sıcak malzemeyi algılaması için sensör önerileriniz?

1000-1200 derece civarında sıcaklığı bulunan bir malzemeyi nasıl bir sensörle algılayabiliriz?nasıl bir sensör olmalı?tercih sırasında nelere dikkat etmemiz gerekir?cvplar için şimdiden tşkler...

300-4000 mm uzaklığı arasında çalışan Datasensör S80-MH-5-Y09 sanırım işinizi görebilir.Ama her ne olursa olsun bu cihazın çalışma sıcaklığı +50 derece olduğundan malzemeye mümkün olduğu kadar uzak tutmanız ve mümkünse sensörün gövdesini soğutmak için bir fan bağlamanız gerekebilir.Biz yaptık oldu çünkü:)
(Fanı uzakta bir yere bağlayıp pimaş tipi borularla havayı taşımak daha iyi olacaktır)

1000-1200 derece civarında sıcaklığı bulunan bir malzemeyi nasıl bir sensörle algılayabiliriz?nasıl bir sensör olmalı?tercih sırasında nelere dikkat etmemiz gerekir?cvplar için şimdiden tşkler...

sıcaklığı 1000-1200 derece olan bir malzem ya eriyik halindeki alüminyumdur, yada katılaşmaya başlamış demir çeliktir yada cam dır, diye tahmin ediyorum.

1000-1200 derece sıcaklıktaki malzemelerin yaydığı ışık yani o kırmızılık infrared dalga boyuna geçer ve özel olmayan tip sensörler genelde algılamada sorun yaratırlar.malzemenin gönderdiği infrared ışığa bakan herşey, infrared etki dolayısıyla ısınır bu yüzden sensör mümkün olduğu kadar uzak olmalı malzemeye, uzak olamıyorsada soğutma plakası ile soğtulmalıdır.ek olarakta infrared etkiden korunmalıdır.

sırf bu işi yapan özel tip sensörler SICK te var, 1600 derecedeki eriyik demir çeliği bile 20 mt.den algılayan, seviyesini ölçen tiplerde var.Ürün tipi var ama uygun ürün için Biraz daha detay verirseniz daha kolay yardımcı olabilirim.istenen seviye ölçümümüdür, yoksa var yok kontrolümüdür.sensör nerde durcak, reflektörlümü olcak.

Kısacası her fotosel bu uygulamaya çözüm olamaz.

Dünya da ve Türkiye de uygulaması yapılmış, çalışan bi çok örnek vardır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sayın santralkurdu

Ekli pdf dosyasındaki ürünlerden seçim yapabilirsiniz.
Ben 1ML Serisi 450-1740C derece aralığındaki ürünü kullanıyorum ve memnunum.

Ekli dosyalar

• tr_raytek.pdf
    1.3 MB · Görüntüleme: 69
Sicak metal algilamak icin delta kullaniyoruz.
DELTA: Sensors and Systems for the Steel Industry
Kasasi uzerinde sogutma suyu giris cikisi ve onunde toz birikmesini engellemek icin hava girisi var.

Ayrica Teori elektrik isimli, karabukteki bir firmanin Cinden getirdigi dedektorler var. Kendiniz dis muhafaza yapip muhafaza icinden su dolastirirsaniz oldukca ucuza geliyor.

Raytek urunleri de iyi. Ayrica satin alacaginiz termal kilif ile dedektorunuzu metale yakin calistirabiliyorsunuz...

Kasasi uzerinde sogutma suyu giris cikisi ve onunde toz birikmesini engellemek icin hava girisi var.

Ayrica Teori elektrik isimli, karabukteki bir firmanin Cinden getirdigi dedektorler var. Kendiniz dis muhafaza yapip muhafaza icinden su dolastirirsaniz oldukca ucuza geliyor.

Raytek urunleri de iyi. Ayrica satin alacaginiz termal kilif ile dedektorunuzu metale yakin calistirabiliyorsunuz...

Sayın aykanat bahsettiğiniz delta ürünlerini kullnıyorum bahsettiğiniz ürünün iki tipini kullanıyorum birtanesi noktasal olarak algılama diğeri scan (tarama) olarak algılama scan olarak algılamada analog 0.10V çıkış mevcut.
Raytek sensörde sıcaklık değerini anlık olarak plc taşıyabileceğiniz 4-20mA çıkış mevcut ayrıca sensörün arkasında sıcaklığı okuyabileceğiniz digital gösterge mevcut,parametre ayarlarını yaparak ayarlanan sıcaklık değerinin üzerine çıkıldığında kontak çıkışı alabilirsiniz.
Ek olarak delta kullanım yerleri gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• hadde algılayıcılar.pdf
    1,006.1 KB · Görüntüleme: 33
Burda istenilen sıcak metalin var/yok kontrolümü yoksa, sıcaklık değeri ölçümümü.Yanlış oalrak algılamış olamyımda.benim önerdiğim ürünler sıcak metal var/yok kontrolü.

Benim bahsetmiş olduğumda ürünlerle hemen hemen aynı özellikler.hem toz kılıfı, hemde su soğutma için ek parçaları mevcut.

Sayın santralkurdu

Ekli pdf dosyasındaki ürünlerden seçim yapabilirsiniz.
Ben 1ML Serisi 450-1740C derece aralığındaki ürünü kullanıyorum ve memnunum.

anladığım kadarıyla bu tip ürünler sıcaklık ölçüyor değilmi, var yok kontrolü yapmıyor.bilmediğim için soruyorum.eğerki sıcaklıkta ölçüyor ise bize zaman zaman bu ürünlere ihtiyacımız oluyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
anladığım kadarıyla bu tip ürünler sıcaklık ölçüyor değilmi, var yok kontrolü yapmıyor.bilmediğim için soruyorum.eğerki sıcaklıkta ölçüyor ise bize zaman zaman bu ürünlere ihtiyacımız oluyor.

Sayın FATEK_EXPERT:
Benim kullandığım ürün 450C derece ile 1740C derece arasında ölçüm yapıyor.
cihaz bu sıcaklık değerini kendi üzerindeki digital göstergeden gösteriyor.Ayrıca sıcaklık bilgisini 4-20mA olarak bize veriyor.Bu cihazın parametre kısmından hangi sıcaklık değerinde kontak vermesini istiyorsanız o değeri parametreden giriyorsunuz ve ayarladığınız sıcaklık değerinin üzerine çıkıldığında kontak bilgisi alıyorsunuz.Kısaca hem kontak çıkışı var hemde analog çıkış mevcut yani her ikisi birlikte var.

Raytek Sonderece kaliteli bir üründür, ancak ölçüm yapabilmesi için yüzeyde korozyon olmaması ve ölçülen elemente göre emisyonunun ayarlanmış olması gerekir. Sadece sıcak bir şeyin varlığını tespit etmek istiyorsanız; o zaman yine rayteğin bu tarz kuru kontak çıkışlı modelleri vardır.

Seneler önce İzmit MANNESMAN boruda benzer bir uygulamada yüzeydeki renkten bile hatalı ölçüm yapıyordu. (hata oranı % 5 ler içindeydi ancak bizim mecburiyetimiz neredeyse %1 den küçük olması gerekiyordu)

sıcaklık yüksekse ve analog değer alacaksan pyrometer tavsiye ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri