S7 1200 Yükselen Kenar ile HSC sıfırlama

osmanweb16

Üye
Merhaba

Siemens PLC kullanmaya yeni başladım.
Hızlı sayıcıdan encoderimi saydırıyorum. Ancak i1.3 girişindeki sensörün yükselen kenarı ile ID1004 ü 0(sıfır) yapamıyorum. Yükselen kenar işlevine üst tarafa yani OPERAND kısmına i1.3 INOUT kısmına ise M201.3 yapıyorum. Ancak yükselen kenar değilde I1.3 ün normal açık kontağını bağlayınca sıfırlama işlemi gerçekleşiyor. Benim bu işi yükselen kenar ile yapmam gerekli. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

Yazdığınız sorun, programın çalışma hızı ile ilgili gibi geldi bana,

size önerim; program içerisinde yükselen kenarı kullandığınız satırın/network'un yerini değiştiriniz,

yani yukarılarda ise aşağıya alınız veya aşağılarda ise yukarı bir yerlere taşıyınız.

Benzer bir sorunu ben bu şekilde çözmüştüm.

Kolay gelsin.

Dediğinizi yaptım ancak olmadı. Resimde ilgili alan gözüküyor. Yanlış yaptığım birşey mi var acaba? Resimde düşen kenar kullandım ama yükselen yada düşen kenarda yapsam hiçbirşey değişmiyor.

7kMymP.jpg

Eklediğiniz şemayı inceledim,
resim fazla büyümediği için çok net göremedim ama görebildiğim kadarıyla aynı "düşen kenar" kontağını iki satırda da kullanmışsınız. Bence hata buradadır, düşen kenar bir çevrim süresinde yalnızca 1 pals gönderdiği için alt kısımdaki/satırdaki kenar kontağınız etkisiz hale gelmektedir.

"düşen kenar" kontağını iki satırda da kullanmışsınız. Bence hata buradadır, düşen kenar bir çevrim süresinde yalnızca 1 pals gönderdiği için alt kısımdaki/satırdaki kenar kontağınız etkisiz hale gelmektedir.doğru teşhis

anlamadığım yükselen kenarla mı yapmak istiyordunuz? düşen kenarlamı?

Yükselen kenar ile yapmak istiyorum. Resimdeki düşen kenarlara aldanmayın oradaki harf P olsada birşey değişmiyor.

z1.png
z2.png
z3.png
z4.png

hangi ob lerde kullanıldığına dikkat

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye