Rem power kaynak makinesi arızası

Herkese merhaba. Rem power gazaltı kaynak makinası jeneratöre bağlanmış ve şimdi Şebeke elektriğinde az bı kaynak yaptıktan sonra yüksek sıcaklık korumasına geçiyor. Kapatıp açınca tekrar az bişey kaynak yapıyor sonra yine aynı korumaya geçiyor. İgbt ve çıkış mosfetleri ölçümünde sorun gözükmüyor. Başka nerelere bakmalıyım

Herkese merhaba. Rem power gazaltı kaynak makinası jeneratöre bağlanmış ve şimdi şebeke elektriğinde az bı kaynak yaptıktan sonra yüksek sıcaklık korumasına geçiyor. Kapatıp açınca tekrar az bişey kaynak yapıyor sonra yine aynı korumaya geçiyor. İgbt ve çıkış mosfetleri ölçümünde sorun gözükmüyor. Başka nerelere bakmalıyım
resim yükle usta yardımcı olmaya çalışayım

resim yükle usta yardımcı olmaya çalışayım
IMG_20210831_175231.jpg
IMG_20210831_175258.jpg

Makine daha önce tamir görmemiş, bozuk lehimler ölçüm için sökülen parçalarin lehimleri

bu kartların arka yüzlerini de resimlesene, bu tip makineler bozulduğunda çok kolay tamir olmuyor, eğer entegre arızası olmuşsa çok kötü, hem entegre yok hem de hangisi olduğunu bulmak zor. korumaya aldığı zaman fan çalışıyor mu?

bu kartların arka yüzlerini de resimlesene, bu tip makineler bozulduğunda çok kolay tamir olmuyor, eğer entegre arızası olmuşsa çok kötü, hem entegre yok hem de hangisi olduğunu bulmak zor. korumaya aldığı zaman fan çalışıyor mu?
Evet fan çalışıyor. Resim birazdan atıyım

esselamu aleyküm cümleten. Forumda yeni olduğum için ve görünmez diye buradan yazmak istedim. Önceden de foruma girip Paskomya ustanın söylediklerini okuyup faydalanmıştım. Kendisine çok teşekkür ederim. Benim sorunum şu ki:
200 lük mekasan diye bir inverter kaynak makinası var.
Kaynak yaparken IGBT leri yakıyormuş.
Söktüm 6 adet IGBT i değiştim başka anormallik yoktu, denedik, 4 tane kaynak teli kullandık sorun yok. bir kaç gün sonra bir kaynak daha yaparken IGBT nin ikisi patladı.
Tekrar söktüm 6 IGBT yi yine değiştim ve soğutucunun altında zenerler varmış ve patlamış. onları değiştirdim ve yine diğer parçaların da kontrolunu yapıp taktım.
Denemek için yeniden çalıştırdık. 4 tane 2,5 elektrot denedik sorun yok, 3,25 elektrottan 2 tane denedik ve yine içinden ses geldi durdu.
Yani siz benden bu işi daha iyi biliyorsunuz. Nerede hata yapıyorum? nereye bakmam lazım acaba?
Şimdiden teşekkür ederim.

ustam bu şekilde çekebildim kafi mi bilmiyorum

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-09-13 at 15.28.22.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-13 at 15.28.22.jpeg
    182.2 KB · Görüntüleme: 18
Ustam kusura bakmayın

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-09-14 at 08.36.07.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-14 at 08.36.07.jpeg
    220.4 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri