Robot Olmadan Robotik Öğrenme

rtkmln

Üye
Merhabalar elimde bir robot yok. Robot ile çalışma imkanım da yok. Tüm bunlar yokken robotik öğrenmek için simülasyon ya da herhangi bir program var mı? ABB, Kuka, Mitsubishi farketmeksizin denemeler yapıp kendimizi geliştirebileceğimiz bir ortam var mı? Teşekkürler

Robot için kitaplar var; kol hareketleri, kinematik, programlama vb. Eski usul hiç yoktan iyidir, içinizde de buna karşı ufak da olsa kıvılcım varsa ateşi körükleyin.

Robot u sadece kuka olarak düşünmeyin ben yaskawa ve otc robot kurdum bunlardan başka bir çok marka var her markanın kullanma klavuzu var ama robot işinde iki olay vardır
1-robot programlama
2-devreye alma
birincisi robota hareket verme cnc tezgahları bilirmisiniz bilmiyorum cnc ler belirli kodların yazılması ile çalıştırılır G-M kodları denilir bu kodlara operatör G ve M kodlarıyla makinenin yapacağı işlemler yaptırılarak parça işlenir.
robotlar da el terminali ve bilgisayar la kendine ait kodlar la cnc gibi eksenleri çalıştırılır genelde 6 eksen olur bu 6 eksene yapacağı hareket yaptırlır ve bu hareket sürekli aynı şekilde yapılacaksa kaydedilir ki robotlar en yararlı seri işlerde kullanılır.Birde fikstürler eklenir bu fikstürler de robot eksenine eklenir ve eksen sayısı artar. ben 8 eksene kadar gördüm sanırım daha fazla da eklenebiliyor
İkincisi de bu robot genellikle bir plc ve hmi(operatör paneliyle)haberleştirilir ayrıca güvenlik rölesi de mutlaka devreye eklenir robot taşıma yapacaksa tutacağı el sistemi malzemeyi alacağı yer malzeme var mı yok mu ürün koyacağı yer uygun mu bunlar sensörlerle plc ye bildilir robot ve plc haberleştirilir.PLC aracılığıyla ek motorlar ve valfler röleler robotla haberleşerek çalışır.
Ben bu işlemi yaptım ama kablolama güvenlik sensörlerinin bağlanması kablolama gibi montaj işlerini yazılımını yazılımcı arkadaşlarım yaptı.
Bu işlemleri sahada görmeden tam anlamıyla yapmanız zor ama programlamayı öğrenmeniz devreye almaktan daha kolay öğrenilir kullanma klavuzlarıyla nerede oturuyorsunuz bilmiyorum robot teknolojisinde ülkemiz diğer ülkelere göre geri kalmış durumda ve büyük açık var önü açık bir sektör bir operatörün yaptığı seri işlerin hepsini robot yapabilir taşıma,dizme,kaynatma,makine yükleme ve boşaltma istanbul anadolu yakası robot merkezidir imkanınız varsa bu firmalara cv gönderin bu mesleği öğrenmek istediğinizi belirtin gerekirse asgari ücrete çalışın bu işin öğrenin çok zor bir iştir projeler zamanlıdır geceli gündüzlü çalşırsınız ben Ankara da sabah 9 gece 2-3 21 gün bir proje için çalıştım ama geleceği parklak bir sektör tren kaçmadan yakalayın

Son düzenleme:
Teşekkür ederim. Biraz daha direk robot simülasyonu var mı merak etmiştim. @bolubeyi

Evet kıvılcım var hocam çok da isteğim var. Ama şu an çalıştığım yerde kendimi bu konuda geliştirme imkanım yok keşke olabilse. @by lent

Kesinlikle hocam ben de öyle düşünüyorum . Ve şu an halihazırda çalıştığım bir yer mevcut kendimi geliştirmem gerekiyor. Ama malesef robot yok :) @elektrikçicüneyt

merhaba, abb robot studio ile ilgili internette türkçe birçok kaynak var. programıda en son ücretsizdi. arayüz olarak kullandığım en sade ve anlaşılabilir arayüz diyebilirim. burdan ilerlemek eğlenceli olabilir. iyi çalışmalar

merhaba, abb robot studio ile ilgili internette türkçe birçok kaynak var. programıda en son ücretsizdi. arayüz olarak kullandığım en sade ve anlaşılabilir arayüz diyebilirim. burdan ilerlemek eğlenceli olabilir. iyi çalışmalar
Teşekkürler.......

Abb için Udemy de ücetsiz ders te var. Programın deneme sürümü 1 aylıktı sanırsam orada kendini geliştirebilirsin

Merhabalar elimde bir robot yok. Robot ile çalışma imkanım da yok. Tüm bunlar yokken robotik öğrenmek için simülasyon ya da herhangi bir program var mı? ABB, Kuka, Mitsubishi farketmeksizin denemeler yapıp kendimizi geliştirebileceğimiz bir ortam var mı? Teşekkürler
Merhaba çok da uzun zaman olmamış robot olmadan robotik öğrenmek biraz zor olabiliyor çalışmış olduğum fabrikaya bie adet irb 580 boya robotu aldılar en başta entegrator firma eğitim verdiler ama kendileri de pek fazla birşey bilmiyorlardı daha sonra yeni bir parca yi manual de bir program yapayim dedim 4 günümü aldı daha sonra eğitimlerine gittim ve şu an çok çok iyi durumdayız 4 adet robot oldu fabrikamızda önce pc de simülasyon yapıyorum daha sonra kodları robota atıyorum daha sonra ince ayar

Merhaba çok da uzun zaman olmamış robot olmadan robotik öğrenmek biraz zor olabiliyor çalışmış olduğum fabrikaya bie adet irb 580 boya robotu aldılar en başta entegrator firma eğitim verdiler ama kendileri de pek fazla birşey bilmiyorlardı daha sonra yeni bir parca yi manual de bir program yapayim dedim 4 günümü aldı daha sonra eğitimlerine gittim ve şu an çok çok iyi durumdayız 4 adet robot oldu fabrikamızda önce pc de simülasyon yapıyorum daha sonra kodları robota atıyorum daha sonra ince ayar
Kullandığınız Simülasyon programın nedir

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri