S7400 deki bu blok

Muhip

Üye
S7400 de kullanılan bu bloğun çalışma mantığını anlatır mısınız ?
Burdaki;
cylinders,
interlock
trigger
deviceIsInworkpos
DeviceIshome

bunların ve diğerlerinin neye yaradığını açıklarsanız sevinirim.

Ben plc de yeniyim,doğrumu biliyorum bilmiyorum ama bu blok şöyle mi çalışıyor.Graph da adımlar ilerledikçe ilgili adıma gelince bu bloktaki triggera komut gönderiyor sonra bu blok çalışıyor.Böyle mi?
Tşk ler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
S7 de böyle bir standart blogun oldugunu sanmıyorum.
kullanıcı kendi blogunu yazmış olabilir.
programdan F1 e basınca help açılmıyorsa, kullanıcının oluşturdugu bir bloktur ve nasıl çalıştıgını ya simulasyonla yada kaynak kodlarına bakarak anlayabilirsin.

Adamın kendi yazdıgı bloga benziyor blogun icinden yorumlamak lazım gelir.Eger blok kilitli ise
blogun icini acan progra olacaktı forumda bir arat istersen.

Bu blok çalıştığın fabrikanın standart bloklarından birisi. Yani Siemens ile uzaktan yakından herhangi bir alakası yok. Kullanıcı yapımı. Bloğun giriş ve çıkış parametrelerini blok içerisinde tanımlarsın. Bi ara müsait olduğunda gösteririm.

Bu blok, Siemens Simatic Manager'da PLC'yi programlayan kişi tarafından parametrelendirilmiş bir bloktur. Sisteminizi görmeden, ne olduğunu ve çalışma prensibini bilmeden, tahminen işin bir parçasını kontrol eden bu blok için, kısaltmaların simultene tanımlarını aşağıdaki gibi verebiliriz ;

Trigger_W ( H ) = "W" ( H ) olarak tanımlanmış bir sistemi yada düzeneği tetikleyen giriş

Interlock = Genelde güvenlik gerektiren uygulamalarda, sistemin güvenilir bir biçimde askıya alan / durduran bir ( birbirine seri bağlı ) sinyaldir.Bu tip girişler robotik bir sistemde güvenlik kapılarındaki switchlerin veya makine güvenlik sensörlerinin NC kontaklarına seri olarak bağlanır.

Homepos = Genelde CNC, Servo veya robotik uygulamalarda tanımlanan genel bir pozisyonu ifade eder. güvenli pozisyon anlamına gelen "Safeposition " olarakta ifade edilmektedir.

Workpos = Sistemde uygulama pozisyonlar ile alakalı kısaltma ve atama olduğunu sanıyorum.

homepos=dinlenme , workpos=çalışma , interlock=farklı iki sistemin çalışması için kullanılan bir çeşit kontak

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri