Siemens s7-300 elektriksel bağlantı problemi

savas59

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Siemens s7-300 ile pek fazla uğraşmadığım için bir sorunum var hemde epey büyük bir sorun diyebilirim.

Daha önce bazı arkadaşlar sistemi çalışan panoyu dağıtmışlar ( bilerek bozmak için ) pano üzerinde kod etiket vb. herhangi birşey bırakmamışlar ve bu arkadaşlar işten çıkalı uzun bir zaman oldu. Şimdi bu prosesin çalışması gerekti ancak bir deneme yaptık herşey darma duman olmuş durumda bunu toplamaya çalışıyoruz ve projesinden tam olarak bir anlam çıkaramadım bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım bir kısmını ilerletsek zaten devamını anlayacağım nasıl olması gerektiğini.

Örneğin projede 9.13 e giden bir uç görünüyor ama bunun plc üzerinde girilmesi gereken karşılığı nedir gibi sorunum bu. Proje ve PLC nin modüller dahil resmini ekliyorum.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20200130_132426.jpg
    IMG_20200130_132426.jpg
    319.3 KB · Görüntüleme: 65
  • Electric Scheme 30333.pdf
    935.8 KB · Görüntüleme: 51
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
9.13 diye belirttiğiniz hat +24v devresidir. Çıkış noktası 4. sayfa 4F5 sigortasıdır. Bu bi besleme hattı olduğu için sisteme epeyce yayılmış. Sizin için önemliyse plc ile dolaylı yoldan ilk temasıni 8. sayfada gorebilisiniz. (8. Sayfa, 5.13 Hattı yani L+)

9.13 diye belirttiğiniz hat +24v devresidir. Çıkış noktası 4. sayfa 4F5 sigortasıdır. Bu bi besleme hattı olduğu için sisteme epeyce yayılmış. Sizin için önemliyse plc ile dolaylı yoldan ilk temasıni 8. sayfada gorebilisiniz. (8. Sayfa, 5.13 Hattı yani L+)

Cevap için teşekkürler lakin şöyle bir sorum olacak. Var olan modüllerin modelleri farklı projede bulunan modüllerin modelleri farklı. Bu projeye göre bağlantılar tamamlandığında yine aynı şekilde çalışacaktır değil mi?

S7 300 plc'lerde değişen donanım öncekinden farklıysa cpu'ya tanıtılması gerekiyor. Dolayisiyla programında ona gore duzenlenip yüklenmesi gerekli. degisen modülleri net olarak ifade edebilirseniz s7 300'den anlayan üyelerimiz size daha kolay yardımcı olacaklardır.

Mesela Projede

61093

Modeli Görünüyor Ama sistemde başka model var DI8 AI5/A02x... var.

Evet programda modüllerin tanıtılması gerekiyor biliyorum zaten program bu şekilde çalışan program ilk başta da belirttiğim gibi kablo bağlantıları vs. kesilmiş onları yeniden bağlamaya çalışıyorum ( program çalışacaktır yani ). Sadece bu tür model değişikliği olsa da bu projeye göre çalışırmı bu modüllere projede ki bağlantılar yapıldığında.

Mesela Projede

Ekli dosyayı görüntüle 61093

Modeli Görünüyor Ama sistemde başka model var DI8 AI5/A02x... var.

Evet programda modüllerin tanıtılması gerekiyor biliyorum zaten program bu şekilde çalışan program ilk başta da belirttiğim gibi kablo bağlantıları vs. kesilmiş onları yeniden bağlamaya çalışıyorum ( program çalışacaktır yani ). Sadece bu tür model değişikliği olsa da bu projeye göre çalışırmı bu modüllere projede ki bağlantılar yapıldığında.

313c kompakt bi cpu. projedeki di126.0 - 126.7 modülü cpu ile tümleşik. bu yüzden proje ile fotodaki plc arasında ben bi farklılık göremedim.

İşten atılan kişiler sistemi bilerek bozdularsa modüllerin yerlerini de değiştirmiş olabilirler. Bence bunu da göz ardı etmeyin. Projeye göre doğru modülün doğru yerde olduğundan emin olun

İşten atılan kişiler sistemi bilerek bozdularsa modüllerin yerlerini de değiştirmiş olabilirler. Bence bunu da göz ardı etmeyin. Projeye göre doğru modülün doğru yerde olduğundan emin olun

Kompakt plc'ye bir adet analog modül ilave edilmiş.

Arkadaşımız ekte elektrik şemasını ve plc fotoğrafını paylasmis, sizin tespit ettiğiniz bi değişiklik var mi?

Kompakt plc'ye bir adet analog modül ilave edilmiş.

Arkadaşımız ekte elektrik şemasını ve plc fotoğrafını paylasmis, sizin tespit ettiğiniz bi değişiklik var mi?

Fark etmiş olduğunuz bir değişiklik varsa bilgilendirirseniz sevinirim gerçekten ona göre düzenlemeyi yapayım.

Proje üzerinden tüm tesisatı kontrol etmelisiniz, sonuçlar öngörülemez en kötü senaryoyu düşünmelisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri