SİGORTA KUTUSUNUN YERİNİ DEĞİŞTİRCEM YARDIM LÜTFEN...

birol oz

Üye
Merhaba arkadaşlar.. benim dairenin sigorta kutusu mimari hata nedeniyle vestiyerin konulacağı yere yapılmış. dolayısıyla köşeye tam oturması gereken vestiyerle gömme yapılamayan sigorta kutusu arasında hayli boşluk oluştu ve çok çirkin duruyor. aklımdaki soruları cevaplarsanız çok sevinirim.
1) sigorta kutusunu kablo ekleyerek diğer köşeye çekersem ilerde ekleme nedeniyle elektrikte bir sıkıntı yaşarmıyım.
2) bu ekleme için kabloların birleştirilmesinde özel bişey kullanmam gerekir mi yoksa bağla gitsin şeklinde olur mu..
3) bu iş için illa ki bir elektrikçiye ihtiyaç var mı yoksa az çok anlayan biri olarak yapsam olur mu..

Ekte bir foto var orda herşey açık zaten..
teşekkürler...

Ekli dosyalar

• WP_20141126_003.pdf
    176.9 KB · Görüntüleme: 69
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
istediğimiz sorulardan başlayabiliyorsak eğer :)
3) illaki elektrikçi çalıştırmaya ihtiyacınız var hattı sayaç panosundan keseceksiniz çünkü.
1) ek yaptığın yerde direnç oluşur.
2) çeşitli ek yapma yöntemleri vardır bana sorarsan ag ısı büzüşmeli ek mufları var onları kullanmanızı tavsiye ederim.

ek yaptığım yerde direnç oluşursa ne gibi zararı olur.. cahilliğime verin lütfen..

bir de elektrikçi çağırsam çok mu masraflı olur..aşağı yukarı bunun piyasası nedir acaba...

Az çok anlamakla olmaz bu işler.Mesleğiniz değilse eğer işin ehli olan kişilere yaptırmalısınız.
Ayrıca fotoda devasa bir sigorta kutusu görüyorum,o nasıl bişey öyle yahu:)
Sigorta kutusunun bulunduğu yeri buat olarak kullanıp gerekli kablo eklerini
orda yaptırabilirsiniz..İletkenlerin sarma yöntemi ile biribirine bağlanıp klemensle
sağlamlaştırılması uygun olur..Sonuçta ek yapacağınız kablo kesitleri 2.5 mm.
Kolon hattı da 4 veya 6 mm dir.Bence normal ek yaparak sigorta kutunuzu uygun bir yere
monte ettirebilirsniz..Adem ustamızın dediği gibi daha garanti çözüm muf tur tabiki ama bence
çok fazla gerek yok,basit şekilde halledilebilir problem olmaz..

Buatlarda hep ek var sigorta kutusunda olsa ne olur? Hiçbir şey olmaz. Ekleri sağlam yapın gevşeklik olmasın. Sigorta kutusuna uygun klemensler kullanarak ek yapın. Sigorta panosunu istediğiniz yere alın. El becerini bilemem ve elektrikten ne kadar anladığını da ? Kablolara işaretleme yap illa sen yapacaksan.

Ev içinde sigorta kutusunun yerine değiştiriken adam akıllı bir ek yapilirsa sorun yaşamazssin. Ve şu olayi göz önüne alman lazim.
Sikorta kutun sadece linye hattindan oluşuyor ise çok rahatlikla siz bile yerini değiştirebilirsiniz. ama sigorta kutusu içinde kablo ekleri ve yoğunluğu varsa biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Eğer dilinizde ve aklınızda ACABALAR gibi bir terim vara direk elektirikçi çağırmaniz dah auygundur.

cevaplar için çok teşekkür ederim. Acaba elektrikçi çağıracak olsam aşağı yukarı bu işin hakkıyla ücret aralığı ne kadar olur... bütçem çok sıkıntılı, fazla tutarsa sanırım ben girecem tırsa tırsa...

bir de akşam o aralığın fotosunu tam çekeyim.. sanki elektrik girişi üst köşeden açık kablo ile kutuya geliyordu.. yani duvarın içinden kutunun olduğu yere çıkmıyor gibiydi.. eğer öyleyse daha farklı imkanlar da oluşabilir..

malzemeli 200 tl uygun gibi..ek mesafesine gore daha da artabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri