SENKRONİZASYON

Nahit_Bey

Üye
Sorunum en ufak bir elektrik dalgalanmasında bile senkron panosunda bulunan GKR nin anında şebekeyi kesip jeneratöre komut gönderme esnasında voltajın tekrardan normale girmesi ile şebekeyi tekrardan göndermesidir.Buda işyerinde 4 ile 5 saniye arası bir elektrik kesintisine neden olmaktadır.Günlük ise 20_30 defa tekrarlıyo.Trafomuzun gücü 1600KWA buna bağlı 3 adet ve herbiri 550 KWA jeneratörümüz bulunmaktadır.Regülatör dediler fakat 3 ayrı ayrı jeneratör olduğu için senkron olayında sıkıntı yaşanır.bu konuda bilgisi olan varsa arkadaşlar yazarsa çok sevinirim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kullanılan TMŞ'ler hangi marka?

Sizin sorununuz için anladığım şey şu.

gerilim anlık olarak kesildi.(çok kısa süreliğine, )
bu kısa kesinti nedeniyle jeneratör şebekeyi yok saydı ve çalışmaya başladı.
ancak enerji kararlı hale geldiği için çalışmayı yarıda kesip tekrar şebekeden beslendi.

siz bu kısa kesintiden dolayı jeneratörün çalışmamasını mı istemiyorsunuz ?

yoksa enerji kesilse de(çok kısa süreli) bu kesinti anında enerjim olsun mu istiyorsunuz?

saygılar..

Son düzenleme:
regulatör ile senkronlamanın ne alakası var onu anlamadım.
eger bu dalgalanmaları bertaraf etmek istersen ups gerekli.regulatör işini görmez.
yok bu dalgalanmalarda jeneratör devreye girmesin diyorsan gkr düzeneği üzerinde değişiklik yapman lazım.
elektrik dağıtım şirketiyle görüştünmü bu kadar sık gerilim dalgalanması hatlarda veya trafolarda ki arızadan veya gevşeklikten kaynaklanabilir.

GKR de gecikme ayarı yok mu? Neden oradan kararsızlık halinin sürdüğü süre kadar geçikme vermiyorsunuz?

Gerilim düşümü anlık yani göz kırpması gibi bişe.Şebeke şalterine aç komutu veriyo daha jeneratörler start almadan enerji normale dönüyo sorun burda bu anlık dalgalanmayı nasıl önleyebilirim. GKR üzerinden zaman ayarı yaptık mininum190v maximum ise 240v bekleme süresini ise 8 sn ye olarak ayarladım. Fakat sorun aynı sekilde hep devam ediyo öyleki bazen Tmş şalteri kendinisini açıp enerji göndermiyo,taki sistemi manuel durumuna getirip kendim şalteri kurup enerjiyi veriyorum.

Hilmi bey ups den bahsediiyorsun pekala normal bir enerji kesintisdinde ups nin aküleri deşarj oluncaya kadar jeneratörler devreye girmeyecekmi saygılarımla..

Moderatör tarafında düzenlendi:
sorun tahmin ettiğim gibi. çözümü de kolay. ancak legrand'ın böyle bir ürünü var mı bilmiyorum. abb'nin var. Düşük gerilim bobininin şalteri açtırmasını önlemek için YU Delay adında (Bir süre düşük gerilim bobininin enerjili kalmasını sağlayan cihaz, röle büyüklüğünde) bir cihaz var. Bağlantısıda kolay. Düşük gerilim bobini enerjisini takılan bu aparattan alacak. bir nevi ups. böylece anlık gerilim değişimlerinde düşük gerilim bobini şalteri düşürmeyecek ve jeneratörün çalışmasındaki sorun gidecektir. Dediğimi yapmanız durumunda sorununuz çözülecektir. Bunun için de bir Allah razı olsun deseniz yeter.

saygılar..

Son düzenleme:
anladım ustam fakat aklıma takılan konu ise o komutu plc den alıyor.plc ise gkr den gelen voltajdan almıyormu bildiğim kadarıyla bu şekil.Şalterde her ne kadar dediğiniz YU Delay cihazı eklensede gkr den düşük voltaj voltajdan dolayı şalteri açmak istese o zaman şalter kendisini açmazmı..yardımlarınızdan dolayı Allah sizlerden razı olsun...

Gerilim düşümü anlık yani göz kırpması gibi bişe.Şebeke şalterine aç komutu veriyo daha jeneratörler start almadan enerji normale dönüyo sorun burda bu anlık dalgalanmayı nasıl önleyebilirim. GKR üzerinden zaman ayarı yaptık mininum190v maximum ise 240v bekleme süresini ise 8 sn ye olarak ayarladım. Fakat sorun aynı sekilde hep devam ediyo öyleki bazen Tmş şalteri kendinisini açıp enerji göndermiyo,taki sistemi manuel durumuna getirip kendim şalteri kurup enerjiyi veriyorum.

Hilmi bey ups den bahsediiyorsun pekala normal bir enerji kesintisdinde ups nin aküleri deşarj oluncaya kadar jeneratörler devreye girmeyecekmi saygılarımla..
bazen jeneratör devreye girmiyor diyorsun
hemmuhhemtek arkadaşımızın dediği gibi şalterde ayrıyeten düşük gerilim açtırma bobini olablir. peki bu dalgalanmalar esnasında jeneratör devreye girmesse senin problemin çözülecekmi? çalışan sistemin gene devreden çıkacak.

bazı gkr deki delay zamanı farklı çalışıyor.örneğin enerji dalgalandı ve hemen normal oldu.gkr çıkış veriyor. zaman saymaya başlıyor eğer ayarlanan zaman doldugunda enerji normalse röle bırakıyor.

ben ups derken onemli butun alıcıların hepsini ups den çalıştırmayı kastetmiştim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,239
Kullanıcılar
450,048
Son üye
guney oral

Yeni konular

Geri