Scada Hakkında Bilgi

kadirgozu

Üye
Meraba ben Scada hakkında bilgi edinmek istiyorum, yardımcı olabilir misiniz..?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
öncelikle scada ile ilgili bir kaç arama yapmanızı tavsiye ederim

SCADA - Vikipedi

adresinden düz mantık ile okumanızı isterim .

daha sonra ile ilgili demo veya zaman kısıtlı bir scada yazılımını kendi bilgisayarınıza indirip çalıştırmanız en iyi öğrenme yöntemidir

tesekkürler evet bende ınceledım verımlı dokumanlar buldum

bende çalışmak istiyorum ama script yazmak için galiba c dili bilmek gerekiyor

bende çalışmak istiyorum ama script yazmak için galiba c dili bilmek gerekiyor
Merhaba,

SCADA kullanırken herzaman script yazmaya gerek yok, mesela ABB Digivis SCADA script desteği vermez, bunun yerine kullanıcının var olan fonksiyonları kullanmasını bekler.
Öte yandan scripte izin veren SCADA'lar da sadece C desteği vermez. Mesela WinCC aynı anda hem C hem de basic ile script yazmanıza olanak tanıyor.Benzer şekilde Cimon SCADA'lar ise sadece basic diline izin veriyor.

Dolayısıyla desteklenen script dili sizin öğrenmek için seçeceğiniz marka SCADA'ya bağlıdır.

Wincc de motor çalışırken bir nesnenin yeşil dururken kırmızı rekte yanmasını sağlamak için script yazmak gerekiyor mu? Yada motor normal çalışırken yeşil arıza yaptığında kırmızı renkte flash vermesi için gereklimidir?

Hayır bunlar için scripte gerek yok (script yazarak da çözülür ama)
Şöyle yaparsınız, dinamik objenin özelliklerine gelirsiniz, özellikler kısmında foreground color kısmına çift tıklayıp ilgili tag ve rengini belirtirsiniz. Dha sonra da ilgili tag değeri boolean olarak 1 olduğunda ilişkilendirdiğiniz renkte motor görünür. Hepsi bu kadardır.

Scada zamanla tecrübeyle kazanılacak birşeydir. Script C kodu felan hikaye :) Scadanın içindeki fonksiyonlar yetiyor

Ancak anamadığım yer motor arıza yaptığında kırmızı renkte flash vermesi için ne yapmalıyız.Bu durumda bir nesneye üç ayrı görev atanmış olmuyor mu? Birinci görev motor çalışırken yeşil yan ikinci görev dururken kırmızı yan üçüncü görevde arıza yaptığında kırmızı flash ver.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri