s7-300 Hızlı Sayıcı Nasıl Sıfırlanır?

rido81

Üye
313 c plc de hızlı sayıcının içeriğini belirli aralıklarla nasıl sıfırlayabilirim ? yardımcı olabilirseniz sevinirim ... :confused:

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Encoder A palsi I124.0 girişine, B palsi ise I124.1 girişine bağlanır. HW Config sayfasında sayıcı ayarlanırken Count sekmesinde Hardware gate işaretlendiyse bu giriş I124.2 olarak karşımıza çıkar ve I124.2=1 olduğunda sayma işlemi yapılır 0 olduğunda sayıcı saymaz ve tekrar 1 yapıldığında sayıcı 0 dan saymaya başlar.

Yada hatırladığım kadarıyla (emin değilim smatic managere bakmam gerek) sfb47 bloğunda SW_gate girişi önce 0 sonra 1 yapılırsa sayıcı tekrar sıfırdan saymaya başlar ve siz bu girişi bir merkere bağlar ve merkeri belirli aralıklarla sıfır- bir yaparsanız sorununuz çözülür diye düşünüyorum

Yada hatırladığım kadarıyla (emin değilim smatic managere bakmam gerek) sfb47 bloğunda SW_gate girişi önce 0 sonra 1 yapılırsa sayıcı tekrar sıfırdan saymaya başlar ve siz bu girişi bir merkere bağlar ve merkeri belirli aralıklarla sıfır- bir yaparsanız sorununuz çözülür diye düşünüyorum
ilk paragraftakileri denedim olmamıştı ( ya da be beceremedim ) ikinci paragraftakileri bir deneyip sonuçlarını yazacağım. cevabınız için teşekkürler.

her iki yöntemle de sıfırlanabiliyor. Teşekkürler...

sfb47 bloğunda SW_gate girişi önce 0 sonra 1 yapılırsa sayıcı tekrar sıfırdan saymaya başlar ve siz bu girişi bir merkere bağlar ve merkeri belirli aralıklarla sıfır- bir yaparsanız sorununuz çözülür diye düşünüyorum

Encoder A palsi I124.0 girişine, B palsi ise I124.1 girişine bağlanır. HW Config sayfasında sayıcı ayarlanırken Count sekmesinde Hardware gate işaretlendiyse bu giriş I124.2 olarak karşımıza çıkar ve I124.2=1 olduğunda sayma işlemi yapılır 0 olduğunda sayıcı saymaz ve tekrar 1 yapıldığında sayıcı 0 dan saymaya başlar.

İlk önce sorum var; acaba counter özelliği olan olan bir cpu mu kullanıyorsunuz yoksa FM350 tarzı bir conter modul mu? Sorma nedenim ise her iki şeçenekte de counter işlemi farklı şekilde yapılıyor olması.

counter özelliği olan bir plc s7 300 cpu 313-c kullanıyorum.benim burada yapmak istediğim hızlı sayıcı girişine bir indüktif sensör bağlayıp motorun devrini bulmak. ob 35 ile 200 ms de saydığı pals sayısını bulup 300 ile çarparsam devir sayısını bula bilirim diye düşünüyorum. ob 35 i her devreye girdiğin de sayıcıyı sıfırlayacak aynı zaman da. bu konu ile başka alternatifler varsa paylaşırsanız sevinirim. tez çalışmam için gerekli teşekkürler. ( deney setinde indüktif kullanıldığından başka yöntem ( encoder ) kullanamıyorum )

counter özelliği olan bir plc s7 300 cpu 313-c kullanıyorum.benim burada yapmak istediğim hızlı sayıcı girişine bir indüktif sensör bağlayıp motorun devrini bulmak. ob 35 ile 200 ms de saydığı pals sayısını bulup 300 ile çarparsam devir sayısını bula bilirim diye düşünüyorum. ob 35 i her devreye girdiğin de sayıcıyı sıfırlayacak aynı zaman da. bu konu ile başka alternatifler varsa paylaşırsanız sevinirim. tez çalışmam için gerekli teşekkürler. ( deney setinde indüktif kullanıldığından başka yöntem ( encoder ) kullanamıyorum )

Doğru yoldasınız... ve encoderinizin bir turda kaç pals verdiğine dikkat ederek bahsettiğiniz şekilde motor devrini rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri