Sayaç Çarpanı

Merhaba arkadaşlar,

Çalıştığım fabrikanın bir bölümünde bulunan 3 fazlı sayacın önceki hesaplamalarına baktığımda sayaç çarpanı 200 görünüyor ama akım trafolarına baktıgımda oran 800/5=160 dır.

Her fazda akım trafosu bulunmaktadır ve herbirinin üzerinde 800/5 oran hesaplamayı değiştirir mi?

Ayrıca bazı bölümlerde enerji giderinin ölçmek için sayaçlar takılmış ama akım ve gerilim trafosu yok, bunların çarpanları 1 mi alınır?

Şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Akım ve gerilim trafosu yoksa çarpan 1 dir.200 çarpan görünen yerde,akım trafosu 1000/5
olmuş olabilir(daha önce).800/5 akım trafosu için,çarpan 160 olması gerekir.Sizin söyledi-
ğiniz gibi ise ,200/160=1,25 kat fazla okuma yapılmaktadır.

Belki akım trafolarındaki arızadan dolayı değişim olmuş ve 1000/5 yerine 800/5 takılmış olabilir...
Elektrik faturasının Çarpan yazan kısmında kaç yazıyor , bi bak... 200 mü 160 mı..

Sayın fahri yetiş'e katılıyorum. Akım trafonuz daha sonradan değişmiş olabilir. Yada rölenizde kullandığınız akım trafolarına bakıyor da olabilirsiniz. Mühürlü bölmedeki akım trafo değerleri baz alınmaktadır. OG'den ölçüm yok ise akım trafo oranı, sayaç çarpanı olmalıdır.

Sayac çarpanı dediğiniz zaman sayacın içinde kendi çarpanından mı söz ediyorsunuz yoksa akım trafosu ile bağlanan sayactan mı bas ediyorsunuz biraz açarmısınız

Ölçüm bölümünüzde bulunan sayaç X/5 sayaçtır.... Yani ölçüm bölümndeki akım trafosu 1000/5 ise bu 200 sayısına tekabül eder...
EDAŞ ekipleri sayacın değerini normal bir şekilde okur... Fakat abone alınırken EDAŞ abone sistemine sizin sayaç çarpanınız girilmiştir.. Yani 200 değeri...

EDAŞ sayaç okuyucusu aşağıda örnekteki gibi değerleri okuyor diyelim..

Aktif Reaktif Kapasitif
İlk endeks 3100 820 450

Son endeks 3200 835 460

Bu durumda X/5 sayaç 100 birim (Aktif enerji) ilerlemiştir... Ama EDAŞ endeksör makinasına girilen bu değer daha önceden sisteme 200 çarpanı girildiği için :
Tüketim miktarını : 100 x 200 = 20000 kWH olarak hesaplar ve endesörden çıkan faturada bu şekilde hesaplanarak bedellenir...

Yani sayacın çarpanı Ölçüm bölmündeki Akım Trafosu aranları ile bellidir...

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim.

Bahsettiğim akım trafosu çarpanıdır.

Daha önce gördüklerimde tek bir akım trafosu vardı ama bunda 3 tane, her fazda bir adet, acaba o yüzden mi çarpan 200 alınmış o kafamı karıştırmıştı.

Anladığım kadarıyla benim daha önce gördüklerim 3 fazada bağlı tek akım trafosu,bu ise 3 akım trafosu her fazda biri bağlı bu eski sistem galiba, her birinin üzerinde 800/5 yazıyor ve çarpan 160 alınacak.

Farklı yorumu olan arkadaşları bekliyorum.

Çok teşekkür ederim.

Bahsettiğim akım trafosu çarpanıdır.

Daha önce gördüklerimde tek bir akım trafosu vardı ama bunda 3 tane, her fazda bir adet, acaba o yüzden mi çarpan 200 alınmış o kafamı karıştırmıştı.

Anladığım kadarıyla benim daha önce gördüklerim 3 fazada bağlı tek akım trafosu,bu ise 3 akım trafosu her fazda biri bağlı bu eski sistem galiba, her birinin üzerinde 800/5 yazıyor ve çarpan 160 alınacak.

Farklı yorumu olan arkadaşları bekliyorum.

1 -Trifaze ölçüm yapan bir kombi sayacın veya mekanik 3 ayrı sayacın var değil mi ? (Ölçü bölmesinde )... Yani mühürlü bölmeden bahsediyoruz değil mi? Bahsettiğin bu 3 akım trafosu bu mühürlü bölmede değil mi?

2- İşletmeye gelen son elektrik faturasında çarpan kaç girilmiş...

3. Faturanın sağ alt tarafında işletmenin bağlantı gücü (Sözleşme gücü ) kaç kW yazıyor...

Bi bunlara bak bir daha değerlendirelim..

Son düzenleme:
Bahsettiğim; fabrikanın kendi içindeki farklı bölümlerinde elektrik tüketimini bulmak için keyfi takılan sayaçlardır. Büyük ve ortak sayısı fazla oldugu için böyle bir yöntem geliştirilmiş. Bizde kendi içimizde farklı faturalar hazırlıyoruz.

Ana sayaç mühürlü orada problem yok çarpanı 4725 dir. Fabrika içindeki sayaçlarda mühür olmadığı için gözlemleyebiliyorum ve bikaç tanesinde yanlış çarpan kullanıldığınıgördüm. Sorun çözülmüştür çok teşekkür ederim yardımlarınız çok faydalı oldu.

Ama faturanın sol altında sözleşme gücünü göremedim, ortalam tüketim diyor. Bahsettiğiniz bu mudur acaba.

Bahsettiğim; fabrikanın kendi içindeki farklı bölümlerinde elektrik tüketimini bulmak için keyfi takılan sayaçlardır. Büyük ve ortak sayısı fazla oldugu için böyle bir yöntem geliştirilmiş. Bizde kendi içimizde farklı faturalar hazırlıyoruz.

Ana sayaç mühürlü orada problem yok çarpanı 4725 dir. Fabrika içindeki sayaçlarda mühür olmadığı için gözlemleyebiliyorum ve bikaç tanesinde yanlış çarpan kullanıldığınıgördüm. Sorun çözülmüştür çok teşekkür ederim yardımlarınız çok faydalı oldu.

Ama faturanın sol altında sözleşme gücünü göremedim, ortalam tüketim diyor. Bahsettiğiniz bu mudur acaba.

Yok o değil... Bazı faturalarda Sol altta yazar ,,,
Sözleş.Gücü (kW) : 30 gibi
Hemen altında Demant değeri yazar

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler