Reaktifte ilginç bir ceza?

umut_0111

Üye
bir işletmenin kompansazyonunu düzenledim ama ne reaktif sayaç dönüyor nede kapasitif gelen faturada da reaktif ve kapasitifin ilk ve son endeksleri aynı ama yine ceza yazdılar sayaçlar hiç dönmüyormuş dediler ben bu olayı anlamadım açıkçası süper bir sistem kurdugum halde ceza yedim

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Fazlaca süper bir sistem kurmuşsun;)

Eğer reaktif endeks hiç ilerlemez ise %90 reaktiften basarlar cezayı...

Nasıl bir yer burası hiç motor yok mu? Hiç ilerlememesi durumu enteresan...Sayaç-reaktif- 1 birim dahi ilerlememiş mi?

sayaç mekanikse ve virgülden sonrası okunmuyorsa küçük yüklü işletmelerde bu sorunla karşılaşılıyor.cos fi yi bir birim aşağıya çekin.

motorda var klimada var ama mono faz ve degerlerinde kondansatörlerle dönmüyor bu haksızca bir ceza ödül verilecegine cezalandırılıyorum birde kapasitifte dönmüyor ilginç ama

Endüktifin endeks yazmaması halinde,mesutelb arkadaşımızın da söylediği gibi ,aktifin %90
kadar ceza yazılır.Ancak,bu durumda,itiraz edilerek,sayacın arızalı olmadığının ispat edilme-
si halinde,bu ceza ödenmez.Tarifeler yönetmeliğinin,konu ile ilgili bölümünü okuyarak,za-
manında itirazınızı yapmanız halinde,yanlışlığı düzelttirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• EK6.doc
    139.5 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
Çözümü basit arkadaşım :),tedaş'tan bir görevliyi alırsın yanına,sistem çalışırken de kompanzasyon şalterini açarsın.Endüktif sayacın döndüğüne dair bir tutanağı olay yerinde o arkadaşla tutup,dilekçeyle beraber kuruma verdiğinde sorunun çözülecektir.Belki o zaman hakettiğin ödülü verirler =P

Evet, sayaç mekanikse eğer, gelen arkadaşlar sağolsun virgülden sonraki haneyi göz önüne almıyorlar. Bizim de başımıza geldi bir müşterimizde. Tedaştan bir kişi gelip olayı görünce fatura düzelttirilmişti.

zengin paylaşımınız için çok teşekkür ederim

ta ben dilkçe yazayım dedim tedaşçı yazma işe yaramaz dedi

Kompanzasyonu devre dışı bıraktığında Reaktif sayaç ilerliyor mu? Sayaçlar sağlam mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri