Rezistansın az akım çekmesi

szrctn

Üye
Herkese merhabalar.
Bir fırın için 0.6mm rezistans teli kullanıyorum. Yaklaşık 13m tel kullandım ve ölçü aleti ile 94ohm ölçüyorum. Hesaba göre 220/94= 2.34 amper akım çekmesi gerekiyor ama ölçü aleti ile 0.66A lik bi akım ölçüyorum. Rezistans çok az ısı veriyor. Yaklaşık 500W güç harcaması gerekirken, 40W güç harcıyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Tel çapı, dogru kabul edıyorsak, gerilim ne kullanıyorsunuz??
62 volt gibi bir değermi var, bir yerde arızzamı var..
Nasıl bir ölçü aleti ile ölçüyorsun.

Son düzenleme:
Rezistans telinin kaliteli değil galiba. Isınınca direnci yükseliyor gibi gorunuyor.

Yaptığınız rezistansi voltaj verip ısınmasını sağlayın. Tam sıcaklığa ulaşsın. Sonra enerjiyi kesin ve soğumadan omajini tekrar ölçüp buraya yazar mısınız?

Tel çapı, dogru kabul edıyorsak, gerilim ne kullanıyorsunuz??
62 volt gibi bir değermi var, bir yerde arızzamı var..
Nasıl bir ölçü aleti ile ölçüyorsun.
Ölçü aleti bozulmuş. Bir direnç üzerinden akım geçirerek ölçtüm ve saçma sapan bir değer verdi. Sağolun.
Rezistans telinin kaliteli değil galiba. Isınınca direnci yükseliyor gibi gorunuyor.

Yaptığınız rezistansi voltaj verip ısınmasını sağlayın. Tam sıcaklığa ulaşsın. Sonra enerjiyi kesin ve soğumadan omajini tekrar ölçüp buraya yazar mısınız?
Ölçü aleti bozulmuş ve başka bir ölçü aleti ile denediğimde doğru değeri gördüm fakat, rezistans yine az ısınıyordu. Dediğiniz gibi enerji verip ısıttıktan sonra ölçtüm ama direnç değeri 94den 84e düştü ve soğudukça 94e geri çıktı. Telden tekrar 40 ohm luk bir rezistans daha yaptım. Enerjiyi verdim ve istediğim nar kıvamını aldı. Bu hali ile 5.5A akım çekiyor ve 1.2kw enerji harcıyor.
Son hali, 40ohm luk rezistans ile 5.5A akım çekerek 1.2kw enerji harcıyor. Harcadığı gücü sabit tutup, ısıtma gücünü arttırmak için ne yapmak gerekir?

Son düzenleme:
Bu fırının üzerinde kaç watt güçle çalıştığı olduğu yazmalı.Ona göre güvenilir bir marka rezistans ile dene...

Bu uçak motoru değil gülecek ne var!Basit bir fırın ve rezistans basit bilgi.İşin kolayı varken niçin uzun yol seçilsin?

... Harcadığı gücü sabit tutup, ısıtma gücünü arttırmak için ne yapmak gerekir?
Böyle bir şey olsa, yani 1 koyup 2 almak, çok farklı bir dünya olurdu! Maalesef termodinamik kanunları buna müsaade etmiyor. Hatta 1 koyup 1 bile alamazsınız, çeşitli sebeplerle verdiğiniz enerjinin bir kısmı heba/fire olur.

Bu fırının üzerinde kaç watt güçle çalıştığı olduğu yazmalı.Ona göre güvenilir bir marka rezistans ile dene...
Aslında amacım kontrol kartı yapmak, şuan sadece istediğim derecede tutmak için uğraşıyorum. Rezistans telinin iyisini de alıcam sonrasında
Böyle bir şey olsa, yani 1 koyup 2 almak, çok farklı bir dünya olurdu! Maalesef termodinamik kanunları buna müsaade etmiyor. Hatta 1 koyup 1 bile alamazsınız, çeşitli sebeplerle verdiğiniz enerjinin bir kısmı heba/fire olur.
Demek istediğim; telin kalitesi, çapı, sarım şekli, bağlantı noktaları vs. etki etmez mi?
25 mt. kullanmanız gerekir gibi görünüyor.
Bilgilendirme için sağolun, ölçü aletinin azizliğine uğradım. Kullandığım rezistans teli ile istediğim güce ulaşıyorum ama yeteri kadar ısı vermiyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri