S7 300 4-20 ma VE 20-4 ma PID kontrol

vvkaymak

Uzman Üye
Merhaba Arkadaşlar
Soğutma sisteminde kullanılan bir oransal vanamız var. Bu vanayı s7300 plc ile pid kontrol yaparak soğutma kontrolü yapıyoruz siemensin pid bloğu fb58 ile fakat soğutma vanası 4-20 ma değil 20-4 ma siemens fb58 pid bloğu soğutmada çalışırken soğutmak için ma çıkışını yükseltiyor.
fakat bizim vanada soğutmak için ma çıkışını düşürülmesi gerekiyor.
fb58 pid bloğunu 4-20 ma değil 20-4 ma çalışmasını sağlamak mümkün olurmu.
daha önce başına gelen varmı. Yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar.

Evet 0-20 mA yeni sistemlerin çoğunda kullanılmıyor. Arıza takibi açısından 4 mA ile başlatılıyor.

Benim de girişte böyle bir sorunum olmuştu. Debimetrelerde dönüştürücü kullanmıştım. Şimdi tam hatırlamıyorum yazıyı okuyunca gidip baktım fotoğrafını çektim.

Eğer sorun PLC üzerinde çözülemiyorsa dönüştürücü kullanın. Ben EMKO ESM9950 ile sorun yaşamadan konuyu çözdüm. Hem bu cihazları istediğiniz gibi kalibre edip ayrıca bir gösterge olarak kullanabiliyorsunuz. Hem de cihaz üzerindeki diğer ayarlar sayesinde kontrol bir defa daha elinizde oluyor.

P140205003.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
s7300 plc ile pid kontrolünü pek bilmiyorum ama Pid bloklarında genelde "ileri yön" "geri yön" olur buradan pıd blogunun yönünü değiştirisen çıkışı terslemiş olursun, yada pıd bloğunun referans girişi ile set girişinin yerlerini değiştirirsen gene çıkışı terslemiş olursun.
Başka bir yöntem ise analoğ kalibratör kullanmaktır. giriş min ,giriş max- çıkış min, çıkış max değerlerini yazarak değiştirebilirsin.
calibre.gif

Moderatör tarafında düzenlendi:
analog çıkışın gönderdiği sayısal değeri word değerinden çıkartarak çözebilirsin

Merhaba Arkadaşlar
Soğutma sisteminde kullanılan bir oransal vanamız var. Bu vanayı s7300 plc ile pid kontrol yaparak soğutma kontrolü yapıyoruz siemensin pid bloğu fb58 ile fakat soğutma vanası 4-20 ma değil 20-4 ma siemens fb58 pid bloğu soğutmada çalışırken soğutmak için ma çıkışını yükseltiyor.
fakat bizim vanada soğutmak için ma çıkışını düşürülmesi gerekiyor.
fb58 pid bloğunu 4-20 ma değil 20-4 ma çalışmasını sağlamak mümkün olurmu.
daha önce başına gelen varmı. Yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar.

Merhaba
Eger p degerini Yanı GAIN degerini - (eksi) alarak girersen pıd ters calişir.

Merhaba
Eger p degerini Yanı GAIN degerini - (eksi) alarak girersen pıd ters calişir.
Evet dediğin gibi Gain değeri -(eksi) yapılırsa fb58 pid bloğu soğutma için kullanılıyor.
Fakat benim sıkıntım soğutma yapmak değil, vana nı ters çalışması 4-20 ma değil 20-4 ma çalışması.
20 ma geldiğine vana tamamen kapanıyor. 4 ma geldiğinde tamamen açılıyor.
yani ters çalışması fb58 pid bloğuda 4-20 ma çalışıyor. benim istediğim 20-4 ma olarak çalışması.

merhaba,
PID için oluşturmuş olduğun DB bloğu aç.
LMN_HLM ve LMN_LLM dataları var. normalde birincisi=100 ikincisi=0
bunların yerini değiştir bi bakalım.

ayrıca kullanmış olduğun blok puls modunda çalışıyor gibi, bence FB41 'i dene.

zaten puls modunda kullanmıyorum direk analog çıkış olarak 20-4 ma oransal vanaya gönderiyorum.

"Evet dediğin gibi Gain değeri -(eksi) yapılırsa fb58 pid bloğu soğutma için kullanılıyor.
Fakat benim sıkıntım soğutma yapmak değil, vana nı ters çalışması 4-20 ma değil 20-4 ma çalışması."

Bu şekilde çalıştıracaksan ısıtma gibi düşüneceksin o zaman dediğin olur.
Gain değeri -(eksi) değil + artı yap

Evet dediğin gibi Gain değeri -(eksi) yapılırsa fb58 pid bloğu soğutma için kullanılıyor.
Fakat benim sıkıntım soğutma yapmak değil, vana nı ters çalışması 4-20 ma değil 20-4 ma çalışması.
20 ma geldiğine vana tamamen kapanıyor. 4 ma geldiğinde tamamen açılıyor.
yani ters çalışması fb58 pid bloğuda 4-20 ma çalışıyor. benim istediğim 20-4 ma olarak çalışması.
Belkl Basit bir yoneem olarak dusune bilinir.....
PID blogun cikişini INT degerini 27648 degerinden cikartıp dan sonra cıkısa yazarsan terslenmiş olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,148
Kullanıcılar
449,886
Son üye
Lama

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri