, burada işin püf noktası şudur ;
Jeneratörler paralel bağlandıktan sonra mutlaka bir miktar kayma gerçekleşecek ve birbirleri ile mutlaka bir miktar mücadele edeceklerdir fakat bu zaten her sistemde olmak zorunda olan bir durumdur.
İşin dikkat edilmesi gereken tarafı ise jeneratörlerin eşit güç, voltaj, ve frekans özelliklerinde olması ve buna ek olarak frekans kaymalarının governör ve regülatörlerin sağlıklı çalışma şartına bağlı olarak az olması ile (sağlıklı sistemlerde zaten çok azdır) bu durumda sıfır noktasında paralelleme oluştuktan sonra her halukarda oluşacak olan kaymaların bir sorun oluşturmadığıdır.

Her şeyden önce tüm güvenlik sistemlerinin çalıştığından emin olun. Özellikle ters akım koruma rölesi. jeneratörlerden birinin negatif yüke geçmesi halinde belli bir sürede jeneratörü devreden çıkarması gerekir. Bir diğer önemli güvenlik sistemi de faz kontrolü. Devreye alınan jeneratörün belli bir faz açısını geçtikten sonra şalterin kapanmasına engel olur veya kapanır kapanmaz tekrar hızlıca açar. Bu sistem manuel paralele almada da devrede olması gerekir. Paralele alırken senkronoskobun tam 0' a gelmesini beklemeyin. 0' a bir kaç derece kala devre alın. Özellikle ana şalterinizin sert yayının kuvvetini yenmek ve kapamak zaman alır. Bu da gecikmeye yol açar. Senkronoskobun mümkün olduğu kadar yavaş dönmesini sağlayın. Bu size zaman kazandırır. Bunun için de devreye alacağınız dizelin normal çalışma sıcaklığına gelmesi gerekir. Dizel ne kadar sıcak olursa o kadar düzgün çalışacaktır. Hatta otomatik start kullanacaksanız. Dizelde ön ısıtma sistemlerinin olması faydalı olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri