sıra klemensler

dinamocu

Üye
arkadaşlar maalesef ülkemizde üretilen ve piyasada genellikle elektrik tesisatçılarının da çok kullandığı sıra klemensler bence kötü tasarlanmış bir ürün.klemense taktığınız bakır iletken kabloyu vida direk olarak eziyor ve kırılganlaştırıyor.halbuki bazı sıra klemenslerde vida ile iletken arasına metal kaplamalı tampon eleman kullanılmış.ve dikkat edin vidayı biraz tornavida ile zorlayın hemen klemensin yalama olduğunu göreceksiniz.kaliteli üretim yapanlar vardır ona bir sözüm yok ama çoğunlukla satılan klemensler adi tasarım.ve bir çok yangın ve arızalar bu kötü temas sağlayan adi yapılan klemenslerden geçiyor.ve bunlara bir de tse kalite belgesi veriliyor.

Sıra klemenslerde kablo ucu kullanılırsa( çok telli kablolar için) bu sorun nispeten çözülmüş olur.
Genelde ithal olanlarda o tampon oluyor ve güzel bir şey.
Bir de şunu söylemek isterim.Bana bir ustam bunun avrupa ülkelerinde böyle yapıldığını söylemişti.Ben de öyle uyguluyorum.Yeriniz müsaitse sizin de öyle yapmanızı öneririm.Klemense kabloyu karşılıklı iki ucundan değil de,kabloyu önce normal burarak ek yaptıktan sonra,üzerine klemens geçirip sıkarsanız,hem kötü temas ve oksitlenme sorunu yaşamazsınız,hem de gevşeme ihtimali çok düşük olur.
Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,460
Kullanıcılar
450,402
Son üye
FurkanYAPC

Yeni konular

Geri