s7 200 encoder

arnvtss

Üye
merhaba arkadaşlar s7 200 cpu 224 ile encoderden ölçüm yapıyorum şöyle bir sorun ile karşılaştım mili sağa döndürüp solada döndürsem değer devamlı yükseliyor ben bunu tek sola çevirdiğimde yükselsin istiyorum sağa cevirdiğimde değer sabit kalsın istiyorum yardımlarınızı bekliyorum...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tek yön hızlı sayıcı komutunu kullanmalısın.sanırım.hsc0 dı

encoder ile s7-200 nasıl haberleştiriliyor öğrenebilirmiyim?

haberleştirme diye birşey yok.encoderde 6 adet kablo bulunur ve üzerinde de hangi rengin ne işe yaradığını yazar.sen +24v ve 0 yazav tere besleme vereceksin.a ucunu ise plc nin I0.0 ucuna bağla.sonra da microwini açıp hızlı sayıcıyı konfigure etmen lazım.bunun nasıl yapılacağını anlatmam zor.bende çok uğraşmadım bu konuyla . sana tavsiyem recep çetinin s7200 ile ilgili kitabı var onu al.çünkü orada hızlı sayıcı ile ilgili birsürü örnek var.

Hsc4 un altında a/b gırıslerı war ınların bırıncısını ı0.0sececeksın dıgerı otomatık olarak ı0.1 olacak

2 tane enconder s7200 nasıl bağlanır ve nasıl haberlestirilir?

LD SM0.0
MOVB 16#F8, SMB37 //Sayıcı yukarı yönde sayar tek yön
MOVD +0, SMD38
MOVD +0, SMD42
HDEF 1, 0 //virgülden önceki sıfır
sayıcıyı HC0..1..2..4 gibi
sonraki sıfır sayma modunu belirler
ENI
HSC 1

LD SM0.0
MOVB 16#F0, SMB37 //Sayıcı aşağı yönde sayar tek yön;
MOVD +0, SMD38
MOVD +0, SMD42
HDEF 1, 0
ENI
HSC 1

Yukarıda HSC1 kullanılmıştır.
Sayma modu 0 seçilirse
Encoder A veya B palsi ile I0.6 girişinden sadece yukarı veya aşağı sayarsınız
Sayma modu 1 seçilirse
I0.2 girişi ile sayıcı anlık değerini sayıcıyı resetleyebilirsiniz
Sayma modu 2 seçilirse
I0.2 girişi ile sayıcı anlık değerini sayıcıyı resetleyebilirsiniz
I1.1 girişi ile sayıcıyı başlatma ve durdurma gibi seçimlilik yapabilirsiniz.

Ayrıca S7-200 PLC lere aynı anda 4 farklı encoder bağlanıp ayrı ayrı 2 yönlü saydırma işlemi yaptırabilirsiniz.
kullandığınız HSC tipine göre encoderları olması gereken girişlere bağlamanız gerekir
iki yönlü saydırmada
RESET VE START UÇLARI KULLANILMADIĞINI DÜŞÜNEREKTEN
HSC0 I0.0 İLE I0.1
HSC1 I0.6 İLE I0.7
HSC2 I1.2 İLE I1.3
HSC4 I0.3 İLE I0.4
UÇLARINA ENCODER A VE B sinyalleri bağlanıp her bir sayıcı için ayrı konfigrasyon yazmanız gerekmektedir.
yukarıda verdiğim sadece HSC1 e ait olup aynı konfigrasyonu diğer tüm sayıcılar için sayıcı tip numarasını değiştirerek çoğaltabilirsiniz.

Yukarıdaki konfigrasyon PLC lerde sadece açılışta bir kez çalıştırılır. daha sonra tekrar çalıştırma hem işe yaramaz hem de hata verebilir bu nedenle konfigrasyonlar ayrı alt programlara yazılıp her biri ilk tarama biti olan SM0.1 ile ana program dan çağırılır.

2 tane enconder s7200 nasıl bağlanır ve nasıl haberlestirilir?

Arkadaşlar simens s7-200 de maximum 2 adet encoder baglama sansınız wardır.I0.0 ve I0.1 e bunlar plc nin hızlı sayıcı, v.s. gibi yüksek frekansta sinyal alabilme kapasitesine sahip olan girişleridir.

Encoder ile plc baglantısı da cok kolaydır .herhangi bir haberlesme protokoline gerek yoktur.sadece encoderin besleme baglantılarını yapın ve sinyal cıkısını plc nin girişine baglayın(I0.0-I0.1 olmak üzere) internette veya cesitli kitaplarda arastırırsanız encoder okumak icin interuplı bir bloga ihtiyacınız wardır.Onuda yaptıktan sonra degeri direk okuyabilirsiniz.

Sayın dalton_0049 arkadaşım,

S7-200 PLC cpu tipine göre hızlı sayıcı sayısı değişir.

CPU 221 ve 222 de ileri geri yani 2 fazlı sayarsanız 2 adet tek fazlı yani tek yön sayacaksanız 4 adet hızlı sayıcı vardır.

CPU 224 224XP ve 226 226XM de ileri geri yani 2 fazlı sayarsanız 4 adet tek fazlı yani tek yön sayacaksanız 6 adet hızlı sayıcı vardır.

Ayrıca iki yönlü sayımların hızı tüm CPU tiplerinde 20KHZ tek yönlü sayımların hızı 30 KHZ dir.
Siemens katolog verilerini incelerseniz görebilirsiniz.
Aksi takdirde verdiğiniz bilgiler diğer üye arkadaşlarda yanılmalara ve yanlış bilgilenmelee neden olur.

S7-200 CPU SEÇİM TABLOSU TEKNİK VERİLER

s7-cpu.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri