Sürücüler ve Kablo seçimi

tarikkeem

Üye
Merhabalar ,
37kW gücünde bir motorum var simaris üzerinden hesaplama yapıyorum ve bu motoru 200 m ileriden besleyeceğim düz yol verme yaptığım zaman 50'lik kablo kullanmam gerektiğini gösterirken işin içine sürücü girdiği zaman 16'lık kablo kesiti gösteriyor bir yerde bir hata mı var yoksa sürücüler ile ilgili farklı bir şey mi oluyor aydınlatırsanız çok memnun olurum.
İyi forumlar.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
35 mm kablo , sürücü için gereklidir. Sımarıs e bir daha kontrol et, belki bir yerde atladıgın bir done vardır.
200 metre için gerilim düşümü ile 50 lik çıkardı. Sürcü olunca 16 çıkarıyor anlamış değilim.

merhaba benimde benzer bir sorum olacak, kurduğum makina daki aşağıdaki motorlar var bunlar için sinamics g120 sürücüler aldım, kablolama aşamasında seçeceğim kablo kesitleri motor etiketlerinde yazan amper değerlerine göre mi olmalı acaba? hangi kesitleri tercih etmem lazım?

11 kw 17 A
3 kw 6,3 A
0.25 kw 1,0 A

teşekkürler

merhaba benimde benzer bir sorum olacak, kurduğum makina daki aşağıdaki motorlar var bunlar için sinamics g120 sürücüler aldım, kablolama aşamasında seçeceğim kablo kesitleri motor etiketlerinde yazan amper değerlerine göre mi olmalı acaba? hangi kesitleri tercih etmem lazım?

11 kw 17 A
3 kw 6,3 A
0.25 kw 1,0 A

teşekkürler
Konuyu farklı yere açsanız daha sağlıklı olurdu.
Öncelikle motor anma akımları etiket değerlerinden belirlenmelidir. Motorlarda akım hesabı yerine bu sonuç doğru olmaktadır. Sonra kullanılacak kablonun akım ve ısı yönünden uygunluğu olabilir fakat gerilim düşümü de kontrol edilmelidir. Mesafesi nedir bu bilinmelidir. Kablo yerden mi havadan mı geçecek buna bakılmalıdır. En sonunda gerilim düşümü uygun değerden küçük ise ve kablonun akım taşıma kapasitesi de anma akımından düşükse kablo seçime uygun denilmektedir.

Konuyu farklı yere açsanız daha sağlıklı olurdu.
Öncelikle motor anma akımları etiket değerlerinden belirlenmelidir. Motorlarda akım hesabı yerine bu sonuç doğru olmaktadır. Sonra kullanılacak kablonun akım ve ısı yönünden uygunluğu olabilir fakat gerilim düşümü de kontrol edilmelidir. Mesafesi nedir bu bilinmelidir. Kablo yerden mi havadan mı geçecek buna bakılmalıdır. En sonunda gerilim düşümü uygun değerden küçük ise ve kablonun akım taşıma kapasitesi de anma akımından düşükse kablo seçime uygun denilmektedir.
aynı başlık ile yeni bir konu açmak yerine mevcut bir konuyu devam ettirmek istemiştim.

kablolar pano dan motora geçecek, 2-3 metrelik kablolar olacak, ısı normal ortam koşullarında çalışacak ( 4-40 derece aralığı diyebiliriz)

aynı başlık ile yeni bir konu açmak yerine mevcut bir konuyu devam ettirmek istemiştim.

kablolar pano dan motora geçecek, 2-3 metrelik kablolar olacak, ısı normal ortam koşullarında çalışacak ( 4-40 derece aralığı diyebiliriz)
Hesaplamaları basit bir şekilde ekledim fakat şunu da belirtmek isterim;
İç tesisler yönetmeliğine göre priz ve aydınlatma devreleri için 2.5mm2 linye hattını minimum kılmakta. 1.5mm2 ise aydınlatma sortisi olarak belirtilmekte minimum kesit olarak. Burada da motor kablosu en az 2.5mm2 olmalı. 1.5mm2 olarak hesaplananları 2.5mm2 olarak bağlayın bence. Aydınlatmada kullanılan kablo motor devresinde kullanılmamalı bence.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230207_234925_com.eecalculationsfree.android.jpg
    Screenshot_20230207_234925_com.eecalculationsfree.android.jpg
    77.8 KB · Görüntüleme: 30
  • Screenshot_20230207_234916_com.eecalculationsfree.android.jpg
    Screenshot_20230207_234916_com.eecalculationsfree.android.jpg
    78.7 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_20230207_234858_com.eecalculationsfree.android.jpg
    Screenshot_20230207_234858_com.eecalculationsfree.android.jpg
    78.2 KB · Görüntüleme: 15
Hesaplamaları basit bir şekilde ekledim fakat şunu da belirtmek isterim;
İç tesisler yönetmeliğine göre priz ve aydınlatma devreleri için 2.5mm2 linye hattını minimum kılmakta. 1.5mm2 ise aydınlatma sortisi olarak belirtilmekte minimum kesit olarak. Burada da motor kablosu en az 2.5mm2 olmalı. 1.5mm2 olarak hesaplananları 2.5mm2 olarak bağlayın bence. Aydınlatmada kullanılan kablo motor devresinde kullanılmamalı bence.
teşekkür ederim üstadım

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri