Revit ile Elektrik Proje

kagem

Üye
Katılım
13 Mar 2013
Mesajlar
90
Puanları
3
Revit ile elektrik proje hazırlamayı öğreniyorum. Revit'le elektrik projesi çizenler varsa, karşılaştığım birkaç sorunu soracağım. Bizdeki Avrupa standardına uygun bilgileri içermiyor, mesela kablo kalınlıkları ve izolasyonları Amerikan standardına göre, bizdeki projelerde kullandığımız malzemeler yok. Yangın algılama ve yıldırımdan koruma ve topraklama gibi birçok elektrik proje kısmına yönelik sistem ailesi de yok. Bazılarını elle oluşturmak mümkün olabilir sanırım.

Elektrik proje hazırlamak için bence program yetersiz, desteklediği kısımları hazırlamak da daha zor. Proje ekipleri arasında, şirketlerde farklı Revit sürümleri kullanımı imkansız ve ek maliyet oluşturmak için hazırlanmış bir para tuzağı gibi. Mesela 2016 sürümünde hazırlanan projeyi, önceki yıllarda açamıyor, 2017'de açıp kaydederseniz, 2016'da bir daha açamıyorsunuz. AutoCad gibi eski sürümler için kaydedemiyorsunuz.

Yani bana, Revit yetersiz, daha zor ve de para tuzağı gibi geldi. Şantiyede çalışanlar 3 boyutlu olarak Revit'le açıp, projeyi ona göre uygulamıyorlar zaten. Yine 2 boyutlu çıktı alınacak. Sizce de Revit gereksiz, kullanımı zor, anlamsız ve de para tuzağımı, ya da sizin görüşünüz ne? Şimdiden teşekkürler.
 

huricane

Üye
Katılım
5 Eyl 2007
Mesajlar
22
Puanları
3
Yaş
34
Merhaba,

Bu dediklerinizin bir kısmına katılıyorum, bazılarına katılmıyorum. Öncelikle şunu söylemem gerekir; Revit ile ilk tanıştığımda bende aynı fikirdeydim. Ama sonrasında gördüm ki durum pek de öyle değil.

Evet haklısınız hep BS veya Amerikan standardı mevcut ancak biz istersek yeni kablo tanımlayabiliyoruz.
Yangın sistemlerini ve anons sistemlerini projelendirmek mümkün, Hem de nokta listesi vererek. mahal mahal hangi dedektör hangi alanda görebiliyorsunuz.

Aydınlatma hesaplarını yapabiliyorsunuz,
Aydınlatma ve priz güç yoğunluğu(w/m²) hesaplarını hem plan üzerinde hemde tablo olarak yapıyoruz.
Parametrik olarak çalıştığı için tek bir yerde yapılan revizyon otomatik olarak ilgili bütün verilerde değişiyor.
prizi koyup power dediğiniz anda yükleme cetveli değişiyor.
dynamo ile otomatik olarak sheet (layout) yapıyorsunuz. Legend oluşturup otomatik olarak sheet lerin içine atabiliyorsunuz.

Kablolama kısmı eksik o konuda haklısınız ama BS standartlarında ve amerikan standartlarında kablo yok, bu konudaki eksikliğin buradan kaynaklandığını düşünüyorum.

Kaydetme konusunda haklısınız, birde abonelik kısmı var her yıl almak zorundasınız.

ama Template dediğimiz kısmı sağlam oluşturursanız, proje kısmı daha çabuk bitiyor. BIM konusu geniş ve kapsamlı bir konu bu sebeple tasarım aşamasında sahada olabilecek sorunları önceden görüp aksiyon alma şansınız var. Bu da tasarıma daha çok vakit demek oluyor bir anlamda.

Mimari açıdan baktığınızda bir gökdeleni herşeyi ile oluşturmak 1 yılı alırken revit ile 10 günde bitiyor iş.
Elektrik olarak da aynı şekilde, linye numarasını otomatik verip pano yükleme cetveli yapar.
Bu konuda tek eksik kısmı bu yükleme cetvelini excele direk alamıyorsunuz. Add-ins denilen kısma paket programlar ile alabilirsiniz.

Bunun gibi daha bir çok özelliği var.

Konuyla ilgili benim hazırlamış olduğum eğitim setim var.Alıp almamanız hiç önemli değil. Çoğu değerli bilgileri (Template ve link konusu ve yapılacak ayarlar) ön izleme olarak ücretsiz paylaşıyorum.

Siz, bu konuda fikir sahibi olmak isterseniz, bu ön izleme kısmından faydalanabilirsiniz.

https://www.udemy.com/revit-elektrik-egitimi/?couponCode=RVT-ELK-EGT

Saygılarımla,
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
105,051
Mesajlar
739,732
Kullanıcılar
390,532
Son üye
kılıç ismail

Yeni konular

Üst