S7300 de FB lere Online olmak?

online iken blok üsütüne geldiğinizde mosun sağ tuşuna basıp called block ordan monitör seçeceksin

O şekilde ilk çağrılan blogun değişkenleriyle online gösterir, Oversot arkadaşın istedigi ikinci paremetrelerle fonksiyon blogunu izlemek, VAT tablosuda sadece VAT tablosunda görürsünüz, arkadaşın istedigi biçimde görmek için Siemensin sitesindeki çözümle fonksiyon blogunu izleyebilirsiniz.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
VAT tablosuda sadece VAT tablosunda görürsünüz
bu cumlenızle ne demek ıstedıgınızı anlamadım ama vat tablosunu kendınız olusturup ıstedıgınız degerı onlıne olarak gorebılırsınız

VAT tablosuda sadece VAT tablosunda görürsünüz
bu cumlenızle ne demek ıstedıgınızı anlamadım ama vat tablosunu kendınız olusturup ıstedıgınız degerı onlıne olarak gorebılırsınız
Bu cümle şu demek; fonksiyonun içindeki diyelimki program LAD diyagramında yazıldı , üzerinden programı online takip etmeyi ikinci çağrılan fonksiyon bloktaki değişkenlerle izlemeyi yapamassınız demek. Aynı fonksiyon blok, birden fazla farklı parametrelerle çağrıldığında sadece ilk çağrılan parametrelerle online gösterilir.
Zaten arkadaşın sıkıntısıda bu; yoksa VAT tablosundan izlemeyi yaparsınız ama onlarca değişkeni izleyip programı yorumlamak çok zor, arkadaş görsel olarak izlemek istiyor. Db den de izlenebilir fakat görsel olarak izlemek hata bulmada kolaylık sağlar.

Son düzenleme:
Ob1 de onlıne olarak fb ve dataları(vat tablosundan) takıp edebılır fb nın lokal degerlerınıde ızleyebılır

Ekli dosyalar

• verı ızleme.rar
    297.3 KB · Görüntüleme: 10
Evet sorunumuz aynen bu ikinci FB yi izleyemiyoruz, birde bu FB nin onlarca networkten ve bir çok parametrelerden oluştugunu düşünürsek program takibi içinden çıkılmaz hale gelir.

Demek ıstedıgınızı sımdı anladım bu degerlerı fb ıcınden degılde ob1 ıcınde cagrılan bloklardan ızleyebılırsınız lokal verılerıde vat tablosundan takıp edılebılır

Demek ıstedıgınızı sımdı anladım bu degerlerı fb ıcınden degılde ob1 ıcınde cagrılan bloklardan ızleyebılırsınız lokal verılerıde vat tablosundan takıp edılebılır
İşte bunun çözümü var, yani yok degil "call up" özelliğini kullanmak gerekiyor. Yukarılarda verdiğim linkte gösteriyor.

Call Up özelligini kullanarak istedigimiz fonk. blogunu parametreleriyle izleyebiliyoruz. Yalnız bir kaç nokta var bu özelliği aktif etmek için
1- Tüm programı PLC ye yükleyin
2- İlgili FB de menülerden Debug-Operation Test modunu seçin ve download edin
3- FB nin çağrıldıgı yerde 2 nolu işlemi tekrarlayın(yukarıdaki örnekte OB1 de)
4- İzlemek istediginiz FB yi sag tıklayıp Monitör with Call Up Path ile online olun
Bende ilk defa denedim ilginçmiş :)
Ayrıntı için :Siemens - Industry Automation and Drive Technologies - Service& Support - Automation Service, Automation Support, Simatic Service, Simatic Support, Technical Support, Technical Consulting

hepinize gerçekten çok teşekkür ederim gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri