sayacın ters bağlanma gibi bir durumu olabilir mi?

ahabu

Üye
merhaba arkadaşlar benim sorum şu, makel marka 3 fazlı 4 telli bir sayacım var bu sayacın ekranında 1 2 3 yazıyor onun yanında iki tane ok işerati var(sanki faz yönünü gösteriyor) bunlar bir birine bakıyor, bu doğrumudur?bi sorun mu vardır_? birde 3 fazlı sayaçlarda ters bağlama(faz sırası varmıdır) durumu olabilir mi?(dijital sayaç hakkında konuşuyorum)

:confused:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Tüm fazların akım yönü doğru ise,sadece soldaki ok yanar ( sağa doğru ok ).Birkaç fazın
yönü ters ise ,her iki ok birden yanar ( sol ok sapa,sağ ok sola doğru ).Her iki fazın sırası
ters ise sağ-sol ok-end. işareti,kap. işareti -1.2.3 sembollerinin hepsi birden yanıp söner.
İfadenize göre, " birkaç fazın yönü ters " arızası vermektedir.Makel sitesinden,kullanım kıla-
vuzunu indirip,oradan tekrar inceleyebilirsiniz.Makel sayaçlar,bağlantı hatalarını bildirmek
yönünden,en kullanışlı sayaçlardan birisidir.Her işaretin bir anlamı vardır.

yardımın için sağol son bir sorum olucak bu şekilde sayacı bağlamamın bir sakıncası olur mu?

Elbette sakıncalı.Bağlantıları düzeltmez iseniz,eksik yazma nedeniyle,ileride ceza ödersiniz.

Benzer şekilde ben de bir soru sormak istiyorum;

Aynı marka bir sayaç bağlı tüketicide aktif tüketim bariz şekilde az yazıyor.

400/5 akım trafosu kullanılan bağlantıda pano üzerindeki analog ampermetre 240 A civarında bir tüketim gösteriyor. Pens ampermetrede ve sayacın akım bilgilerinde 3,2 A olarak görülüyor. Buna göre çarpanın doğru ve akım trafolarının düzgün çalıştığı anlaşılıyor.

Sayaç üzerinde herhangi bir hata kodu yok. Ölçü akım yönü döğru, faz sırası doğru. (Sağa tek ok ve 1-2-3 faz simgeleri sabit yanmakta)

Sayaç girişinden Faz-Faz ve Faz-Nötr gerilimleri olması gerektiği gibi 390 V ve 235 V ölçüldü.

Harici bir enerji analizörü saatte 136 kWh gibi bir aktif tüketim kaydederken, sayaç 40 kWh yazıyor. Sayacın arızalı olma ihtimali üzerine bir başka yeni sayaç ile değiştirilmesine rağmen durum değişmedi.

Bu konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşır mısınız arkadaşlar?

electrica nın sorusuna cevap varsa bizde bilgilenmiş oluruz

Benzer şekilde ben de bir soru sormak istiyorum;

Aynı marka bir sayaç bağlı tüketicide aktif tüketim bariz şekilde az yazıyor.

400/5 akım trafosu kullanılan bağlantıda pano üzerindeki analog ampermetre 240 A civarında bir tüketim gösteriyor. Pens ampermetrede ve sayacın akım bilgilerinde 3,2 A olarak görülüyor. Buna göre çarpanın doğru ve akım trafolarının düzgün çalıştığı anlaşılıyor.

Sayaç üzerinde herhangi bir hata kodu yok. Ölçü akım yönü döğru, faz sırası doğru. (Sağa tek ok ve 1-2-3 faz simgeleri sabit yanmakta)

Sayaç girişinden Faz-Faz ve Faz-Nötr gerilimleri olması gerektiği gibi 390 V ve 235 V ölçüldü.

Harici bir enerji analizörü saatte 136 kWh gibi bir aktif tüketim kaydederken, sayaç 40 kWh yazıyor. Sayacın arızalı olma ihtimali üzerine bir başka yeni sayaç ile değiştirilmesine rağmen durum değişmedi.

Bu konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşır mısınız arkadaşlar?

Linkte elektrik muhendisleri odasi'nin yazisini okuyabilirsiniz...

EMO - EMO KOMBİ ELEKTRİK SAYAÇLARINDAKİ HİLEYİ KANITLADI

Enerji analizörününün akım trafosu oranları yanlış girilmiş olabilir.Akım ve gerilim uçları yanlış fazlardan almış olabilir.Cihaz arızalı olabilir v.s

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri