S7-1200 modbus rtu

mekmühh

Üye
Merhabalar ,

S7-1200 modbus rtu dan haberleşmeye çalışıyorum master bloğumda 80C8 hatası alıyorum . Master bloğu sürekli busy geliyor daha sonra error gelip gidiyor .Hatanın açıklamasında kontrol edilmesi gerekenleri kontrol ettim haberleşme ayarları ve kablo bağlantıları doğru. Hem bilgisayarda modbus slave smülatörden deniyorum hem de sahada kullanacağım cihazdan deniyorum ama bir sonuç alamadım. Daha önce çok kez haberleştim o programı da kullandım ama sonuç vermedi . Yardımcı olabilir misiniz ?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhaba
modbus bloklarının online iken resimlerini çekermisin. oradan başlayalım incelemeye.
haberleşme meşgul hatası bu
Ayrıca slave cihaz ve adedi nedir?

merhaba
modbus bloklarının online iken resimlerini çekermisin. oradan başlayalım incelemeye.
haberleşme meşgul hatası bu
Ayrıca slave cihaz ve adedi nedir?
1 adet enerji analizörüm ve 6 adet de debimetrem var ama şuan sistemden ayrı sadece debimetre ile haberleşme sağlamaya çalışıyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (47).png
    Ekran Görüntüsü (47).png
    375.8 KB · Görüntüleme: 121
  • Ekran Görüntüsü (48).png
    Ekran Görüntüsü (48).png
    354.5 KB · Görüntüleme: 100
hersey dogru gorunuyor.
MB_MASTER bloğunun REQ girişine bağladığın 2hz kontağı positif kenarda yapıp denermisin.

kablonun A-B uçlarını yer değiştiripde deneyebilirmisin

İkisini de denedim , ayrıca modbus poll programı üzerinden debimetreden veri de okuyabiliyorum.

tia portalın hangi versiyonu bu?
kütüphaneden RTU klasorunun içindekilerimi seçip, sürükledin?

birde hangi donanım parçasını taktın plc ye?

plc versiyonunu şu yüzden sordum . ben V17 kullanıyorum ve bazı haberleşme ayarlarını elle yapmak zorunda kaldım.

v15.1 kullanıyorum ayrıca v16 ile de denedim. Modül ise CB 1241 RS485 . Kütüphaneden ise modbus bloğunu kullandım . Aslında diğer Rtu bloğunu da denedim . Daha önce aynı blokları vs kullanmama rağmen sıkıntı yaşamamıştım , eski yaptığım projelerde ki haberleşmeleri de denedim ama aynı .

Bende daha önce CM 1241 modullerini kullanmıştım. fark olmaması lazım arada.
donanım ayarların nasıl peki?

bu debimetrenin kodunuda paylaşırmısın.

buradan bir arkadaşla bakarken en son kablo yerini değiştirdik , aslında yanlış oldu ama çalıştı yani bu şekilde çözüldü .

haberlesme kablosundan bahsediyorsan. evet ters siemens ile diğer cihazlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri