S7 300 4-20 ma VE 20-4 ma PID kontrol

"Evet dediğin gibi Gain değeri -(eksi) yapılırsa fb58 pid bloğu soğutma için kullanılıyor.
Fakat benim sıkıntım soğutma yapmak değil, vana nı ters çalışması 4-20 ma değil 20-4 ma çalışması."

Bu şekilde çalıştıracaksan ısıtma gibi düşüneceksin o zaman dediğin olur.
Gain değeri -(eksi) değil + artı yap

bende gain değerini + olarak ayarladım ve ısıtma yapıyormuş gibi fb58 bloğunu kullandım fakat vana soğutma vanası set değerini tutturmada baya uğraş veriyor . Malum fb58 ısıtmak için düşünüyor ama sistem soğuyor. O yüzden daha pratik bir yöntemi olabilirmi.
acaba.

Belkl Basit bir yoneem olarak dusune bilinir.....
PID blogun cikişini INT degerini 27648 degerinden cikartıp dan sonra cıkısa yazarsan terslenmiş olur.
mantıklı pid çıkışını mw100 atarım sonra 27648 den çıkarırım çıkan sonucu analog çıkışa gönderirim. Olabilir.
deneyeceğim.

bende gain değerini + olarak ayarladım ve ısıtma yapıyormuş gibi fb58 bloğunu kullandım fakat vana soğutma vanası set değerini tutturmada baya uğraş veriyor . Malum fb58 ısıtmak için düşünüyor ama sistem soğuyor. O yüzden daha pratik bir yöntemi olabilirmi.
acaba.
Genellikle HVAC uygulamaları yapıyorum Yani iki yollu vana, üç yollu vana hep kullandığım ürünler içerisindedir. Set değerini tutturamaman P:,I:, d: ayarlarından kaynaklanır yani senin ısıtma olarak düşünmen ve sistemi ters çalıştırmandan kaynaklanan bir problem değildir. Sistem niçin kullanılıyor? yani senin üç yollu vana açıp kapandığında sistem çok hızlı mı tepki gösteriyor? Sistemin tepki süresine göre Pıd değerlerini ayarlarsanız seti tutturabilirsiniz.
Baştan dediğim gibi ben S7300 le pıd uygulaması yapmadım ama genelde kendi kullandığım plc lerde hızlı tepki veren sistemler için ;
Örnekleme zamanı:0.1 sn
P:0.5
I:0.5(sn)
D:0 (sn) olarak giriyorum

yavaş tepki veren sistemler için ;
Örnekleme zamanı:30 sn
P:30
I:100(sn)
D:25(sn) olarak giriyorum

Herkese iyi çalışmalar.
Aynı PLC ile, soğutma uygulamalarında resimdeki gibi PID ayarlaması yapıyoruz, yardımcı olabilir.
Kolay gelsin...

PID.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çıkış int değerini invert ederek sonucu tersleyebilirsin.

L MW 100
INVI
T PQW 100

Arkadaslar elinizde s7 300 le pid kontrol icin dokuman video yazilim vb varsa paylasmaniz mumkun mudur

Arkadaşlar pid bloğunu yeni kullanmaya başlayacağım , set point ve process value olan feedback değerini anladım fakat ; çıkışta kontrol etmek istediğim inverter 0-50Hz arasında çalışmaktadır. Verdiğim setpoint ve aldığım process value değerine göre çıkışımdaki 0-50 Hz arası çalışacak inverter için hangi çıkışlara girmeliyim? ve 0-50 Hz'i nasıl scale edebileceğim? Konu hakkında yardımcı olabilecek bilgili arkadaşlar varsa çok sevinirim.

FB41 PID bloguyla ilgili bilgi Ektedir.

Ekli dosyalar

• pid_1.png
    pid_1.png
    150.8 KB · Görüntüleme: 47
  • pid_2.png
    pid_2.png
    85.5 KB · Görüntüleme: 44
Keşke s7 300 plc lerin tüm fonksiyonların ne işe yaradığını anlatan Türkçe doküman olsaydı.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri