S7-300 çalışma zamanı hesaplama

dodo41

Üye
Arkadaşlar merhaba siemens S7-300 plc sev bir çıkışın ne kadar çalıştığını hesaplamak istiyorum.
I0.0 Q0.0 ladder devresinde Q0.0'ın kaç dakika çalıştığını ya da kaç saat çalıştığını hesaplamak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.
Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
şöyle yapabilirsiniz.

q0.0 aktif olduğunda, clock memory bitlerden 1 snlik olanı kullanıp bir sayaçla değeri arttırırsınız.yani clock memory bitten her gelen pulse ile bir değer 1 artar.O değeri 60 böldüğünüzde kaç dk çalıştığını bulmuş olursunuz.

bu arada hangi editörü kullanıyorsunuz tia portal mı simatic manager mı ?

Simatic manager Kullanıyorum.
plc de daha yeniyim.
clock memory bit nasıl kullanılıyor biraz daha açarmısınız.
örmeğin 10.000 saat çalıştı diyelim
bunu hafızada tutabilir mi?

şu an işteyim çok detaylı açıklayamıyorum .internetten clock memory bitle alakalı açıklamaları bulabilirsiniz. mantık şudur ;

dakikada 30 kere, 60 kere, 120 kere vs vs pulse verir.Dk da 60 pulse veren her 1 sn de bir pulse verir.

siz o pulse geldiğinde bir değeri 1 arttırırsınız. ( atıyorum md0 değerini 1 arttırın ) böylece şöyle bir netice çıkar, her saniye değer 1 artmış olur.2.dk nın sonunda değer 120 olur.bu değeri 60 a bölerseniz kaç dakika çalıştığını bulabilirsiniz.

Simatic manager Kullanıyorum.
plc de daha yeniyim.
clock memory bit nasıl kullanılıyor biraz daha açarmısınız.
örmeğin 10.000 saat çalıştı diyelim
bunu hafızada tutabilir mi?

Dodo41 Merhabalar;
PLC programı içinde hardware configiration içinde cpu üzerinde çift tıkla cycle/clock memory sekmesinde memory kutucuğunu işaretlerseniz,ve kutucuk yanında istediğiniz byte numarasını memory byte olarak kullanabilirsiniz ancak bu byte programda başka amaçla kullanamazsınız.
Clock memory byte 5. biti 1 sn lik sinyal üretir bu sinyali bir yükselen kenar ile bir adrese 1 arttırarak yazarsanız işinizi görür.

Kolay Gelsin

Step7'de kendi sistem bloklarının içeresinde run time meter diye
bir blok var onu kullanarak yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri