Süper Kapasitör ve Akü'nün Birlikte Kullanımı

BozBeyaz

Üye
Selamlar,

Bir süperkapasitör, aldığı şarjı ne kadar süre muhafaza edebilir?

Süperkapasitörlerin şarjı muhafaza etme süresi ile ilgili anlayabileceğim bir kaynak bulamadım. Size danışmak isterim.

Aslında amacım; 40ah bir kuru aküyü bir saat gibi kısa bir sürede şarj edebilmek. Bunun için süperkapasitör kullanabileceğimi sanıyorum. Örneğin süperkapasitörü 1 saatte şarj edip sakladığı enerjiyi 12 saat boyunca kuru aküleri şarj etmesi için kullanabilir miyim?

Şu üründen söz ediyorum; https://tr.aliexpress.com/item/4000032214736.html

Bu ürünü 5 adet seri bağlayarak ivedi durumlarda akü grubunu desteklemek istiyorum. 6 saat makul, 24 saat tutabiliyorsa fevkalade. 100-200watt gibi bir enerji sağlayabilirse ihtiyacımı karşılayacaktır.

Kullanım amacımı ifade etmek adına; güneş paneline bağlı12v 40ah bir akü grubu mevcut. Güneşsiz bir günde, jeneratörü 1 saat çalıştırıp şarj edeceğim süperkapasitörleri akü grubunu şarj etmek için kullanmayı planlıyorum. Jeneratörü saatlerce çalıştırmak yerine bir saat çalıştırıp 10 saatlik şarj işlemini süperkapasitöre yaptıbilmeyi ümit ediyorum.

Şu üründen söz ediyorum; https://tr.aliexpress.com/item/4000032214736.html

Bu ürünü 5 adet seri bağlayarak ivedi durumlarda akü grubunu desteklemek istiyorum. 6 saat makul, 24 saat tutabiliyorsa fevkalade. 100-200watt gibi bir enerji sağlayabilirse ihtiyacımı karşılayacaktır.

Kullanım amacımı ifade etmek adına; güneş paneline bağlı12v 40ah bir akü grubu mevcut. Güneşsiz bir günde, jeneratörü 1 saat çalıştırıp şarj edeceğim süperkapasitörleri akü grubunu şarj etmek için kullanmayı planlıyorum. Jeneratörü saatlerce çalıştırmak yerine bir saat çalıştırıp 10 saatlik şarj işlemini süperkapasitöre yaptıbilmeyi ümit ediyorum.
akü kapasitesini ve dolayısıyla şarz akımını artırıp uzun kullanmak daha mantıklı.

Bu kapasitorden 5 tane aldığınızda 1100 TL yapıyor. Koruma kartları gümrük vergisi dersen bu size 1500 TL ye yakına gelir. Bunu sarj edecek guc kaynagi lazim. Astarı yüzünü aşıyor.

En büyük sorun da bu kapasitorler akünün kapasitesinden düşük kalacaktır. Yani bu kapasitorleri bir kez sarj edip bu şarjla akunuzu tam dolduramazsiniz.

mesela siz kapasitörleri 14volta şarz ettiniz. bu kapasitör ile aküyü şarz etmek için ayrıca bir cihaz lazım. kapasitörü aküye direk paralel bağlarsanı aşırı akım oluşur.
ayrıca mesela akünüz 11v olsun.
kapasisörün 14-11=3v luk şarzından yararlanabilirsiniz.

Güneş panelli bir sistem için kulağı tersten göstermeye çalışacağınıza, amacınıza uygun, hızlı şarj desteklı aküyü bulmak işinizi görecektir. Şebeke elektriği yokken ben de panellerin yetersiz olduğu zamanlarda jeneratörü yarım saat, bir saat gibi çalıştırıp o sürede aküyü hızlı bir şekilde şarj etmeyi düşünüyordum. Şu an şebeke yaklaşık 3 aydır bağlı olduğundan bu plana gerek kalmadı. Tabi bu iş için nispeten kurşun akülere göre pahalı olan, hızlı şarjı detekleyen lityum tabanlı Lityum Demir Fosfat (LiFePO4 - LFP) veya Lityum Titan Oksit (LTO) akülerden edinmek gerekiyor. Panellerin beslediği LFP aküyü şebeke kesintilerinde devreye alacak şekilde planlıyorum. Bunun için röle tertibatı ve uygun güçte kapasitör kullanacağım. Henüz denemedim ama kamera kayıt cihazı için 6800 veya 10000 uF 16V kondansatör röle boşluğunda işe yarar diye düşünüyorum.

Bu kapasitorden 5 tane aldığınızda 1100 TL yapıyor. Koruma kartları gümrük vergisi dersen bu size 1500 TL ye yakına gelir. Bunu sarj edecek guc kaynagi lazim. Astarı yüzünü aşıyor.

En büyük sorun da bu kapasitorler akünün kapasitesinden düşük kalacaktır. Yani bu kapasitorleri bir kez sarj edip bu şarjla akunuzu tam dolduramazsiniz.

Maliyet hesabına niye girdiniz? Ayrıca çok teşekkür ederim ama sorunun yanıtı dışında her şey söylendi :)

Anlaşılır bir yanıt rica ediyorum; örn. 1000F bir kapasitör kaç amper ya da watt enerji depolar ve bu enerjiyi kaç saat saklayabilir?

Evet LifePo4 de kullanabilirim, düşünüyorum da. Süperkapasitörle düşündüğüm yapı olmazsa lifepo4 düşüneceğim.

5 tane 1000 farad kondansatörü seri bağlarsa eş kapasite 200 farad eder.
12v şarzda
cap_enerji=12x12x200/2=14400wattsn yapar.
akü 12 v 40 amperse
akü_enerji=12x40x60x60=1.728.000 wattsn yapar.
yani 1000 farad 5 tane kondansatör akünüzün binde 8.3 enerjisine denk gelir.

Attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değecek mi? Maliyet sizin için önemli değilse bu kapasitörlerden 5 tane değil 5 e paralel 10 tane alıp 50 kapasitörle işi çözün. Sorun yok o zaman.

Demek istediğimizi siz anlamıyorsunuz. Daha kapasitör teknolojisi akü kapasitelerine yaklaşamadı. Bu mantıklı bir çözüm değil. Düşük kapasiteli kapasitörleri pile yada güç kaynağına şak diye bağlayıp şarj edebiliyorsunuz. Bu tür süper kapasitörleri güç kaynağına doğrudan bağlayın bakalım hangi akımı çekecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri