Sayaç Değerlerime Bakarmısınız

aliatalay1

Üye
Merhabalar. Kalker ocağı çalıştırıyoruz ve kompanzasyon hesabını tutuyorum hergün ve cezanın sınırında duruyor sürekli. Tesis çalışmadığı zaman kapasitif değer çok yükseliyor. Size akşam ve sabah sayaç değerlerini veriyorum;

01.03.2017 Akşam iş bitişi sonrası:
1.8.0: 215,802
5.8.0: 26,148
8.8.0: 48,200

02.03.2017 Sabah iş başlamadan önce:
1.8.0: 215,833
5.8.0: 26,148
8.8.0: 48,339

Not: Gece sadece 1 tane projektör lambası yanıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Benim hesabıma göre ceza sınırında değil kafadan kapasitif ceza içindesiniz ( % 483 Kapasitif). Siz nasıl hesap yaptınız sınırda olduğunuzu çıkardınız.

Benim hesabıma göre ceza sınırında değil kafadan kapasitif ceza içindesiniz ( % 483 Kapasitif). Siz nasıl hesap yaptınız sınırda olduğunuzu çıkardınız.
Fatura son endeksine göre söylemiştim onu. %14,5 civarlarında gezeliyor sürekli. Yukarıda ki verdiklerim sadece akşam ve sabah değerleri. Yani gece tesis çalışmadığında kapasitif çok cezaya giriyor

Bu noktada adem beyin söylediği gibi trafo gücüne göre sabit kondansatör ne kullanılmış bir bakın ilk önce . İptidai bir çözüm olarak gece sabiti devre dışı bırakmak belki çözüm olabilir ama hergün hergün indir kaldır sıkıcı bir uygulama . Bir gece sabiti devre dışı bırakıp endeks alın , tekrar durumu değerlendirin bence. Ya da gece saatlerinde sabiti devre dışı bırakıp bir saatlik endeks kontrolü yapın . Oda fikir verir durumu . Bu yöntemlerin piri ve süper üstadı hakan hırçın abimiz aramızda olsa şimdi bülbül gibi şakırdı mevzu hakkında.

Fatura son endeksine göre söylemiştim onu. %14,5 civarlarında gezeliyor sürekli. Yukarıda ki verdiklerim sadece akşam ve sabah değerleri. Yani gece tesis çalışmadığında kapasitif çok cezaya giriyor

Bence hiç vakit kaybetmeden fazla gelen sabit kondansatörlerinizi devreden çıkarın. İnşallah yeni fatura gelene kadar % 483 değerini % 15 ortalamasına çekersiniz.

Bence hiç vakit kaybetmeden fazla gelen sabit kondansatörlerinizi devreden çıkarın. İnşallah yeni fatura gelene kadar % 483 değerini % 15 ortalamasına çekersiniz.
Bu noktada sabiti devreden çıkarmanın endüktif sarfiyatı nasıl etkileyeceği gözden geçirilmeden endeks kontrolü yapılmadan doğru olmaz.Kapasitifden kaçıyorum derken endüktifin kucağına düşme ihtimali de var.

Bu noktada sabiti devreden çıkarmanın endüktif sarfiyatı nasıl etkileyeceği gözden geçirilmeden endeks kontrolü yapılmadan doğru olmaz.Kapasitifden kaçıyorum derken endüktifin kucağına düşme ihtimali de var.

Ben değerlerine bakarak gece hiç endüktif sarfiyat olmadığı için böyle söyledim. Endüktif kullanım olsa sizin gibi düşünüyorum bende kontrollü gitmek her zaman iyidir :)

Bu noktada transformatörlere ait sabit grupların yüksüz durumlarda sıkıntı yaratmaması için yine hakan hırçın ağabeyimizin kontaklı ampermetre kullanarak sabit grubu iki ya da üç gruba bölmek ve yük durumuna göre devreye almak gibi süper bir uygulaması vardı.

Yanı şimdi ne yapmamız gerekiyor tam olarak? Bir elektrikçi geldi daha önce 2 kere kondansatörleri değiştirdi. Sanırım küçültmüştü. Tesis normal çalışırken sorun yok. Ama mesela pazar günü çalışmıyor pazartesi günü sabah değerleri alıp cumartesi ile karsilastirdigim zaman Kapasitif yine yüksek çıkıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri