Rezistansın az akım çekmesi

Firininizin olculeri nedir el yapımı bir fırın mi yoksa hazır bir fırın mi kullandiniz?

Isıtıcı ile ilgili yapacağınız hiçbir değişiklik gücü değiştirmedikçe isittiginiz ortamı daha sıcak yapamazsınız.

Ya gücü arttiracaksiniz yada elinizdeki fırının izolasyonunu dahada gelistireceksiniz. İsi izolasyonu çok iyi olursa eğer kaçak isiniz azalır ve fırın içi sicakliginiz yükselir.

Siz bu fırında ne isitacaksiniz hedef sicakliginiz kac derece? Ölçüler nedir?

Son düzenleme:
Ölçü aleti bozulmuş. Bir direnç üzerinden akım geçirerek ölçtüm ve saçma sapan bir değer verdi. Sağolun.

Ölçü aleti bozulmuş ve başka bir ölçü aleti ile denediğimde doğru değeri gördüm fakat, rezistans yine az ısınıyordu. Dediğiniz gibi enerji verip ısıttıktan sonra ölçtüm ama direnç değeri 94den 84e düştü ve soğudukça 94e geri çıktı. Telden tekrar 40 ohm luk bir rezistans daha yaptım. Enerjiyi verdim ve istediğim nar kıvamını aldı. Bu hali ile 5.5A akım çekiyor ve 1.2kw enerji harcıyor.
Son hali, 40ohm luk rezistans ile 5.5A akım çekerek 1.2kw enerji harcıyor. Harcadığı gücü sabit tutup, ısıtma gücünü arttırmak için ne yapmak gerekir?
Ateş tuğlasından küçük oda yapman lazım.
25x25x25 cm oda yeter.
Bir yüzeyine gene ateş tuğlasından kapak koyarsın.
Ateş tuğlası etrafına da taş yünü veya cam yünü koyarsan ısı kaybın az olur.
http://www.thermcore.com.tr/hobi-egitim-firinlari.asp
Buna benzer birşey yapmaya çalış.

Son düzenleme:
Firininizin olculeri nedir el yapımı bir fırın mi yoksa hazır bir fırın mi kullandiniz?

Isıtıcı ile ilgili yapacağınız hiçbir değişiklik gücü değiştirmedikçe isittiginiz ortamı daha sıcak yapamazsınız.

Ya gücü arttiracaksiniz yada elinizdeki fırının izolasyonunu dahada gelistireceksiniz. İsi izolasyonu çok iyi olursa eğer kaçak isiniz azalır ve fırın içi sicakliginiz yükselir.

Siz bu fırında ne isitacaksiniz hedef sicakliginiz kac derece? Ölçüler nedir?
1200 dereceye kadar çıkacak. Yaklaşık 30cm3 lük bir hacme sahip.şyan sadece ytong+cam yünü+ytong şeklinde bir fırın yaptım. İlk hedefim, 200 civarı set ettiğim derecede kalmasını istiyorum. Haftasonu tekrar deneyeceğim.
Ateş tuğlasından küçük oda yapman lazım.
25x25x25 cm oda yeter.
Bir yüzeyine gene ateş tuğlasından kapak koyarsın.
Ateş tuğlası etrafına da taş yünü veya cam yünü koyarsan ısı kaybın az olur.
http://www.thermcore.com.tr/hobi-egitim-firinlari.asp
Buna benzer birşey yapmaya çalış.
30cm3 lük bir hacme sahip ve ytong+cam yünü+ytong şeklinde yaptım.Attığınız linkdekine benziyor

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri