RS-485 den USB veya LAN

DinTOR

Üye
Bu tip kabloları nereden bulabilirim?

ZUPNC402.jpg

Her iki alternatifte olabilir sağlıklı hatasız ve uygun olanı tercihimizdir. :)

dostum bunlar rs232-usb sanırsam..Bunları her bilgisayarcıda bulabilceğini düşünüyorum hatta bana lazım olmuştu 20-25 tl fiyatla bulmuş ama almamıştım..Tabi rs485-usb arıyorsan bilmiyorum ama onuda buralarda bulabileceğine eminim

485 ten usb veya ethernete dönüştürücü olacağını sanmıyorum
siz ethernet diye rj45 jackından bahsediyorsanız bazı endüstriyel cihazlar 232 ve 485 haberleşmelerini rj45 hatta rj11 soketlerini kullanır. bu sizi aldatmasın
usb-232, usb-485 ve usb-ethernet ceviricileri rahatlıkla bulabilirsiniz

Bildiğim kadarıyla usb-rs232 çevirici kabloları mevcut fakat rs485-usb veya rs232-rs485 çeviriciler kabloyla yapılamıyor.

usb-rs232 de kablo ile yapilamaz, ozel bir chip kullanmak gerekir

yani sizin usb-rs232 kablosu diye aldiginizin icindede bir minyatur elektronik devre vardir.

Usb için ayrı bir modül varsa teferruata girmiş,
Şu halde

RS-485 / RJ45

Şeklinde bir dönüştürücü bakmam gerek bunu yapmam için çevirici cihaz şartmı yoksa tek bir kablo ile mümkünmü? (Malum cihazlar çok pahalı ve gereksiz kalabalık, ayrı adaptörlü sürekli çalışacak vs. pratik çözüm en iyisidir)

usb-rs232 de kablo ile yapilamaz, ozel bir chip kullanmak gerekir

yani sizin usb-rs232 kablosu diye aldiginizin icindede bir minyatur elektronik devre vardir.

sayın tombik arkadaşımızın dediği gibi ben bir ara aradım tedahülden kalkıcak yakında bunlar bende seriportu ve kullanımkolaylığını seviyorum ama artık usb ye alışsak iyi olacak..her elektronikçide bulunması gereken pic severlerin vazgeçilmezi bu rs232-usb bulabilirseniz bende almayı düşünüyorum..

rs-485 bir fiziksel arabirim standardi rj45 ise connektor tipi'dir

bu bahsettiginiz kablonun kullanim amacini soylerseniz daha dogru bir cevap veririz.

ornegin ilk verilen resimdeki 9-pin rs232 konnektor ile rj45konnektor bagli kablo bir ihtimal cisco router cihazlarinin seri baglanti kablosudur (9pin rs232 PCye, rj45 rs232 ise cisco router console portuna) eger bu kablo iki taraftanda rs232 baglantisi icin kullaniliyorsa asagidaki linklerden daha fazla bilgi alabilirsiniz

RS-232 Cables
Cabling Guide for Console and AUX Ports - Cisco Systems

yada usb-rs232 cevirici lazim ise

FTDI Chip Home Page
QS Series - Single chip RS-232 to USB data converter.
USB to UART | USB to RS232 ? Silicon Labs

gibi firmalarin ozel bu is icin chipleri var, bunlari kullanabilirsiniz, ayrica ATMELin 8051 bazli uzerinde usb interface olan MCUlari var bunlarda kullanilabilir.

rs-485 bir fiziksel arabirim standardi rj45 ise connektor tipi'dir

bu bahsettiginiz kablonun kullanim amacini soylerseniz daha dogru bir cevap veririz.

ornegin ilk verilen resimdeki 9-pin rs232 konnektor ile rj45konnektor bagli kablo bir ihtimal cisco router cihazlarinin seri baglanti kablosudur (9pin rs232 PCye, rj45 rs232 ise cisco router console portuna) eger bu kablo iki taraftanda rs232 baglantisi icin kullaniliyorsa asagidaki linklerden daha fazla bilgi alabilirsiniz

RS-232 Cables
Cabling Guide for Console and AUX Ports - Cisco Systems

yada usb-rs232 cevirici lazim ise

FTDI Chip Home Page
QS Series - Single chip RS-232 to USB data converter.
USB to UART | USB to RS232 ? Silicon Labs

gibi firmalarin ozel bu is icin chipleri var, bunlari kullanabilirsiniz, ayrica ATMELin 8051 bazli uzerinde usb interface olan MCUlari var bunlarda kullanilabilir.

söylediklerinizi tam anlamadım
siz rs485 e fiziksel arabirim konnektör değil onun konnektörü rs232 diyorsunuz gibi anladım ben ama ikisininde farklı birer konnektör olduğu alttaki fotoğrafta belli
http://www.auelectronics.com/images/RS232ExtensionCable.jpg

istediğim şey
Ürün Özellikleri
bu cihazla pc arasında bağlantı kurmak
rs-485 bağlantısı destekliyor bununda ya usb yada lan bağlantısı ile yapılabileceğini öğrendim. Sorum bu yönde idi.

rs485 de rs232de fiziksel baglanti standardidir. Yani arabirimin elektriksel ozellikleri ile ilgilidir.

rs485 genellikle seri haberlesme icindir elektriksel olarak rs232e cok benzer bu yuzden rs485 pin baglantilarini (tx, rx vb) biliyorsaniz rs485 den rs232'ye elektrik sinyallerini ceviren bir chip kullanarak bire bir baglayabilirsiniz.

or:
http://aquaticus.info/files/RS485 to RS232 Converter Schematic.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler