Rulman Ne işe yarar

cinar3460

Üye
Herkese merhaba!
Motorlarda kullanılan rulmanların ne işe yaradığına bir anlam veremedim. Motorun mili zaten dönüyor, birde bunun üzerine bilezik gibi neden rulman takılıyor ki. Bu işin mantığı nedir?

En basit şekilde aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Rulmanlar olmadan dönen mili sabit şaseye neyle bağlamayı düşünüyorsun peki? Metal metale sürtsün diyorsan o başka tabi.
a-Induction-motor-b-Bearing-characteristic-parameters.png

Herkese merhaba!
Motorlarda kullanılan rulmanların ne işe yaradığına bir anlam veremedim. Motorun mili zaten dönüyor, birde bunun üzerine bilezik gibi neden rulman takılıyor ki. Bu işin mantığı nedir?

En basit şekilde aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
aslında sizin anlam vermenize gerek yok. şimdi ben sesli düşüneyim biraz değil mi?
sürtünme diye bir şey var galibam, sonra yatak diye de bir şeyler olması lazım. bir de ortada dönen şey var adını bilmiyorum ama onun levitasyon yeteneği de yok değil mi, zaten orta öğrenimimi 8 senede yüksek ihtisas yaparak bitirdiğim için böyle şeylere kafam basmasa da olur. kim bilir o rulmanı motora uyduran adamın nasıl bir paraya ihtiyacı vardı ki. motoru icat eden adama oraya rulman koymaya ikna etti. yani aslında rulman hiç bir işe yaramaz iş olsun diye oraya koyuyorlar. maksat yeşillik olsun, benim gibiler yayılsın.

sürtünmeyi en aza indirip en yüksek verimi almak için en ucuz yol diyelim...
tamam ama nasıl?
motor mili zaten dönüyor, bu rulman neyin sürtünmesini en aza indirecek ki. Sadece dönen milin üzerine takılmış bilyalı halka bu. mil döndükçe o da dönüyor. bunun bir animasyonu falan var mı benim kafam iyicene karıştı.
Rulmanlar olmadan dönen mili sabit şaseye neyle bağlamayı düşünüyorsun peki? Metal metale sürtsün diyorsan o başka tabi.Ekli dosyayı görüntüle 85370
Günaydınlar, bu durumu açıklayan animasyon video tarzı içerikleri nereden bulabilirim hocam. üzülerek söylüyorum hala kavrayamadım olayı, üzülmeye başlıyorum bu duruma.

Son düzenleme:
Sayın @cinar3460, rotorun dönebilmesi için statoru merkezlemesi ve temas etmemesi gerekir. Bunu sağlayabilmek için de ön ve arka kapaklara sabit birer rulman koyulur ve rotor millerinin rulman içerisinden geçmesi sağlanır. Aslınla mil ile birlikte dönüyor dediğin rulmanlar kapaklarda sabit bir şekilde durup roturun stator içinde temas etmeden merkezli bir şekilde dönmesini sağlar.
Yani rulman olmadan rotor stator içine oturtulup sabitleme sadece kapaklar vasıtasıyla yapılsaydı zamanla milin kapağa sürtmesinden dolayı kapak aşınacak ve rotor statora temas ederek motorun yanmasına sebep olackatır.

Sayın @cinar3460, rotorun dönebilmesi için statoru merkezlemesi ve temas etmemesi gerekir. Bunu sağlayabilmek için de ön ve arka kapaklara sabit birer rulman koyulur ve rotor millerinin rulman içerisinden geçmesi sağlanır. Aslınla mil ile birlikte dönüyor dediğin rulmanlar kapaklarda sabit bir şekilde durup roturun stator içinde temas etmeden merkezli bir şekilde dönmesini sağlar.
Yani rulman olmadan rotor stator içine oturtulup sabitleme sadece kapaklar vasıtasıyla yapılsaydı zamanla milin kapağa sürtmesinden dolayı kapak aşınacak ve rotor statora temas ederek motorun yanmasına sebep olackatır.
rulmanın iç kısmı mille birlikte dönerken en dış katman sabit kalıyor yani içi dönüyor dışı ise sabitleme işlemini gerçekleştiriyor. Doğru mu anladım hocam.

rulmanın iç kısmı mille birlikte dönerken en dış katman sabit kalıyor yani içi dönüyor dışı ise sabitleme işlemini gerçekleştiriyor. Doğru mu anladım hocam.
Aynen dediğin gibi. Rulmanın dışı kapaklarda sabit, içi mil ile birlikte dönerek aradaki sürtünmeyi azaltıyor.

tamam ama nasıl?
motor mili zaten dönüyor, bu rulman neyin sürtünmesini en aza indirecek ki. Sadece dönen milin üzerine takılmış bilyalı halka bu. mil döndükçe o da dönüyor. bunun bir animasyonu falan var mı benim kafam iyicene karıştı.

Günaydınlar, bu durumu açıklayan animasyon video tarzı içerikleri nereden bulabilirim hocam. üzülerek söylüyorum hala kavrayamadım olayı, üzülmeye başlıyorum bu duruma.
hocam mesleki tecruben ne kadar bilmiyorum sen sürtünme görmek istiyorsan küçük bir trifaze motor parçala rotordan rulmanlarını çıkar motoru tekrar topla enerji ver o zaman rulman ne kadar sürtünmeyi alıyor anlarsın :D:D motoru sabitlemeyi unutma yoksa tepe takla gezinip durabilir...

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri