S7 1200 encoder uygulaması

Aslnfkrt

Üye
Herkese merhabalar iyi günler dilerim, S7 1200 de bir encoder uygulaması yapıyorum ama işin içinden çıkamadım çok rica ediyorum encoder bilgisi olan biri geri dönüş yapabilir mi

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
plc den hiç anlamam fakat enocder hakkında bilgi vereyim. 2 adet faz farklı kare dalga çıkışın var. A ve B diye. birde bunların tersi çıkışları ayrıca index çıkışı var. çözünürlüğe göre 1 turda 300 pulse ,500 pulse kaç pulse ise tam bir turda hem A dan hemde B den bu pulse leri alıyorsun. A fazı B fazının önünde ise atıyorum saat yönünde olduğunu, B fazı A fazının önünde ise saat tersi yönünde olduğunu anlayabilirsin. index i istersen tam tur attığını , yada kaç tur attığını anlamak için kullanabilirsin. yazılımına kalmış. pozisyon kontrolü , hız , vs.. genelde 5v çıkışlı oluyorlar. bir npn transistor ile plc ye girebilirsin. pull up dirençleri ile open collector olarak alabilirsin. 12-24 çıkışlı olanlarıda olabilir.

plc den hiç anlamam fakat enocder hakkında bilgi vereyim. 2 adet faz farklı kare dalga çıkışın var. A ve B diye. birde bunların tersi çıkışları ayrıca index çıkışı var. çözünürlüğe göre 1 turda 300 pulse ,500 pulse kaç pulse ise tam bir turda hem A dan hemde B den bu pulse leri alıyorsun. A fazı B fazının önünde ise atıyorum saat yönünde olduğunu, B fazı A fazının önünde ise saat tersi yönünde olduğunu anlayabilirsin. index i istersen tam tur attığını , yada kaç tur attığını anlamak için kullanabilirsin. yazılımına kalmış. pozisyon kontrolü , hız , vs.. genelde 5v çıkışlı oluyorlar. bir npn transistor ile plc ye girebilirsin. pull up dirençleri ile open collector olarak alabilirsin. 12-24 çıkışlı olanlarıda olabilir.
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim encoderin ne olduğu konusunda bilgim vardı sizin söyledikleriniz de oldukça faydalı oldu sağolun. Encoderin programlama kısmında biraz yardıma ihtiyacım var şuanda
Hocam teşekkür ederim bağlantıda şuan da bi sıkıntım yok ama programlama da sürücü den verdiğim frekansı encoder daki pulse değerine göre karşılaştırıp tekrardan hangi frekans olduğunu göstermek istiyorum şuan bununla ilgili bir kaç yaptım fakat komplex bir durum oldu o konuda yardıma ihtiyacım var

hocam encoderin temel pulse okuma bilgileri bunlar buralarda sıkıntım yok programı tam olarak yapamadım sıkıntım orada . şimdi örneğin sürücüye 5 hz verdim ve encoder 5 hz hızında saymaya başladı ben bunu 10 hz veya başka bir hz çektiğimde arada ki farkı alıp oaranlamasını yaptırmak istiyorum olayın can alıcı tarafı bu . mesela sonsuz sayan bir fonksiyonu 1 saniye de anlık değerini nasıl bir blokta yapmam gerekiyorişin bu tarafları kaldı

Doğru anlamış mıyım?
Aslında donen motorun kaç sinyal gönderdiğini değil, kaç hz ile döndüğünü bulmak istiyorsunuz öylemi???

Doğru anlamış mıyım?
Aslında donen motorun kaç sinyal gönderdiğini değil, kaç hz ile döndüğünü bulmak istiyorsunuz öylemi???
kesinlikle doğru anlamışsınız

Zaman kesmesi kullanarak belli bir zaman aralığında gelen sinyalleri sayın. Misal; 100 milisaniyedeki sinyali saydı iseniz, 10 katı ile saniyedeki sinyali, bunun 60 katı ile dakikadaki sinyali bulursunuz.

Bir turun kaç sinyal üreteceği direk bağlama veya dişli kayış oranı ile mekanik yapıda bellidir.

Bulduğunuz rakamı bir turun sinyal sayısına bölerek kaç devir döndüğünü hesaplarsınız.

Yoksa...
Budamı gol değil :)

Zaman kesmesi kullanarak belli bir zaman aralığında gelen sinyalleri sayın. Misal; 100 milisaniyedeki sinyali saydı iseniz, 10 katı ile saniyedeki sinyali, bunun 60 katı ile dakikadaki sinyali bulursunuz.

Bir turun kaç sinyal üreteceği direk bağlama veya dişli kayış oranı ile mekanik yapıda bellidir.

Bulduğunuz rakamı bir turun sinyal sayısına bölerek kaç devir döndüğünü hesaplarsınız.

Yoksa...
Budamı gol değil :)
hocam haklısınız ama bu zaman kesmesi kullanarak belli bir zaman aralığında gelen sinyalleri sayma olayını nasıl yapıcam , sonsuz sayan bir fonksiyondan durdurmadan nasıl değer alınmalı sizce

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri