Sargılı tip kaynak makinesi sargısı nasıl ölçülür?

VonalOrdu

Üye
IMG_20230822_211640.jpg

Merhaba elimde soyberk marka şöyle bir kaynak makinesi var arızalandı ve triak bacağını kesti.
Triakı ölçtüğümde kısa devreye düşmüştü.
Yenisini aldım ama değiştirmeden önce makinenin sargılarından şüphelendiğim için kontrol etmek istiyorum.
Sargılar alüminyumdan.
Üstteki giriş sargıların ucundan ölçüyorum kısa devre gösteriyor.
Alttaki kalın sargıları ölçüyorum onlarda kısa devre gösteriyor.
Normal mi ? Ölçüm değerleri nasıl olmalı?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ekli dosyayı görüntüle 100607
Merhaba elimde soyberk marka şöyle bir kaynak makinesi var arızalandı ve triak bacağını kesti.
Yenisini aldım ama değiştirmeden önce makinenin sargılarından şüphelendiğim için kontrol etmek istiyorum.
Sargılar alüminyumdan.
Bu sargıların bozulma ihtimali zayıf. Elektronik kısmın komple bir fotoğrafını atın. Arıza oradan çıkar büyük ihtimal .

Ekli dosyayı görüntüle 100607
Sargılar alüminyumdan.
güzel insan, her hangi bir trafonun bir girişi bir çıkışı vardır, trafo ölçülürken omaj değeri bilinir ve omajı ölçülür.. kaynak makinesinin çıkış soketlerine ölçü aletiyle diyot/kısadevre konumunda ölçersen kısadevre gösterirse arıza demektir. triyak değişiminden sonra araya seri lamba gir ve enerji ver. ama lütfen seri lamba nasıl girilir diye buradan sorma. forumda anlatmaktan bıktım.

Bu sargıların bozulma ihtimali zayıf. Elektronik kısmın komple bir fotoğrafını atın. Arıza oradan çıkar büyük ihtimal .
IMG_20230823_071444.jpg
IMG_20230823_071429.jpg

Devrede sıkıntı var zaten onu toparlamak mesele değil üzerinde çok birşey yok zaten 2 kapasitör bir triak bir diak 2 tanede direnç var hepsini değiştirsem yine promlem değil
ama önce sargıların yanmadığından emin olmak istiyorum
kısa devre konumunda giril sargıları kısa devre gösteriyor
güzel insan, her hangi bir trafonun bir girişi bir çıkışı vardır, trafo ölçülürken omaj değeri bilinir ve omajı ölçülür.. kaynak makinesinin çıkış soketlerine ölçü aletiyle diyot/kısadevre konumunda ölçersen kısadevre gösterirse arıza demektir. triyak değişiminden sonra araya seri lamba gir ve enerji ver. ama lütfen seri lamba nasıl girilir diye buradan sorma. forumda anlatmaktan bıktım.
kaynak makinesini kontrol eden devreyi söktüm.
kısa devre konumunda sargının giriş uçları arasında ölçüm yaptığında kısa devre gösteriyor
giriş sargılarının tur sayısı baya var kısa devre göstermenesi lazım diye düşünüyorum ama emin olmak için sormak istedim

Son düzenleme:
Son çaren : sayin paskomya ustam yazmış ; 150w lık akkor flemanli lambayı triyagin olduğu kart sök o uçlara bağla, elektriği ver çalışsın .
Yada kartin uçlarını direk bağla fişe tak yaniksa sigorta atsin !!!
Elektrik; çarpılma, çarptırma .

teşekkürler o yöntemi deneyeceğim
Son çaren : sayin paskomya ustam yazmış ; 150w lık akkor flemanli lambayı triyagin olduğu kart sök o uçlara bağla, elektriği ver çalışsın .
Yada kartin uçlarını direk bağla fişe tak yaniksa sigorta atsin !!!
Elektrik; çarpılma, çarptırma .
teşekkürler o yöntemi deneyeceğim

Triyak ve diyak icin soğutucu bağlı değilse yanması cok normal . @paskomya ustamın dediğini yapabilirsiniz dikkatlice .

TEKNİK BİLGİLENDİRME:
Yüksek güçlü trafoların bakır kayıpları (sargı dirençleri) çok küçüktür.
Takribi 3000W primer gücü olan bir trafonun sargı direnci olsa olsa 1 ohm gibidir.
Bu direnç değeri de diyot kademesinde ölçülmez. 10ohm max ölçüm skalası ile ohm metre ile ölçülebilir.
10ohm ölçüm kademesinde 1 0hm gibi (yaklaşık) direnç ölçülüyorsa o sargının omik direnci normaldir.
Eğer bu sargı 1kohm skalalı bir ohmmetre ile ölçülürse 1 ohm değeri okunamaz ve kısa devre olarak algılanır.
Seconder sargısının direnci mili ohmlar seviyesinde olacağı için ölçümden bahsetmek bile yanlış olacaktır. Ancak teknik olarak mili ohm ölçebilen bir ohm metre ile ölçülebilir.
AYRICA:
Yanık bir sargı doğrudan fiziksel olarak belli olacaktır. Eğer sargı yanmış olsaydı evde kokudan durulmaz, sargının rengi, şekli şemali bile değişirdi.

TEKNİK BİLGİLENDİRME:
Yüksek güçlü trafoların bakır kayıpları (sargı dirençleri) çok küçüktür.
Takribi 3000W primer gücü olan bir trafonun sargı direnci olsa olsa 1 ohm gibidir.
Bu direnç değeri de diyot kademesinde ölçülmez. 10ohm max ölçüm skalası ile ohm metre ile ölçülebilir.
10ohm ölçüm kademesinde 1 0hm gibi (yaklaşık) direnç ölçülüyorsa o sargının omik direnci normaldir.
Eğer bu sargı 1kohm skalalı bir ohmmetre ile ölçülürse 1 ohm değeri okunamaz ve kısa devre olarak algılanır.
Seconder sargısının direnci mili ohmlar seviyesinde olacağı için ölçümden bahsetmek bile yanlış olacaktır. Ancak teknik olarak mili ohm ölçebilen bir ohm metre ile ölçülebilir.
AYRICA:
Yanık bir sargı doğrudan fiziksel olarak belli olacaktır. Eğer sargı yanmış olsaydı evde kokudan durulmaz, sargının rengi, şekli şemali bile değişirdi.
dediğiniz gibi sargılar kısa devre göstermesine rağmen triakı değiştirdim ve @paskomya üstadın dediği gibi araya seri bir lamba takarak test ettim sorunsuz çalıştı
teşekkürler @paskomya @Mr_YAMYAM @Under Ground @M E H

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri