siemens s7 300 fm 352 cam modül sf ledi

as.yıldırım

Usta Üye
Arkadaşlar merhaba,

Bir makinada bir süredir , artık kronikleşen bir problemle alakalı bir bilgi almak istiyorum.

Makinada servo kontrollü bir tahrik bantı var.Tahrik bantının rediktörüne de bağlı bir encoder var.

Bu enkoder PLC de ( s7 300 ) FM 352 kam modülüne giriyor ve yazılımda elektrnoik kam oluşturulup ,bu kamlara göre başka servo eksenler kontrol ediliyor ( umarım anlatabilmişimdir ).

Şimdi benim karşılaştığım sorun şöyle ; bu cam modülünün üzerinde belirli periyotlarla sf ledi kırmızı yanıyor ve modül kam çıkışı vermiyor.Bu nedenle kamlara bağlı olan servo motorların hiç biri çalışmıyor.Makinayı kapatıp açmamız gerekiyor.Açtıktan sonra bir süre daha böyle devam ediyor ve yine sf ledi kırmızı yanıyor.

Şimdi bu sorunu çözmek için , ilk başta FM 352 cam modülünün değiştirdim işe yaramadı.Encoder ve kablosunun siparişin verdim gelmesini bekliyorum.Değiştirip deneyeceğim.Modülün 20 VDC beslemesini kontrol ettim.Encoder kablosunun shield ini kontrol ettim.Sorun hiçbir şekilde düzelmedi.

Büyük ihtimalle encoder ve ya kablosunda bir sorun var.Değiştirdiğimde düzelecek ancak sizin tecrübe ettiğiniz bir durum var mıdır ya da aklınıza gelen bir öneri var mıdır ?

Arıza çıktığı anda PLC ye bağlanıp diagnostic buffer dan ne hatası verdiğine bakmaya çalıştım ancak CPU tarafı normal olduğu için hatayı göremiyorum.FM 352 nin neden sf ledinin kırmızı yandığını görebilmemin ihtimali yok mudur ?

Biliyorum belki çok spesifik bir konu ama yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Saygılarımla,

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arıza çıktığı anda PLC ye bağlanıp diagnostic buffer dan ne hatası verdiğine bakmaya çalıştım ancak CPU tarafı normal olduğu için hatayı göremiyorum.FM 352 nin neden sf ledinin kırmızı yandığını görebilmemin ihtimali yok mudur ?
Diagnostic buffer da geçmişe yönelik hataların logunu da tutması gerekir.

Arkadaşlar sorunu çözdük.

Enkoder ve kablosu için sipariş açmıştık , ürünler geçenlerde geldi.İlk etapta kabloyu değiştirip takip edelim dedik.Normalde bu arızayı vardiyada 3 4 kere yapan makine 2 gündür sorunsuz çalışıyor.

Sorun enkoder kablosundan kaynaklanıyormuş.

Belki sizlerin de başına böyle bir sorun gelirse nasıl çözdüğümüzü belirtmek için yazdım.

İyi çalışmalar,

Arkadaşlar sorunu çözdük.

Enkoder ve kablosu için sipariş açmıştık , ürünler geçenlerde geldi.İlk etapta kabloyu değiştirip takip edelim dedik.Normalde bu arızayı vardiyada 3 4 kere yapan makine 2 gündür sorunsuz çalışıyor.

Sorun enkoder kablosundan kaynaklanıyormuş.

Belki sizlerin de başına böyle bir sorun gelirse nasıl çözdüğümüzü belirtmek için yazdım.

İyi çalışmalar,
merhaba, bende de bu modüle bağlı enkoder arızalı olabilir diye birebir aynısı ile değiştirdim. fakat modül sf hatası verdi .enkoderi okumadı. sonra eski enkoderi taktım arıza gitti. hiçbir şey alamadım.(gsd dosyası olmayan bir ürün, sonuç olarak neden çalışmadı anlamadım). modül sağlam. yedek enkoderi çalıştıramıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri